!
Неделя, 28 Април 2024
08
дек
4
 

Между 10 000 и 15 000 човека годишно у нас загиват поради замърсяване на въздуха

Четвъртък, 08 Декември 2022 | 17:15:42 Надежда Ненова
4

Замърсяването на въздуха в България е едно от най-високите в Европа. Това стана ясно по време на днешната кръгла маса на тема: „Чист въздух за здраве“, която се проведе под патронажа на Комисията по здравеопазването към 48-то Народно събран

Замърсяването на въздуха в България е едно от най-високите в Европа. Това стана ясно по време на днешната кръгла маса на тема: „Чист въздух за здраве“, която се проведе под патронажа на Комисията по здравеопазването към 48-то Народно събрание. Форумът е по инициатива на Сдружение „Въздух за здраве“ и лекарската мрежа към него.

97,2% от българите са изложени на наднормени средногодишни нива на фини прахови частици (ФПЧ) и на високи пикови концентрации на азотен диоксид (NO₂) и серен диоксид (SO₂), показват измерванията на въздуха през есента и зимата. През 2019 г. замърсяването на въздуха е седмият най-значим рисков фактор за преждевременна смърт в България, сочат данните на Института за здравни ефекти в Бостън, САЩ.

Според СЗО България е с третата най-висока смъртност в света (на 100 000 души) вследствие на замърсяването на въздуха. Организацията оценява, че замърсяването на въздуха стопява сума, която се равнява на близо 30% от БВП на страната, поради намалената производителност и разходите за лечение.

Зам.-председателят на Комисията по здравеопазване и председател на Сдружение „Въздух за здраве” д-р Александър Симидчиев заяви, че въздухът е отговорен за 50% от личното ни здраве и около 25% от здравето на планетата ни. Годишно между 10 000 и 15 000 човека загиват поради замърсяване на въздуха в страната ни, като причините са разнообразни, тъй като то засяга всички важни органи и системи в нашето тяло.

„Замърсяването на въздуха е един от основните рискови фактори за развитие на хронични заболявания, включително исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт и онкологични заболявания, които са и водещи в структурата на заболяванията в България“, допълни и председателят на Комисията доц. Антон Тонев. По думите му е необходимо да се потърсят възможностите за своевременното запълване на нормативната празнота в действащото законодателство по отношение на качеството на въздуха, както и за изготвяне и въвеждане на дългосрочни и последователни политики за чист въздух, в центъра на които да бъде поставено общественото здраве.

Пряката зависимост между замърсения въздух и сърдечносъдовите заболявания бе представена от проф. д-р Иво Петров, медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Университетска болница Аджибадем Сити Клиник. Той изнесе данни на Европейското дружество по кардиология, според които замърсяването на въздуха води до ритъмни проблеми, сърдечна недостатъчност и др. „Мръсният въздух е абсолютно независим фактор от другите рискови фактори за увеличаване на честотата и смъртността от сърдечносъдови заболявания и макар и невидим, ние всеки ден сме изложени на неговото въздействие”, заключи проф. Петров.

По време на форума бе представено проведено през тази година проучване сред пациенти за информираността за мръсния въздух. То е реализирано от лекарите от сдружението в 9 града в страната. Според данните, повече от половината анкетирани (52.4%) заявяват, че не са добре запознати с последиците от влошеното качество на въздуха, а други 55% се определят като силно засегнати от този проблем. Много голяма част от българите (83%) заявяват готовност да положат усилия за подобряването на качеството на въздуха, ако знаят какво да направят. За 87 на сто от анкетираните институцията, която трябва приоритетно да се ангажира с решаването на проблема, е Министерството на здравеопазването.

Специалистите от лекарската мрежа „Въздух за здраве“ представиха данни, които показват, че колкото по-голямо е замърсяването на въздуха, толкова по-силно е въздействието му върху здравето, особено при пациенти с хронични заболявания, възрастни хора, деца и бременни жени. Според анализ на Института за здравни ефекти в Бостън, САЩ, съществува пряка зависимост между мръсния въздух и смъртността при хронично болните пациенти. Данните сочат, че през 2019 г. у нас това е причина за близо 20% от смъртните случаи на пациенти с хронична обструктивна белодробна болест, 18% с диабет, 14% с исхемична болест на сърцето, 16% с рак на белия дроб, 15% с исхемичен инсулт и 12% с инфекция на долните дихателни пътища.

Експертите, участващи в кръглата маса, подкрепиха предложенията на лекарската мрежа. Според „Въздух за здраве“ е необходимо в Националната здравна стратегия 2021-2030 г. качеството на въздуха да бъде включено като висок рисков фактор за здравето, както и да се актуализират данните за замърсяването на въздуха и препоръките на СЗО в тази посока. Необходимо е чистотата на околната среда да се включи като ключов фактор и в Националната програма за превенция на хроничните заболявания, както и да бъде повишена експертизата на екипите на Регионалните здравни инспекции, които имат съществена роля в контрола и оценката на здравното въздействие на този проблем.

Представителят на МЗ Илия Тасев заяви, че Министерството подкрепя всички усилия от страна на институциите за подобряване качеството на атмосферния въздух, но проблемът не може да бъде решен само от МЗ, а изисква координирани усилия. „Ние успяхме да преместим проблема в Националната здравна стратегия 2030 от трето-четвърто място на първа цел. Поставени са началните стъпки и се надявам занапред да ги развиваме в правилната посока“, каза той на финала на форума.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
HjkC

Един 09.12.2022 08:05:16

Хахаха... Никой от политическото ръководство на МЗ не разбира от обществено здраве.... Калинка та Чорбанова ли да пратят в Здравната комисия... Тасев е балон, който дърдори празни приказки... Министърът знае ли кой представлява МЗ по форумите... И излага МЗ....

Gost 09.12.2022 07:56:27

Представителят на МЗ Илия Тасев е най-обикновен санитарен инспектор и това, че е сложен за директор на една от най-важните дирекции в МЗ красноречиво показва, че МЗ неглижира общественото здраве.

Ала бала портукала 08.12.2022 17:28:13

Най-големите замърсители в света за западните ТЕЦ които продължават да бълват замърсен въздух без никакъв контрол. И въпреки това продължават да разкрият стари и да строят нови убийци на народите си. Но всичко си има край. Видяхте вчера демократично скроени хора бяха наречени терористи в Германия от германските Либерасти.

аз 09.12.2022 17:58:32

Съветските ТЕЦ от ерата на Сталин са най-екологични!!!


Всичко за коронавируса
Още новини
УМБАЛ “Свети Георги” домакин на среща за обмен на опит при безопасност при работа
27.04.2024 18:54:14

УМБАЛ “Свети Георги” домакин на среща за обмен на опит при безопасност при работа

УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД - Пловдив бе домакин на официал ...

Три пациентски организации признати за национално представителни
27.04.2024 11:37:51

Три пациентски организации признати за национално представителни

Три пациентски организации са признати днес от Министерския съвет за национално представителни, с ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...