Вторник, 21 Май 2024
16
май
4
 

Никой не подкрепя предложението на ГЕРБ за 3000 лв. минимална заплата на лекарите

Понеделник, 16 Май 2022 | 17:06:54
4

Никой не подкрепя предложението на ГЕРБ основните заплати на лекарите, работещи в държавните и общински лечебни заведения, да бъдат записани в Закона за лечебните заведения, става ясно от становищата към законопроекта. Припомняме, че от 

Никой не подкрепя предложението на ГЕРБ основните заплати на лекарите, работещи в държавните и общински лечебни заведения, да бъдат записани в Закона за лечебните заведения, става ясно от становищата към законопроекта. Припомняме, че от ГЕРБ предлагат с изменение в ЗЛЗ минимални прагове на заплащане на лекарите да станат 3000 лв., за медицинските сестри и акушерките (включително и за медицинските сестри, работещи на основен трудов договор в яслите, детските градини и училищата) да са 2000 лв., а за санитарите - 1000 лв.

От Министерство на здравеопазването заявяват, че принципно подкрепят необходимостта от увеличаване на трудовите възнаграждения на работещите в лечебните заведения за болнична помощ медицински специалисти. „Постигането на по-високи, адекватни на съвременния живот възнаграждения в системата на здравеопазването е една от приоритетните задачи на Министерството на здравеопазването и един от механизмите за повишаване качеството на предлаганите здравни услуги. Това е и една от възможностите за ефективно противодействие на все по-наболелите проблеми, свързани със заетостта в сектора, както с привличането, така и със задържането на младите специалисти. Към настоящия момент Министерство на здравеопазването работи в насока намиране на трайно решение за увеличаване на възнагражденията на медицинския персонал“, казват от МЗ като подчертават, че с тази цел е подписан и Колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“, с който се договори увеличение на основните възнаграждения в сектора.

„Договорените размери на минималните основни месечни заплати са значително по-високи от тези по предходния колективен трудов договор и

техният ръст ще компенсира досега получаваните за срока на обявената извънредна епидемична обстановка допълнителни възнаграждения

Считаме, че за реализиране на очертаната по-горе приоритетна задача е необходим гъвкав подход, който да може да отчита динамиката на обществените отношения, финансовото въздействие, което увеличението ще окаже върху държавните и общински лечебни заведения за болнична помощ и възможните източници на финансиране“, уточняват от Министерството, като допълват, че с предложения законопроект не се отчитат посочените обстоятелства и не се предлага механизъм за финансово обезпечаване на предложеното увеличение на заплатите.

От Министерството на финансите са категорични, че предлаганият от вносителите подход за определяне в Закона за лечебните заведения на минимални размери на трудовите възнаграждения, които да получават лекарите, медицинските сестри, акушерките и санитарите, работещи в държавни и общински заведения за болнична помощ, води до несъгласуваност, както със свързана уредба в самия закон, така и със свързана уредба в Кодекса на труда.

„Допълнително отбелязваме, че по наше мнение основен въпрос, свързан с определянето на минималните прагове на доходите в конкретен сегмент на икономиката като инструмент за стабилизиране на системата на здравеопазването, мотивирано с текущия недостиг и потенциалния бъдещ дефицит на кадри, без да се разглеждат комплексните причини и възможности за разрешаване на проблемите в самата система, не би следвало да намери своето статично и формално решение чрез фиксиране на възнаграждения на медицинския персонал в закон.

Подобни предложения е необходимо да се основават на ясни приоритети и цели,

базирани на реални икономически резултати и финансовите възможности в публичния сектор“, заявяват от МФ.

Законопроектът не е подкрепен и от Министерството на труда и социалната политика с мотива, че от разпоредбата не е ясно дали на определените лица следва да се изплаща предвиденото трудово възнаграждение в посочените размери или това следва да е минималната начислена сума на брутната работна заплата, която подлежи на облагане със задължителни осигурителни вноски и данъци.

„Липсата на регламентация в това отношение ще доведе до съществени затруднения в практиката и до невъзможност да се осигурява контрол по изпълнение на законовите задължения. Определянето на минимално ниво на трудовото възнаграждение без да се определят елементите, от които се формира, е предпоставка за неравнопоставеност“, смятат от МТСП.

Според Министерството проблем е, че

не е уточнено колко от общия брой на лекарите, медицинските сестри, акушерки и санитари са на основен трудов договор

в държавните и общински лечебни заведения. „По този начин не може да се направи извод относно реалните ползи за тези лица и рисковете, до които може да доведе приемането на законопроекта, при съпоставката им с всички други лекари, медицински сестри, акушерки и санитари, които работят в други лечебни заведения или в общински и държавни лечебни заведения, но с трудов договор за допълнителен труд“, подчертават от МТСП.

