!
Четвъртък, 18 Април 2024
09
ян
 

Доц. Георги Йорданов, директор на УМБАЛ „Пловдив“:

Лимитите задържат развитието на болницата

Понеделник, 09 Януари 2017 | 15:08:25


„През изминалата година ние работихме с доста ограничен ресурс. Реформата в здравеопазването, о

„През изминалата година ние работихме с доста ограничен ресурс. Реформата в здравеопазването, особено в сферата на болничната помощ, доведе нашето лечебно заведение до загуби около 500 хиляди лева по-малко на месец.“ Това казва директорът на УМБАЛ „Пловдив“ доц. Георги Йорданов пред в. „Марица“ в коментар на отминалата година.

„За първи път в моята кариера аз не натискам педала и персоналът да работи повече, за да бъде и по-добре възнаграден. Напротив, в последните дни на всеки месец сме принудени да задържаме работата, с тенденция за спиране в определи звена, за да не надхвърлим лимита, защото те не се заплащат“, посочва той и отбелязва, че за болница, в която големият пациентопоток е от спешен порядък, това е съществен проблем. „Лечението на тези болни става за сметка на лечебното заведение - не можем да ги откажем, защото законът не ни позволява“, отбелязва доц. Йорданов.

Директорът на болницата посочва още, че в момента месечните приходи на лечебното заведение са паднали с около половин милион лева, като проблемът идва от лимитирането на дейността. „Досега, независимо в кое лечебно заведение съм работил, винаги съм се старал да го развивам, да инвестирам в нови методи, в по-добро обслужване. Сега става обратното, може би ще се наложи да реформирам лечебното заведение, за да го направя съпоставимо с лимитите. Много е трудно да кажеш на един добър лекар да спре да лекува, защото парите за лечение са изчерпани. Въпросът е доста тежък и решението му според мен е в парламента“, коментира доц. Йорданов.

Шефът на УМБАЛ „Пловдив“ засяга и темата с новата регистрационна система в болниците, като отбелязва: „Пръстовият идентификатор се оказва трудно постижим технически за една част от пациентите, особено тези на възраст над 75 години. При тях чекирането става по-бавно заради особеностите на възрастта и това отнема време.“

Мениджърът отбелязва и друг проблем: „При болница като нашата, в която пациентите, които постъпват, в голяма част са спешни, идентификацията създава и друго неудобство. Тези хора идват в състояние, което е между живота и смъртта. Няма как да бъдат идентифицирани електронно веднага. Често се налага те да се прехвърлят между отделните клиники заради множеството травми и заболявания, които имат. Лекарите, улисани в спасяването на живота им, често забравят да чекират пациента и тогава здравната каса не ни плаща лечението. Само за последния месец декември имаме четири подобни случая. А лечението на тези пациенти струва на болницата между 2500 и 3000 лева.“

Според него решението на проблема е електронна здравна карта. „В нея има достатъчно информация - здравна и финансова. Т. е. чрез нея може да се проследи здравният статус на всеки пациент във времето - кога е получил помощ, какво лечение му е приложено, дали е бил пациент от спешен порядък, или пък с хронично заболяване. Тази информация остава във времето“, отбелязва доц. Йорданов.

Като приоритети в системата той поставя няколко неща: допълнителното доброволно здравно осигуряване, профилактиката и иновациите.

Според него част от обществото вече поставя грижата за собственото си здраве на достатъчно високо ниво, за да инвестира допълнителни средства в него.

„Другото важно нещо. Ние категорично зарязахме профилактиката. Сега действащата здравна система набляга основно на лечението, а то до голяма степен излиза много по-скъпо на държавата и данъкоплатеца“, отбелязва той и допълва: „На трето място, но това може би е основна тема, която трябва да се коментира - чрез съвременните средства за информация вече получаваме данни за най-съвременните методи за лечение и иновации в целия свят. И пациентът е  достатъчно ограмотен. Постъпвайки в болницата, той иска да получи точно тези грижи.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
c5vj


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима
18.04.2024 17:19:20 Надежда Ненова

Доц. Антон Тонев: Тенденцията на обръщането на пирамидата на здравната система към извънболничната помощ е необратима

Развитието на високоспециализираната медицинска помощ в подкрепа на първичната медицинска помощ, ...

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи
18.04.2024 16:57:16

УМБАЛ „Канев“ предлага стипендии за бъдещи професионалисти по здравни грижи

Русенската УМБАЛ „Канев“ предлага възможност за финансиране обучението на студенти по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...