!
Четвъртък, 09 Май 2024
27
септ
 

Кардиолози: НЗОК да покрива изследванията и проследяването при транстиретинова амилоидна кардиомиопатия

Съвременното лечение на рядкото заболяване все още е недостъпно за българските пациенти и това трябва да се промени, призовават те

Сряда, 27 Септември 2023 | 15:21:42 Невена Попова


От началото на май 2021 г. до днес по скрининговата програма на Дружеството на кардиолозите в България сме диагностицирали общо 44 пациенти с транстиретинова амилоидна кардиомиопатия, от които 23 с наследствена форма на болестта и 21 – с див тип

От началото на май 2021 г. до днес по скрининговата програма на Дружеството на кардиолозите в България сме диагностицирали общо 44 пациенти с транстиретинова амилоидна кардиомиопатия, от които 23 с наследствена форма на болестта и 21 – с див тип на заболяването. Тези данни представи на семинар за журналисти доц. Марияна Господинова, ръководител на Референтния център по сърдечни амилоидози в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“.

По думите й, скринингът е една много важна стъпка напред по пътя към откриването и ранната диагноза на пациенти с това рядко заболяване и има своята значимост в контекста на факта, че в страната ни има два ендемични района за транстиретинова амилоидна кардиомиопатия – областите Кюстендил и Благоевград, както и няколко по-малки, които са се образували вследствие на миграционните процеси – областите Шумен, Търговище и Варна.

В момента общо у нас с потвърдена диагноза са около 100 пациенти, но вероятният брой е много по-голям, смятат кардиолозите. Също така според тях е важно да се знае, че в немалко случаи тези пациенти страдат от някои форми на сърдечна недостатъчност и се лекуват за нея, без да се мисли, че е възможно да се касае за транстиретинова амилоидна кардиомиопатия.      

По думите на проф. Мария Токмакова, кардиолог в УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив, заболяването предизвиква все по-голям интерес в научната общност в цял свят, а Дружеството на кардиолозите полага максимални усилия чрез различни инициативи – проекти, скринингови програми, да създаде подходящи условия за бързо насочване, ранна диагноза, оптимално лечение и наблюдение на пациентите.

„Прогресът в науката направи възможно поставянето на диагноза с по-малко инвазивни методи, без биопсия, на база на резултатите от образни и други изследвания – магнитен резонанс на сърцето, костна сцинтиграфия, изследване за леки вериги, генетични изследвания. Това дава много възможности, но основното е да се мисли за заболяването и при съмнение пациентът да се насочва навреме към клиника или център, в който може да се приложи мултидициплинарен подход“, подчерта проф. Токмакова.

Вече има утвърдено съвременно лечение, което все още не е достъпно в България, засега подобна терапия се прилага единствено при транститеритонова амилоидна полиневропатия, стана ясно още по време на семинара.

По думите на проф. Мария Токмакова Дружеството на кардиолозите е отправило предложение до институциите, с което аргументира необходимостта НЗОК да реимбурсира стойността на изследванията, които са важни за поставянето на диагнозата.

„Това е едно прогресивно заболяване, което изисква постоянно наблюдение и проследяване, а то не може да бъде пълноценно, ако не се изследват сърдечни биомаркери като натриуретичен пептид или маркери за оценка на бъбречната функция“, допълни доц. Марияна Господинова. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
$w9k


Всичко за коронавируса
Още новини
МРРБ: няма устройствени проблеми с терена за Детската болница
09.05.2024 18:23:39

МРРБ: няма устройствени проблеми с терена за Детската болница

Няма устройствени проблеми с терена, определен за изграждане на национална детска болница в кв. & ...

В САЩ вече препоръчват мамография да се назначава на жените още на 40-годишна възраст
09.05.2024 17:18:43

В САЩ вече препоръчват мамография да се назначава на жените още на 40-годишна възраст

Новите указания на американската Работна група за превенция (USPSTF) вече препоръчват мамографиит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...