!
Събота, 10 Май 2025
03
май
 

НЦЗПБ разпространи инструкции за изследвания при съмнение за неясен остър хепатит при деца

Вторник, 03 Май 2022 | 14:48:21


Министерството на здравеопазването предприема необходимите действия за информиране на лекарите у нас с цел надзор на острите хепатити с неизвестна етиология при деца – проблем, който възникна през последните дни и предизвика безпокойство в Европа

Министерството на здравеопазването предприема необходимите действия за информиране на лекарите у нас с цел надзор на острите хепатити с неизвестна етиология при деца – проблем, който възникна през последните дни и предизвика безпокойство в Европа, информираха от НЦЗПБ. Оттам уверяват, че здравните власти са изпратили цялата необходимата професионална информация до всички общопрактикуващи лекари, лекари специалисти по педиатрия, инфекциозни болести и вътрешни болести, като гаранция за бърза реакция от тяхна страна в случай на необходимост.

Заболяването е доста рядко и доказателства за предаването от човек на човек остават неясни,

в резултат на което рискът не може да бъде точно оценен, припомнят от НЦЗПБ.

„Като се имат предвид съобщените случаи с остра чернодробна недостатъчност, потенциалното въздействие върху засегнатата педиатрична популация се счита за високо. Ето защо на 8 април Европейският център за контрол на заболяванията ЕCDC изиска от всички страни от ЕС/ЕИО да засилят информираността относно случаи на тежък остър хепатит при деца с неизяснена етиология и да докладват за всички потвърдени и възможни случаи“, допълват оттам. .

От центъра подчертават, че за да бъде установен етиологичния причинител за всеки докладван случай, следва да бъдат изпратени клинични проби в Националната референтна лаборатория „Хепатитни вируси“, отдел „Вирусология“ на НЦЗПБ, бул. „Ген. Столетов“ 44А, София, за провеждане на допълнителни лабораторни изследвания и молекулярно-биологични проучвания за патогени.

Експертите на НЦЗПБ са подготвили и 

инструкции за изпращане на проби за изследване на остър хепатит с неизвестна етиология при деца,

в които се подчертава, че на първо място по важност е пробата да се вземе възможно най-рано след появата на клиничните симптоми.

Биологичният материал е серум/плазма в количество 2 x 0,5 мл. Серологичното изследване включва HAdV, CMV, EBV, PVB19, а PCR-изследването - HAdVs, enterovirus, CMV, EBV, HSV.

За изследване трябва да се изпраща и фарингеален секрет, при който посредством PCR ще се търси adenovirus/enterovirus/influenza, SARS-CoV-2. Тампонът трябва да се поставя във вирусна транспортна среда, съдържаща антибиотици.

Също така се изисква изпращане на фекална проба за изследване за човешки чревни вируси.Необходимото количество фекален материал е между 5-10 грама при солидна консистенция (размер колкото грахово зърно) или 3-5 мл. при течна консистенция.

Съхранението и транспортирането на пробите се осъществява при спазване на хладилна верига при 4-8 градуса по Целзий до доставката им в НРЛ „Хепатитни вируси“, а задължителни данни, които трябва да съдържа съпроводителното писмо са: данни за пациента - име, дата на раждане, дата на начало на заболяването, дата на вземане на пробата/пробите, епидемиологични данни, данни за вече проведени вирусологични и серологични изследвания във връзка с настоящото заболяване, кратки клинични данни – наличие на специфични клинични симптоми, биохимични показатели – стойности на АЛАТ и АСАТ, данни за контакт с лечебното заведение и лекуващия лекар.

От НЦЗПБ припомнят, че за първи път на 5 април т.г. Великобритания изпрати доклад до СЗО за 

увеличаване на случаите от остър хепатит с неизяснена етиология при деца под 10 години

от Шотландия. До 20 април 2022 г., случаите са 111 и са докладвани от цяла Великобритания.

Това са случаи на предходно здрави деца, на възраст от 2 до 5 години, които са хоспитализирани поради проявата на симптоми на остър хепатит – жълтеница (74%), повръщане (73%), побелели изпражнения (58%), диария (49%), гадене (39%) и температура (29%); и силно завишени стойности на чернодробни ензими – АЛАТ и АСАТ (> 500 IU/L). При никое от децата не е докладвано наличие на имуносупресия. При някои от случаите гастроинтестиалните симптоми са присъствали в седмиците преди хоспитализирането. Общо при 8 от всички докладвани случаи са се развили усложнения, налагащи чернодробна трансплантация. Във всички останали случаи инфекцията е завършила с благоприятен изход.

Проведените до момента микробиологични изследвания са установили положителни резултати по отношение на аденовирус (75%), като типиране на вируса е направено при 11 от случаите и е доказан аденовирус тип 41F. 16% от децата при хоспитализирането са дали положителен резултат за COVID-19 (отминала или настояща инфекция) като при малък процент е установена коинфекция с аденовирус.

Поради установения от диагностичните лаборатории повишен процент положителни тестове за аденовирус при деца за същия период от предходните години е изказана хипотеза, че предполагаем причинител на остър хепатит при деца може да е инфекция с аденовирус. Подобна тенденция е установена и по отношение на ентeровирус, човешки метапневмовирус, риновирус и норовирус при деца под 10 години, а също и за респираторен синцитиален вирус.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ujKE


Всичко за коронавируса
Още новини
Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност
09.05.2025 17:20:51

Музеят по история на медицината във Варна отбелязва Деня на физическата активност

Международният ден на физическата активност, който светът празнува на 10 май, ще бъде отбелязан&n ...

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева
09.05.2025 16:59:35

60 000 лв. са нужни за лечението на Сара Руйчева

60 000 лв. са нужни за лечението на 20-годишната Сара Руйчева, разказа майка й Цветелина в социал ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...