!
Петък, 26 Април 2024
18
апр
10
 

Красимир Грудев: Има европейски директиви, които забраняват държавното подпомагане на търговски дружества

Четвъртък, 18 Април 2019 | 11:02:57
10

„Има европейски директиви, които забраняват финансирането и държавното подпомагане на търговски дружества“, коментира председателят на УС на Националното сдружение на частните болници Красимир Грудев в предаването „Преди всички“

„Има европейски директиви, които забраняват финансирането и държавното подпомагане на търговски дружества“, коментира председателят на УС на Националното сдружение на частните болници Красимир Грудев в предаването „Преди всички“ на БНР решението на правителството да отпусне 50 млн. лв. за заплати на медицинските сестри.

„В България съществува методика за субсидиране на лечебните заведения, но тя касае лечебните заведения в труднодостъпни и отдалечени райони, или за дейности, които не се покриват от обхвата на НЗОК. Тук не става въпрос за това. В прав текст беше казано, че става дума за добавка към заплатите на медицинските сестри. Това е нещото, което ни притесни, защото беше предпоставка за противопоставяне на различните участници в системата на здравеопазването. Не само медицинските сестри получават ниски заплати. В определени региони такива получават и лекарите. Това се случва под натиска на протестите“, допълни Грудев. - „Нашето притеснение е, че това е някаква нова система на финансиране на здравеопазването, за която ние нищо не знаем и която излиза извън рамките на традиционната, установена с години, система за финансиране“.

До този момент няма отговор от институциите на декларацията на частните болници. Красимир Грудев посочи, че биха подкрепили методика за справедливо остойностяване на труда на всички медицински специалисти в държавните и общински лечебни заведения:

„Министър Ананиев заяви, че тази методика ще бъде готова към средата на май. Ще видим каква е тази методика и тогава ще преценим това, което се предлага, дали е справедливо и дали би потушило евентуално протестите на лекари и медицински сестри“.

Красимир Грудев заяви, че категорично подкрепят протестите на медицинските сестри в частта за достойно заплащане на труда им.

Адв. Мария Петрова посочи от своя страна, че е много важно откъде идват допълнителните 50 млн. лв. Според нея е спорен въпросът за начина на отпускане на тези пари:

„Ако тези пари наистина идват от държавния бюджет, можем просто да приемем, че държавата е станала добър управленец на едни структури, които са нейни. Въпросът е защо извън държавните болници пари се дават и на други, и защо тези 50 млн. пряко биват насочвани за заплати на медицинските специалисти. Постигането на договореност за трудовото възнаграждение на когото и да било е въпрос на договореност между работодателя и работника. Подобен род субсидии, наистина безспорно нужни, поставя резонния въпрос – това противоречи ли на възможността държавата да субсидира и по каква методика се случва това“.

 



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*sGX

Само за протокола 19.04.2019 10:15:18

В Холандия има три вида болници държавни, университетски и както и болници на "фондации с нестопанска цел ". Всички се отчитат като стопански субекти със съответно счетоводство и отчисления към службите за здравно и социално осигуряване. Също така всички си плащат данаците. НО НИКОЯ ОТ ТЕЗИ БОЛНИЦИ НЕ ФОРМИРА ПЕЧЕЛБА за собствениците си ОТ ПАРИТЕ ЗА ЗДРАВЕ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ФОНДОВЕ !!! А пропо тези "частни" здравноосигурителни фондове в Холандия са 6 на брой и са предимно на регионален и професионален принцип ситуирани, като те също представляват "фондации с нестопанска цел ". Дейността им е строго регулирана от държавата със специален закон от 2008 година. В ЕС в никоя държава няма и мерак за подобна реформа защото този модел е неефективен и води до по-големи финансови разходи при сходни и сравними резултати.

Гост 18.04.2019 16:53:28

Ха, кофти за частниците! Сега трябва да вдигнат заплатите на сестрите с 200-300 лв за да не им се разбягат!

Гост 18.04.2019 18:00:53

Глупости. Ти си както Тиквата ,който не знае кое как се финансира и тури Киро Ментата в небрано лозе с абсурдно раздаване на пари , които няма да стигнат за никъде и за никого. И не е начин да се дигат заплати. А иначе високи заплати медицинският персонал ще има когато ти и всички алчни пролетарски чички почнете да плащате реално ЗА ЗДРАВНОТО СИ ОБСЛУЖВАНЕ С ВНОСКИ, КЕШ ИЛИ КАКТО И ДА Е, но не и символично

Гост 19.04.2019 10:07:35

Никой не иска свободен пазар в здравеопазването - всеки иска да цоца от Касата...

Гост 19.04.2019 10:06:52

Много е просто - правиш си частна болница и си слагаш каквито искаш цени. Даваш заплати по пет бона на лекарите и по два бона на сестрите. А в края на март следващата година си отчиташ печалбата (ако до тогава не си фалирал).

Гост 19.04.2019 10:03:51

И каква сума като процент от заплатата според теб е "реална"?

Гост 18.04.2019 16:52:21

А по каква логика частни болници и частни училища получават субсидия от държавата, след като няма индивидуални осигурителни партиди за здраве или такива за образование?

Само за протокола 18.04.2019 12:57:09

„А дали има европейска директива, която да разрешава финансирането с печалба от обществени фондове като държавното подпомагане на частни болници които са търговски дружества“

Kt@% 18.04.2019 13:45:31

Всички лечебни заведения и практики у нас, а и по света, без значение формата на собственост, са търговски дружества. И са такива за целите на счетоводство и данъци. А при нас различното е че са нито рак нито риба - не могат да ползват ДДС регистрация, въпреки, че на всичко плаща ДДС

Само за протокола 19.04.2019 10:14:10

В Холандия има три вида болници държавни, университетски и както и болници на "фондации с нестопанска цел ". Всички се отчитат като стопански субекти със съответно счетоводство и отчисления към службите за здравно и социално осигуряване. Също така всички си плащат данаците. НО НИКОЯ ОТ ТЕЗИ БОЛНИЦИ НЕ ФОРМИРА ПЕЧЕЛБА за собствениците си ОТ ПАРИТЕ ЗА ЗДРАВЕ НА ОБЩЕСТВЕНИТЕ ФОНДОВЕ !!! А пропо тези "частни" здравноосигурителни фондове в Холандия са 6 на брой и са предимно на регионален и професионален принцип ситуирани, като те също представляват "фондации с нестопанска цел ". Дейността им е строго регулирана от държавата със специален закон от 2008 година. В ЕС в никоя държава няма и мерак за подобна реформа защото този модел е неефективен и води до по-големи финансови разходи при сходни и сравними резултатиеднакв не.


Всичко за коронавируса
Още новини
Иновативна операция за лечение на хронична болка направиха в ИСУЛ
26.04.2024 12:30:04

Иновативна операция за лечение на хронична болка направиха в ИСУЛ

Иновативна оперативна интервенция в сферата на лечението на хроничния болков синдром извършиха ле ...

63,3% от чуждестранните студенти у нас се обучават в областта на здравеопазването
26.04.2024 11:42:53

63,3% от чуждестранните студенти у нас се обучават в областта на здравеопазването

Студентите чужденци у нас избират да учат специалности предимно в областта на здравеопазването, к ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...