!
Четвъртък, 16 Май 2024
02
февр
 

Медицински онколози: В България има пропуски при скрининга и профилактиката на рака

Петък, 02 Февруари 2024 | 11:10:36


„Медицината в последните две десетилетия има огромен успех в лечението на рака. Навлязоха много нови терапии, има подобрение в диагностиката, лъчелечението. В България също имаме удоволствието да работим с нови медикаменти, които прилагаме на наш

„Медицината в последните две десетилетия има огромен успех в лечението на рака. Навлязоха много нови терапии, има подобрение в диагностиката, лъчелечението. В България също имаме удоволствието да работим с нови медикаменти, които прилагаме на нашите пациенти, но за съжаление има някои неща, които изостават“. Това каза пред Bulgaria ON AIR медицинският онколог д-р Таня Златанова.

По думите й има пропуски, свързани със скрининга и профилактиката на раковите заболявания. „Надяваме се с въвеждането на Националния раков план това да се случи. Имаме изоставане по отношение на ваксинацията, специално за карцинома на маточната шийка“, коментира онколожката.

Специализантът по медицинска онкология д-р Владимир Милов допълни, че профилактиката е от изключително значение, защото ранното търсене на помощ и ранното откриване на заболяването е изключително важно. „Ако заболяването се открие в първи или втори стадии, в много от случаите е лечимо. Шансовете са в пъти по-ниски при откриване на заболяването в трети и четвърти стадий“, каза той.

Думите му бяха подкрепени и от д-р Златанова, която каза, че всички видове карциноми могат да бъдат лекувани, ако са открити в ранен стадии. „Повечето от онкологичните заболявания са абсолютно лечими. Пациентите трябва да бъдат информирани, активно да търсят своя личен лекар, който да им препоръча изследвания – за мъжете над 50 години да се изследва PSA маркер, жените да посещават редовно гинеколог, жените над 40-годишна възраст да правят ехографски прегледи на гърдите си или мамография“, каза д-р Златанова.

Тя обясни, че под ранен стадии се има предвид най-често моментът, когато болестта е локализирана в конкретния орган. В тези случаи може чрез лекарствена терапия да бъде намален туморът и след това той по-лесно да бъде опериран с по-щадящи интервенции.

По отношение на имунотерапията д-р Милов обясни, че тя кара клетките на пациента да се борят с раковите клетки. „Тя постига нелоши успехи например в лечението на рака на белия дроб, но не е панацея, не може да излекува всички видове рак. Пациентите индивидуално отговарят на имунотерапията. Тя води със себе си и така наречената имуносвързана токсичност – странични ефекти, които съпровождат лечението и съответно трябва да бъдат добре управлявани от медицинския онколог“, каза той.

Д-р Златанова допълни, че имунотерапията има дългосрочен ефект, тъй като препрограмира собствения имунитет, който сам да се бори срещу рака.

По думите на д-р Милов медицинският онколог има централна роля в лечението, но той работи в екип. В него трябва да има различни специалисти като хирурзи, лъчетерапевти, медицински онколози, специалисти по палиативни грижи, гастроентеролози, пулмолози и други вътрешни специалисти, за да може да се избере най-оптималната терапевтична стратегия за пациента, след което вече да се решават проблемите, свързани с лечението на заболяването, уточни той.

В отговор на въпрос кои са най-честите видове рак у нас, д-р Златанова каза, че по данни на Глобокан това са рака на гърдата, колоректалния рак, рака на белия дроб и рака на простатата. „Обобщаването на данните и наличието на Раков регистър е ключово за стратегията, която трябва да бъде предприемем“, посочи тя.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
6c7J


Всичко за коронавируса
Още новини
Гърция: Здравните власти призоваха за повишено внимание и ефективни мерки за защита от комари
16.05.2024 17:31:26

Гърция: Здравните власти призоваха за повишено внимание и ефективни мерки за защита от комари

Необичайно топла пролет ускори началото на сезона на комарите в много части на Гърция, съобщиха в ...

Още месец без износ на инсулини
16.05.2024 17:12:07

Още месец без износ на инсулини

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която удължава с още месец забр ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...