!
Петък, 06 Февруари 2026
12
дек
 

Лекари от УМБАЛ-Бургас с научи доклади в Световния конгрес по ортопедия

Четвъртък, 12 Декември 2019 | 16:43:08


За първи път в историята на УМБАЛ Бургас лечебното заведение е единствената българска болница с участие в научната програма на 40-я Световен конгрес по ортопедия. Конгресът се организира от Международната асоциация по ортопедия и травматология и се про

За първи път в историята на УМБАЛ Бургас лечебното заведение е единствената българска болница с участие в научната програма на 40-я Световен конгрес по ортопедия. Конгресът се организира от Международната асоциация по ортопедия и травматология и се проведе миналия уикенд в гр. Мускат в Обединените арабски емирства. Отделението по ортопедия и травматология представи на научното жури два доклада, като и двата бяха допуснати до финалната програма. Журито е в състав от 150 души - най-авторитетните представители на световната ортопедична общност, а за допускането съществуват строги критерии за научна стойност и принос.

Първият доклад представя иновативен метод за реконструктивна хирургия при травми на рамо. Използва се техника, която съхранява костта на пациента и не се сменя ставата. Методът се сравнява с други подходи при този тип операции и показва бързото възстановяване на пациента, раздвижването и използването на ръката. Всички случаи, описани в доклада, са от практиката на отделението, каза началникът му д-р Стоян Христов.

Вторият доклад е електронен постер, който представя лечение при фрактури на бедрена кост и коляно при възрастни пациенти с остеопороза. И този подход показва бързо раздвижване и възстановяване на пациентите. "По темата съществуват много малко разработки и тя представлява голям интерес и предизвикателство за колегите. Много е актуална и на фона на все по-застаряващото население в световен мащаб, което ще има нужда от такава помощ", добави д-р Христов.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
R#Bp


Всичко за коронавируса
Още новини
Великобритания търси изход от тригодишната криза със стачките на лекарите специализанти
06.02.2026 08:28:46

Великобритания търси изход от тригодишната криза със стачките на лекарите специализанти

Британският здравен министър Уес Стрийтинг се надява да убеди Британската медицинска асоциация (B ...

МЗ ще съди изпълнителя на ремонта на спешното отделение в УМБАЛ - Стара Загора
05.02.2026 17:27:53

МЗ ще съди изпълнителя на ремонта на спешното отделение в УМБАЛ - Стара Загора

Изпълнителят на ремонта на спешното отделение на УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович" - Стара З ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...