!
Четвъртък, 25 Април 2024
08
апр
1
 

Министър Ангелов: Отчитаме първи крачки от края на третата вълна (Обновена)

МЗ подготвя графика за кои симптоми да се следи след ваксинация с АстраЗенека

Четвъртък, 08 Април 2021 | 10:41:52 Полина Тодорова
1

Отчитаме първи крачки от края на третата вълна в България с много крехка тенденция за спадане на заболеваемостта. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на редовния брифинг, свързан с актуалната епидемична обстановка и въведен

Отчитаме първи крачки от края на третата вълна в България с много крехка тенденция за спадане на заболеваемостта. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов на редовния брифинг, свързан с актуалната епидемична обстановка и въведените противоепидемични мерки.

Спад

Той посочи, че се върви към изравняване на потвърдените случаи на COVID с броя на излекуваните. За последната седмица положителните проби са 21 778, а броят на излекуваните е 19 105. За сравнение, предходната седмица положителните случаи са били с 4300 са повече, а излекуваните са 17 250. Към момента  са заети 74% от леглата за неусложнени пациенти и 64% за интензивните, като по този показател също се отчита тенденция за намаляване. Активните случаи сред медиците са 1242, като 146 от тях са в лечебни заведения, а 10 са настанени в интензивни структури.

На практика това, което от доста време очаквахме да се случи – да имаме постепенно задържане и спад на заболеваемостта, е налице, заяви от своя страна главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той съобщи, че заболеваемостта на 14-дневна база в България е 635 на 100 000, което ѝ отрежда 9-то място в ЕС и 4-то на Балканския полуостров. По отношение на смъртността заемаме 2-ро място в ЕС и 2-ро на Балканите.

Няколко области са със заболеваемост над 700 на 100 000 души и това са София-град с 925, следвани от Варна, Перник, Бургас, Русе и Софийска област. Най-ниска заболеваемост е отчетена във Видин с 343 болни на 100 000, Кърджали, Търговище, Велико Търново, Габрово.

Председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски потвърди, че има спад в заболеваемостта, но подчерта, че това са изключително крехки тенденции и би трябвало да се акцентира на отговорността на всеки един човек. "Прехвърли се платото, надолу е тенденцията по отношение на заболеваемостта“, каза той, но изтъкна, че спадът е крехък, защото той е само с 7% на двуседмична база и  0,5% на едноседмична база. Не сме достигнали и връхната точка по отношение на смъртността от зимата, когато тя е била 27,7 на 100 000, а в момента е 23,2 на 100 000. Наблюдава се спад и натискът над болниците, отчете още проф. Мутафчийски.

За АстраЗенека

За ваксината на АстраЗенека министър Ангелов припомни информацията след заседанието на ваксинационния щаб вчера, след което стана ясно, че тя ще се прилага с внимание при жени под 60-годишна възраст. "Нека това не плаши хората. Следим всяка една информация, в момента, в който имаме ясна информация за опасност, дори на един гражданин, ваксината ще бъде изтеглена", заяви той и апелира хората, които са поставили вече ваксината, да не се притесняват излишно. Стана ясно и че МЗ ще изготви специална графика с по-специфичните симптоми след имунизация с АстраЗенека, които трябва да са сигнал да се потърси медицински съвет. Здравният министър допълни, че вчера, по време на извънредната среща на здравните министри от ЕС, е настоял за единно становище на европейско ниво по въпроса.

Запитан за прилагането на втора доза от ваксината, той припомни, че тя поставя до 70-ия ден след първата, като продуктовата характеристика позволява това да стане до 84-ия ден. Ние ще си дадем максимално време, като през това време ще събираме информация и се надяваме да има единно европейско решение. Науката към момента не дава отговор на прилагането на друга ваксина с оглед на постигането на ефективен напрегнат имунитет, посочи проф. Ангелов.

Изпълнителният директор на ИАЛ Богдан Кирилов информира, че в ЕМА са докладвани две специфични изключително редки състояния след прилагане на Оксфордската ваксина. Това са тромбоза на мозъчен венозен синус, като случаите 62, а 24 са тези на тромбоза на спланхнична вена, която се намира в коремната област. Това е информация от над 25 милиона ваксинирани лица, тоест честота е изключително ниска – около 3 на 1 милион ваксинирани лица, поясни той.

В България няма докладвани подобни случаи. „ЕМА потвърждава, че съотношението полза - риск при е положително и ваксината може да бъде прилагана, но към момента намира възможна връзка с прилагането на ваксината и тези изключително редки нежелани лекарствени реакции“, обобщи той. Това, което се препоръчва от експертите на ЕМА, е медицинските специалисти да предоставят информация на ваксинираните лица. Те съответно да наблюдават състояния и симптоми, които могат да бъдат свързани. Такива симптоми са задух, болка в гърдите, подуване на долни крайници, продължителна болка в корема, главоболие или размазано виждане, поясни Кирилов.

Продължава предварителният преглед на данни на три нови ваксини, за които се очаква становището на ЕМА – това са „Новавакс“, „Кюрвак“ и руската ваксина, съобщи още той. Също така продължават предварителните консултации с китайската ваксина „Синовак“, като на този етап все още не е стартирала процедурата по предварителен преглед на данните.  Провеждат се консултации по отношение на проучванията спрямо новите варианти на коронавируса. ЕМА разработи указания в тази посока и е ангажимент на всички производители да извършват тези специфични проучвания. Ангажимент на производителите на вече разрешените ваксини е всеки месец да предоставят периодични доклади за безопасност“, разясни още Кирилов.

Връщат учениците в клас

Стана още ясно, че от 12-ти април се възобновява присъственият учебен процес в режима, въведен преди 22-март. В клас се връщат всички ученици от 1-4 клас плюс класовете 7, 8, 10 клас. От 26 април, ако ситуацията позволява, в клас ще се върнат съответно 5, 9 и 12 клас, а по-късно и останалите ученици. По думите му ваксините имат ефект. 500 са учителите и персонал, заразени с COVID, което е много по-малко от ноември и декември, когато е имало пикови стойности. Три пъти по-малко са заболели учители в детските градини, отколкото в училищата. "Колкото са по-големи учениците, толкова повече е разпространението, защото те са по-активни“, допълни министърът на образованието. Няма починали ваксинирани учители, стана още ясно от думите му. 

На въпрос за допълнително разхлабване на мерките, проф. Ангелов апелира за още една седмица разбиране и глътка въздух. Към момента се обсъждат варианти за отварянето на големите нехранителни магазини, но с определяне на голяма площ за един клиент.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
A%S$

гост 08.04.2021 15:15:08

А имотът в Созопол?


Всичко за коронавируса
Още новини
Доц. Киров: Реимунизация за коклюш би могла да се прави при възрастните на 10 години
25.04.2024 15:16:10

Доц. Киров: Реимунизация за коклюш би могла да се прави при възрастните на 10 години

„Нека всички да знаят, че в България, за разлика от много страни по света и в Европа, ние и ...

С нова апаратура увеличиха капитала на две общински столични болници
25.04.2024 14:39:42

С нова апаратура увеличиха капитала на две общински столични болници

Без дискусии и с пълно единодушие на днешното си заседание Столичният общински съвет одобри решен ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...