Здравното министерство заедно с професионалните организации в здравеопазването стартира разработване на цялостна система за оценка на качеството на здравните грижи. Това заяви в Благоевград ресорният министър Силви Кирилов, който присъства на откриването на обновения център по кръводаряване в областната болница – единствен в Югозападна България.
Десетки години проблемите с разпределението на средствата в здравеопазването са били решавани компромисно и лобистки, призна здравният министър, цитиран от БНР. По думите му това е една от големите причини за натрупаното напрежение.
Има само един начин да се постигне стабилност, каза той: „И въпросът е да създадем система за оценка на качеството, защото системно решаване на проблемите ще доведе до справедливост и до устойчивост, не догодина да се чудим откъде и как им е вместо 18 да бъдат 40 милиарда“.
По темата с внесените в Министерството на финансите доклади за ресурса от близо 1 млрд. лв., необходим за изграждането на Националната детска болница, министър Кирилов гарантира пълна прозрачност на процеса. „Самият факт, че има обществен съвет, който участва в абсолютно всички дейности на ръководството на Здравната инвестиционна компания за детска болница, е част от гаранциите“, заяви той.
И уточни, че докладите са част от подписания от правителството на академик Николай Денков меморандум, поръчани от Европейската инвестиционна банка, като до края на този месец трябва да се направи пазарна оценка, адекватна на пазарните условия в България. „Когато стане и пазарната оценка в края на месеца, да намерим решение как продължаваме нататък, в какъв вид ще обявяваме проектиране“, допълни министърът.
Изразеното от председателя на ПП Асен Василев съмнение, че се източват милиони с този проект, министър Кирилов коментира така: „50 години чака българският гражданин изграждането на тази болница. И да използваш за политически цели този проект не е най-доброто, което аз бих си позволил“.
Лекарите не обичат да ги контролират за качество! И този министър ще го изгонят!
Какво качество ще оценявате като нямате количество? Тотална подигравка си правите: брой преминали пациенти не може да е критерии в медицината оставете 100 болници със строги критерии за хоспитализация/а не брой клинични пътеки/ заложете на първичната профилактика на населението направете професионални училища за медицински сестри, акушерки и др. използвайте парамедиците в спешната помощ, не я обръщайте на социална такава .....