МЗ обяви две нови скринингови програми – за рак на дебелото черво и рак на маточната шийка, на пресконференция днес. Програмите ще стартират в края на годината и са част от Националния план за борба с рака на Министерството на здравеопазването.
„Като министър на здравеопазването на мен се падна честта да дам началото на тези стратегически скринингови програми, които бележат важна стъпка в развитието на българското здравеопазване. Профилактиката и ранното откриване на заболявания трябва да бъдат в основата на съвременния здравен модел“, каза министър Силви Кирилов.
Министърът допълни, че двете програми за вторичен скрининг на онкологични заболявания са пътят към по-ранно откриване, повече години живот и по-добро здраве.
За реализацията им са предвидени 10,5 млн. лв., а изпълнението ще се осъществи на три етапа – подготвителен, по време на който ще бъдат обявени обществените поръчки за доставка на тестовете; организиране и популяризиране на скрининговите кампании и същинското реализиране, каза директорът на дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ Илия Тасев.
Чрез програмите ще бъдат осигурени високочувствителни HPV-тестове с възможност за самостоятелно вземане на проба у дома, както и чувствителен и лесен за ползване тест за колоректален карцином, а целевите групи включват 4 млн. души. Желаещите да се изследват ще могат да получат тестовите комплекти от личните лекари и от регионалните здравни инспекции, каза още Тасев. Предстои да се финализират алгоритмите, които ще се следват, и ще бъдат дадени указания към хората как да процедират при положителен резултат от тестовете.
Главният здравен държавен инспектор доц. Ангел Кунчев уточни, че програмата за скрининг на маточната шийка е предназначена за жени между 25 и 65 години, които са около 1,7 млн., а целевата група за скрининг на рак на дебелото черво е на възраст между 45 и 75 години и включва 2,7 млн. души.
Тестовете са високочувствителни, а рискът да покажат фалшивоположителен резултат е малък, каза гастроентерологът и консултант по програмата за колоректалния карцином доц. Петко Карагьозов.
„Тестовете са безплатни, лесни, бързи, правят се в домашни условия и са достатъчно надеждни, а тестването за рак на маточна шийка в домашни условия е достатъчно надеждно“, подчерта и акушер-гинекологът доц. Илко Карагьозов. По думите му, в зависимост от резултата на теста, пациентките ще бъдат насочвани за допълнителни прегледи или манипулации.
„Още от 25-годишна възраст всяка жена трябва да има представа за своя статус, тъй като има 14 високорискови типа човешки папилома вирус, а два от тях – 16 и 18, са най-високорискови. Идеята е чрез теста да се открие има ли такъв високорисков вирус, а ако се открие, да се действа точно и специфично срещу него“, каза вирусологът проф. Радка Аргирова.
Очаква се скрининговите програми да стартират през октомври 2025 г. и да продължат до 2030 г.