С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. Пред БНР председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута.
По думите на Маринов, към момента няма данни за софтуер в аптеките, който да не е преминал необходимата актуализация. Всички системи вече показват цените на лекарствените продукти както в лева, така и в евро, увери той. Това двойно обозначение е задължително и трябва да бъде въведено най-късно до 8 август.
„Аптеката, освен че е здравно заведение, е и търговски обект. Затова е задължително до всяка цена в левове да се появи и стойността в евро“, подчерта Маринов.
Въпреки добрата подготовка на софтуерно ниво, аптеките се сблъскват с редица предизвикателства. Основният проблем е обемът от работа, който трябва да се свърши в много кратки срокове, като се има предвид големият брой артикули, които всяка аптека предлага.
Маринов категорично отхвърли възможността за спекулации с цените на лекарствата, като припомни, че цените в този сектор са строго регулирани. Въпреки това, той отбеляза, че допълнителните разходи, които аптеките ще направят във връзка с преминаването към еврото, могат да се отразят в крайната цена на продуктите.
„Не може да се говори за хаос, но работата е много, сроковете са кратки и това поставя аптеките под сериозен натиск“, заключи председателят на Българския фармацевтичен съюз.