Срещу предложението възразяват и от Национална пациентска организация, от където уточняват, че по принцип подкрепят мерките за борба с кадровия дефицит и тепърва разгръщащата се тежка криза в здравеопазването и считат, че конструктивните разговори и въвличане на всички заинтересовани страни, включително и тази на пациентите, е пътят към устойчиви и ефективни решения.

„В действителност предложението за конкретни трудови възнаграждения е добро, но следва да бъде подкрепено от съответните анализи и мотиви в техните финансово-икономически, правни и здравни аспекти. Посоченият минимален праг на възнаграждение в Законопроекта би довел до бърз фалит и заличаване на лечебни заведения, които не могат да го осигурят и не извършват дейност в такъв обем и степен на компетентност. Още повече, не бива да се забравя и подценява ролята на останалия персонал, ангажиран в грижата за пациентите и предоставяне на качествена здравна услуга - акушерки, лаборанти, медицински физици, медицински химици, лекарски асистенти, фелдшери и др. В предложението към Проекта те не фигурират и това поставя сериозен въпрос по дискриминация на база професия и квалификация, като същевременно задълбочава проблема по неадекватното остойностяване на дейностите в сектора“, казват от НПО.

Според тях друга страна на проблема е липсата на методика със съответните механизми за определяне на възнагражденията в сектора, спрямо реално извършената дейност, качество и разбира се ефект. „Най-силният аргумент за нуждата от такава методика е

огромната разлика във възнагражденията между отделните специалности,

респективно клиники, отделения и профил на цели лечебни заведения, предвид клиничните пътеки, по които работят и ролята им по отношение на прихода за лечебното заведение. Особено тревожни са данните за липса на желаещи и застаряващ персонал, освен в направленията по редки болести и геномна диагностика, но и в такива, които определят голямо покритие и имат основна роля за функциониране на системата, а именно- хирургия, анестезиология и интензивно лечение, обща медицина, пулмология, педиатрия и др. В резултат, достъпът до лечение за много пациенти, дори в големи градове, се оказва изключително затруднен, а дори и да има такъв, често невъзможен, поради претовареността на съответните специалисти. Пренебрегването на една медицинска специалност за сметка на друга в условия на бизнес конкуренция, а не здравна грижа и качествено здравеопазване като върхова ценност и предмет на национална сигурност, създаде тази изключително опасна тенденция“, казват от Сдружението.

От НПО допълват, че в така създалата се ситуация освен императивни мерки за задържане на кадрите в системата с адекватни условия на труд и възнаграждения, са нужни и конкретни и насочени действия за стимулиране реализацията, следдипломното обучение и атрактивен пазар на труда за новозавършилите медицински специалисти от специалностите към съответните висши учебни заведения и техните колежи.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
DZ%#

Лекар 19.05.2022 00:09:39

Сети се Мара да се побара. Къде бяха 12 години та не го въведоха? Много е лесно да предлагаш когато си в опозиция.

БЛС-Въоръжено Крило 17.05.2022 10:02:18

Тези шиб*няци може и да предложат и 5000 лв. Само ,че няма откъде да дойдат след като няма остойностяване на лекарския труд и съответно НЗОК плаща мизерно .Тези долни чички още си мислят и внушават на обшеството, че заплата на лекаря се дава , а не се формира от цените на кл пътеки или цените за дейност ,които са мизерни. Съответно никой в извънболничната дейност НЕ Е НА ЗАПЛАТИ ,а на заплатена мизерно дейност ,която не може да формира адекватно възнаграждение. С две думи скапаняците от ГЕРБ това го правят , не от уважение и позитивен поглед към лекарския труд ,а просто за политически мръсни цели да сеят смут и популизъм след като 20 г не остойностиха никога и не направиха такова заплащане в здравеопазването , нито някога са мислили да го направят.

Гост 17.05.2022 07:54:30

Здравеопазването беше последна грижа по времето на Герб!!! Сетили се много, много късно!!!

Мутри вън ! 16.05.2022 19:27:27

Сган ГЕРБ-ерска безподобна ! 12 години на власт ли бяха или на Луната тия кретеноиди, че сега ще го предлагат.


Всичко за коронавируса
Още новини
В УМБАЛ „Александровска“ спасиха разкъсано око на 54-годишен мъж
20.05.2024 17:39:01

В УМБАЛ „Александровска“ спасиха разкъсано око на 54-годишен мъж

В УМБАЛ „Александровска“ спасиха разкъсано око на 54-годишне мъж, съобщиха от лечебно ...

УМБАЛ „Св. Анна“-София с Диамантен статус за лечение на инсулт през 2023 г.
20.05.2024 17:24:20

УМБАЛ „Св. Анна“-София с Диамантен статус за лечение на инсулт през 2023 г.

УМБАЛ „Света Анна“-София получи четири Диамантени награди за 2023 г. (по една за всяк ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...