!
Вторник, 23 Април 2024
06
дек
 

МУ–Пловдив чества 60 години на престижно научно списание

Четвъртък, 06 Декември 2018 | 09:49:50


Честването на 60-годишния юбилей на научното списание на Медицински университет-Пловдив Folia medica се състоя по време на Тържествен академичен съвет, съобщиха от висшето учебно заведение. Ректорът на университета чл.-кор. проф. д-р Стефан Кос

Честването на 60-годишния юбилей на научното списание на Медицински университет-Пловдив Folia medica се състоя по време на Тържествен академичен съвет, съобщиха от висшето учебно заведение.

Ректорът на университета чл.-кор. проф. д-р Стефан Костянев направи обзорна презентация за изминатия път, за постигнатите успехи и заслуженото признание на списанието.

То е създадено през 1959 година като международно приложение към „Сборник научни трудове на Висш медицински институт „И. П. Павлов". Днес Folia medica е списание с „отворен достъп" и излиза в печатна и електронна версия. Научни ръкописи от български и чуждестранни изследователи се публикуват след двойно сляпо рецензиране от международно представени експерти в релевантните научни области. Списанието излиза с тримесечна периодичност.

Заместник-главният редактор на списанието проф. Благой Маринов представи тенденциите и новите предизвикателства за бъдещото развитие на Folia medica.

Грамоти и награди получиха всички, които безрезервно са отдавали творческата си енергия, сили и време за каузата на списанието.

„Привилегия и гордост за академичната общност на МУ – Пловдив е да чества достиженията през изминатия 60-годишен съзидателен път и дългогодишното участие на Folia medica в глобалния обмен на научни знания и идеи", заяви проф. Костянев по време на Тържествения академичен съвет.

В първата редакционна колегия на Folia medica участват четирима изтъкнати лекари и учени: проф. д-р Елисей Янев – главен редактор, проф. д-р Дойчин Братованов, доц. д-р Иван Вапцаров и к.м.н. д-р Пею Мишев – секретар. Списанието се издава със сътрудничеството на членовете на Академичния съвет. Редакционната бележка в първия брой свидетелства, че предназначението на списанието-приложение е „да запознае преди всичко научните кръгове зад граница с проблемите, с които се занимават научните работници в института в Пловдив, както и да помогне за установяване на желани връзки между тях и съответните специалисти от различни страни. Науката е явление от световен порядък и за своето процъфтяване се нуждае безусловно от такива връзки" – заключава редакцията.

Просперитетът на Folia medica е кауза за десетки изтъкнати български и международни изследователи и специалисти.

Най-цитирана публикация е изследване на колектива д-р Десислава Колева-Георгиева, проф. д-р Нели Сивкова и доц. д-р Дора Терзиева, анализиращо корелацията между серумните нива на възпалителни цитокини IL-1beta, IL-6, TNF-алфа и VEGF и наличието и тежестта на диабетна ретинопатия при пациенти с диабет тип 2. Статията е цитирана 53 пъти по данни на Scopus и попада в 92 персентил, което я нарежда в топ 10 от цитираните статии в това изследователско поле.

Печатната версия на Folia medica се разпространява от Библиотечно-информационния център по линията на националния и международен обмен до 92 институции от 30 държави, като в замяна на това в библиотечния фонд ежегодно постъпват над 170 тома български и чуждестранни списания и книги.

Folia medica заема първо място в рейтинга на индексираните в Scopus български медицински списания и е единственото от тях, попадащо в трети квартил.

Списанието попада в 66-ти персентил на индексираните в Scopus списания от категория General Medicine и се нарежда на 279 място от общo 841 списания в категорията.

Folia medica се ръководи от принципите на редакционната политика. Процесите по издаване на списанието се направляват и контролират от международна редколегия при спазване на високи стандарти за качество, етични принципи, интелектуален принос и недопустимост на плагиаризъм.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
yJ$j


Всичко за коронавируса
Още новини
Проучват възможността пластири от кожата на донора да индикират ранно отхвърляне на трансплантиран бял дроб
23.04.2024 17:11:11

Проучват възможността пластири от кожата на донора да индикират ранно отхвърляне на трансплантиран бял дроб

Ново клинично изпитване, ръководено от Отдела за хирургични изпитвания на Оксфордския университет ...

Ревматолози от цялата страна участваха в интерактивен курс по ЯМР в Симулационния център на МУ – Пловдив
23.04.2024 16:30:55

Ревматолози от цялата страна участваха в интерактивен курс по ЯМР в Симулационния център на МУ – Пловдив

Специалисти от цялата страна взеха участие в интерактивен курс по ядрено-магнитен резонанс в ревм ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...