!
Неделя, 01 Юни 2025
11
ноем
6
 

Математикът Петър Велков: Губим светила в медицината

Ние се провалихме като общество да спазваме елементарни мерки

Сряда, 11 Ноември 2020 | 09:30:00
6

Ние се провалихме като общество да спазваме елементарни мерки. Това коментира пред Нова телевизия математикът и експерт по управление на кризи Петър Велков. Според него създалата се в момента ситуация с COVID кризата е резултат от комбинация от

Ние се провалихме като общество да спазваме елементарни мерки. Това коментира пред Нова телевизия математикът и експерт по управление на кризи Петър Велков.

Според него създалата се в момента ситуация с COVID кризата е резултат от комбинация от факти, включително неуспеха на държавата да се справи, безотговорното отношение на хората, липсата на проследяемост на болните и други проблеми. Поради тази причина Велков е категоричен, че налагането на твърди мерки е неизбежно, поне ако искаме да спасим здравната система, която по думите му изнемогва тотално. Той обърна внимание и на големия брой заразени и починали медици. „Ние губим светила, които с десетилетия няма да можем да възстановим“, заяви математикът. В определени общини и области нямаме лекари, които да лекуват хората от всякакви болести, подчерта той, като изтъкна, че този проблем ще повлияе дългосрочно на вторичната смъртност, която ще се увеличи, както и на достъпа до здравеопазване.

Велков беше категоричен, че все още не сме достигнали до пика на COVID епидемията и че данните, които се съобщават в момента, са ретроспективни.
По думите му в момента България е достигнала пиковата стойност на смъртността в Италия от 27 март, когато тя е била 15,24 на 1 млн. души население, като този мрачен показател у нас е 15,3 към 1 млн.  

Според прогнозите на Велков смъртността в България от вируса ще се увеличава и скоро ще надхвърлим 100 смъртни случая, като е въможно те да скочат и до над 200. Проблемът според него е и фактът, че не се знае и колко от нуждаещите се ще имат достъп до болнична помощ. Ако епидемията продължава с тези темпове, според най-оптимистичните прогнози, само в София към януари ще имаме към 4500 смъртни случая.

Той не пропусна да отбележи и големия брой смъртни случаи сред учителите и се обяви за преминаване в дистанционна форма на обучение за 21 дни, което да бъде съпровoдено с адекватни мерки. За добър пример в тази насока Велков даде Финландия, където по думите му има създадена ясна система на проследяване на случаите на COVID.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
XD@L

Да да 11.11.2020 10:51:14

Какъв експерт е този? Учител сменил десет работи, математик бил и експерт по кризи? Какви кризи е видял този, търсещ слава индивид. За какво му се дава трибуна на този да обикаля телевизията? Всеки стана експерт по всичко.

Лекар 12.11.2020 02:21:21

А ти какъв си, че само даваш акъл? Каква неистина е казал? Голям си хейтър.

Гост 11.11.2020 10:42:41

Точно така, години наред, бих казала десетилетия здравната система се тероризираше буквално, като се твърдеше, че болниците са много, лекарите са много, парите за здраве се източват, лекарите са мошеници и крадци и т.н. И това при положение, че системата е тежко недофинансирана, а заплащането на лекарския труд унизително ниско. Това, което се случва в момента е напълно закономерно и отдавана прогнозирано... Предстоят още по-тежки времена.

Гост 11.11.2020 19:10:55

Много са! Обаче се юрнаха да работят пластики, инвазивна и ортопедия. Всичко това благодарение на политически лобизъм и послушание от страна на black widow

Гост 11.11.2020 09:45:19

Провалихте се като общество, защото десетилетия подритвате лекари и медсестри с УНИЗИТЕЛНО НИСКИ ЗАПЛАТИ и голяма част се махнаха от пролетарската ви кочина. Да не говорим за лъжите и оплюването на медицинския персонал. Само и само на плебеите да им е евтино и да не плащат никъде високоспециализиран интелектуален труд . Нехуманно отношение към хуманните професии след това писъци и вайкания . Мрете.

Гост 11.11.2020 10:57:23

Kakav kef!


Всичко за коронавируса
Още новини
Министър Кирилов: Бъдещата детска болница ще промени здравната система
01.06.2025 13:49:19

Министър Кирилов: Бъдещата детска болница ще промени здравната система

Бъдещата детска болница е част от нещо по-голямо. От една система, която започва да се променя. С ...

Д-р Елица Енева: От първия момент, в който влязох в операционната, усетих, че това е моето място
01.06.2025 09:51:03 Невена Попова

Д-р Елица Енева: От първия момент, в който влязох в операционната, усетих, че това е моето място

Д-р Елица Енева завършва образованието си в Медицински университет - София. Веднага след дипл ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...