!
Четвъртък, 19 Март 2026
08
апр
 

МЗ публикува Фармако-терапевтично ръководство за очни болести

Понеделник, 08 Април 2019 | 16:24:36


Министерството на здравеопазването публикува проект на Фармако-терапевтично ръководство за очни болести. С проекта се цели да се създаде правна регламентация на терапевтичния подход при лечение на очните болести, както и на критериите за оценка на ефек

Министерството на здравеопазването публикува проект на Фармако-терапевтично ръководство за очни болести. С проекта се цели да се създаде правна регламентация на терапевтичния подход при лечение на очните болести, както и на критериите за оценка на ефективността на прилаганата терапия.

„Проектът цели да осигури високо качество на дейностите по лекарственото лечение в обхвата на медицинската специалност чрез изисквания за спазване на поредността на линиите терапия и терапевтичните схеми. В резултат на прилагането на изискванията на настоящия нормативен акт ще се постигне също така осигуряване на висококвалифицирана ранна оценка, адекватна специфична лекарствена терапия и проследяване на болните със заболявания, включени в обхвата на лечение по медицинското направление очни болести“, пише в мотивите на министерството.

С предложения проект на фармако-терапевтично ръководство се регламентират основните принципи на лечение Болести на конюнктива; Болести на корнеята и склерата; Увеити; Болести на лещата; Глаукома; Болести на ретината и стъкловидното тяло; Болести на орбита и придатъци; Невроофталмология; Детска офталмология и Очна травма.

Очакваният резултат от прилагането на проекта на фармакотерапевтично ръководство е въвеждането на единен терапевтичен подход при предписването и прилагането на лекарствените продукти, което да гарантира оптимален ефект при лечението на пациентите с очни заболявания. „Спазването на алгоритмите за лечение е гаранция за висок терапевтичен отговор при широкия кръг на пациенти“, допълват от министерството.

Досега от МЗ са публикували за обсъждане проекти на Фармако-терапевтични ръководства по „Ревматология“, „Психични заболявания“, „Неонатология“, за лечение на неврологичните заболявания, по „Ендокринология и болести на обмяната“, за лечение на гастроентерологичните заболявания“, по „Акушерство и гинекология“, по „Кожни и венерически заболявания“, по „Детска клинична хематология и онкология“, за лечение на урологични заболявания, по „Нуклеарна медицина“, по „Нефрология и диализа“, по „Анестезиология и интензивно лечение“ и за лечение на алергичните болести.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
GJgv


Всичко за коронавируса
Още новини
Три нови лекарства ще реимбурсира НЗОК за лечение при наследствена транстиретинова амилоидоза
19.03.2026 17:47:33 Надежда Ненова

Три нови лекарства ще реимбурсира НЗОК за лечение при наследствена транстиретинова амилоидоза

Три нови лекарствени продукта ще реимбурсира НЗОК за лечение при наследствена транстиретинова ами ...

Безплатна имунизация срещу менингококов менингит В за деца обмисля МЗ
19.03.2026 17:22:46

Безплатна имунизация срещу менингококов менингит В за деца обмисля МЗ

В средносрочен план МЗ може да даде възможност за безплатна имунизация срещу менингококов менинги ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...