!
Сряда, 04 Март 2026
19
дек
 

Министърът ще приеме първите две линейки по проекта за модернизация на спешната помощ

Сряда, 19 Декември 2018 | 14:57:46


Утре в централата на „София Франс Ауто", министърът на здравеопазването Кирил Ананиев ще участва в официалната церемония по приемането на първите два санитарни автомобила, закупени в изпълнение на големия инвестиционен проект за модернизация на с

Утре в централата на „София Франс Ауто", министърът на здравеопазването Кирил Ананиев ще участва в официалната церемония по приемането на първите два санитарни автомобила, закупени в изпълнение на големия инвестиционен проект за модернизация на спешната помощ в Република България. Това съобщиха от пресцентъра на МЗ. На събитието ще присъстват зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството и ръководител на Управляващия орган на ОП „Региони в растеж" Деница Николова и ръководителят на Представителството на Европейската комисия в България Огнян Златев.

Общата стойност на Проект „Подкрепа за развитие на системата за спешна медицинска помощ" е 163 897 815,62 лв., от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 163 502 132,68 лв. Срокът за изпълнението на дейностите по проекта е 36 месеца, или до 23 октомври 2021 г.

Целта на проекта е осигуряването на качествен, равнопоставен и навременен достъп до услугите на спешната медицинска помощ на гражданите на Р България и на пребиваващите на нейната територия.

Проектът се реализира на територията на цялата страна чрез строителство (в т.ч. и на нови сгради), реконструкция, ремонт, преустройство и подобряване на достъпа в 237 обекта от системата на спешна медицинска помощ: спешните отделения на 34 лечебни заведения за болнична помощ, 27 центъра за спешна медицинска помощ и разкритите към тях 170 филиала и 6 изнесени екипа;  модернизиране на помещенията чрез доставка на оборудване и обзавеждане на структурите на спешната медицинска помощ и закупуване на 400 нови линейки, оборудвани с медицинска техника и апаратура за спешна помощ.

Припомняме, че по обществената поръчка за доставка на 400 нови линейки, проведена от МЗ, постъпиха общо 7 оферти по две от общо 4 позиции. След процедура по реда на ЗОП фирмата „СОФИЯ ФРАНС АУТО" АД беше определена за изпълнител по две от обособените позиции - за доставка, гаранционно и сервизно обслужване на общо 280 броя нови линейки. От тях 185 броя са конструирани и оборудвани за превоз, мониторинг и първоначално лечение на пациенти, а другите 95 са за интензивно лечение, като всички те трябва да бъдат снабдени с медицинско оборудване и медицинска апаратура. Официална церемония по подписването на договорите се състоя на 19 ноември, като на нея стана ясно, че първите две линейки ще бъдат приети преди края на 2018 г.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tPYd


Всичко за коронавируса
Още новини
Знакови сгради светват в синьо и зелено за Световния ден на лимфедема
04.03.2026 15:37:57

Знакови сгради светват в синьо и зелено за Световния ден на лимфедема

На 6 март, по повод Световния ден на лимфедема (WLD 2026), Българска асоциация Лимфедем стартира ...

Доц. Асьов: Шестима от десетима българи страдат от наднормено тегло и затлъстяване
04.03.2026 14:55:47 Невена Попова

Доц. Асьов: Шестима от десетима българи страдат от наднормено тегло и затлъстяване

Шестима от десетима българи страдат от наднормено тегло и затлъстяване. Проблемът е особено остър ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...