Азия остава незасегната от маймунската шарка, засега нито една страна на този континент не е докладвала за предполагаем или доказан случай на инфекцията. Това показват последните обобщени данни на Американските центрове за контрол на заболяванията (CDC).
Европа продължава да бъде епицентър на разпространение на маймунската шарка извън ендемичните райони на Африка. През последните дни в Германия и Франция се регистрира нарастване броя на потвърдените случаи – към 8 юни в Германия те са 113 (92 към 31 май), а във Франция – 66 (49 към 31 май).
Германският консултативен комитет по ваксините STIKO препоръча хора над 18 години, които са били изложени или са изложени на повишен риск от инфекция с маймунска шарка, да се ваксинират с ваксината Imvanex на Bavarian Nordic, съобщи здравното министерство на страната. В тази група попадат МСМ - мъже, които правят секс с партньори от мъжки пол, персоналът на лабораториите, които изследват проби за инфекциозни болести, както и медицински персонал, който е в контакт с предполагаеми или доказани инфектирани пациенти.
Според CDC общият брой на случаите на маймунска шарка в света към 9 юни е 1200.













