!
Петък, 29 Март 2024
04
окт
2
 

Никотинът не само не вреди, но помага при редица заболявания

Сряда, 04 Октомври 2017 | 14:50:02
2

Противно на масовото мнение, никотинът би могъл да се окаже ефикасно средство за профилактика и лечение на различни здравословни проблеми. Според резултатите от множество изследвания никотинът, разглеждан отделно от цигарите, с които обикновено се асоц

Противно на масовото мнение, никотинът би могъл да се окаже ефикасно средство за профилактика и лечение на различни здравословни проблеми. Според резултатите от множество изследвания никотинът, разглеждан отделно от цигарите, с които обикновено се асоциира, може да бъде верен помощник в борбата с редица психиатрични и неврологични разстройства. Сред тях са болестта на Паркинсон, когнитивни нарушения, шизофрения, синдром на Турет, представляващ наследствено неврологично заболяване на централната нервна система, което се проявява в детска възраст и се характеризира с множествени моторни тикове. Освен това никотинът спомага за засилване на вниманието и съсредоточаването, поради което специалистите го смятат за мощен когнитивен активатор.

Изследвания

За пръв път предположението, че никотинът притежава редица предимства, прозвучава през 1966 година в изследване на Харолд Кан, епидемиолог в Националния институт по здравеопазване на САЩ. В него са участвали близо 300 000 военни, служили в периода 1917-1940 година. Кан установява, че има очевидна връзка между пушенето и смъртността - пушачите са умирали 11 пъти по-често от рак на белите дробове и 12 пъти по-често от емфизем. Той  обаче е регистрирал и един много любопитен факт, а именно, че пушещите военнослужещите са умирали три пъти по-рядко от болестта на Паркинсон, отколкото непушещите им колеги. Изводите на Кан са приети зле от научната общност и той е обвинен в повърхностност и недостоверност на изследванията. Въпреки това, пет години по-късно, епидемиолозите от университета „Джон Хопкинс” публикуват доклад, в който отново се потвърждава твърдението, че пушачите са по-малко склонни към заболяване от Паркинсон.

През 1979 година невробиологът от Лос Анжелис Мари Франсоаз Чеселе отбелязва, че никотинът повишава нивото на допамин - невротрансмитер, необходим за повишаване на степента на внимание. Освен това, тя установява, че допаминът спомага за контрола върху опорно-двигателната система, което е и ключово за облекчаване на симптомите от болестта на Паркинсон. По-късни изследвания, извършени върху маймуни, разкриват и още една полза от никотина - повечето опитни екземпляри са се избавили не само от симптомите на Паркинсон, но и от страничния ефект, предизвикан от действието на препарат, използван в лечението на болестта. След този период множество проучвания, извършвани върху плъхове, мишки и примати, откриват аналогичен ефект от никотина.

Форма

Съвременната фармакология може да ни предложи никотин в единствена форма и с една единствена цел – никотинозаместваща терапия (дъвка, инхалатори, назален спрей, лепенки), създадени, за да помогнат на пушачите постепенно да се откажат от вредния навик. Единствено тази форма на никотина е официално одобрена почти във всички страни. В същото време липсват сериозни доказателства, че подобна терапия е ефикасна, докато обратната теза е отдавна потвърдена в няколко научни разработки. Така например през 2012 година приключи изследване, в което бяха включени 787 лица, отказали скоро цигарите. Според резултатите при онези от тях, които са провеждали никотинозаместваща терапия, случаите на рецидиви са били също толкова, колкото и при групата, опитвала да откаже цигарите самостоятелно.

Оказва се, че полза от никотина могат да имат и хора без здравословни проблеми. Според психолога Дженифър Рустед от университета в Съсекс, Великобритания, той е „най-сигурният когнитивен енхансером“, тоест препарат, който разширява възможностите на мозъка. Поради това той може да бъде препоръчан с цел засилване на потенциалната памет. 

Може би най-полезният и интересен факт, изведен при изследванията от последните години, е, че след опитите, извършвани с плъхове и други лабораторни животни, никотинът не предизвиква у тях силно привикване. Това изцяло противоречи на общото убеждение, че никотинът е наркотик, предизвикващ изключително силна зависимост. Въпреки че опитните животни са получавали определено удоволствие от чистия никотин, учените нито веднъж не са отбелязали силна зависимост.

Заместители

Поради всички тези факти все повече експерти по обществено здраве отчитат ролята на никотина в политиките за намаляване на вредата от тютюна. Държавните здравни власти отдавна са установили, че вредите, свързани с пушенето, не се причиняват от никотина, а от веществата, които се образуват при горене на тютюна, и следователно здравето и преживяемостта могат да се подобрят с преминаване към форми на никотин, които не предполагат процес на горене, завява Умберто Тирели, директор на Департамент по медицинска онкология в Авиано, Италия.

“Днес виждаме бързо развитие на базирани на никотин продукти, които представляват ефективен заместител на цигарите, но са с по-малък риск. Такива са например електронните цигари и други продукти с изпаряване, бездимният тютюн с ниско съдържание на нитрозамин като снус и други нискорискови негорими никотинови или тютюневи изделия, които могат да се превърнат в реални алтернативи на пушенето в бъдеще“, се посочва в писмо до Световната здравна организация, в което са включени 53 изявени експерти по обществено здраве и водещи учени от осемнадесет държави.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
YvcW

Пепеляшка 08.10.2021 21:06:03

Верно е. Никотинът има лечебни свойства, които са били познати и използвани още преди векове. Мунчо от предишния коментар има много здраве от мен.

Elf 05.10.2017 08:40:38

Tova e tochnoto miasto za tazi ,,fake-news,,.A heroina pravi chudesa.Za zigarite pitaite Peevski.Za drogata pitaite GERB.


Всичко за коронавируса
Още новини
БЛС за поредната атака срещу лекар: Необходима е промяна на обществените нагласи
29.03.2024 15:07:43

БЛС за поредната атака срещу лекар: Необходима е промяна на обществените нагласи

Българският лекарски съюз осъжда поредния случай на агресия над медицинско лице и изразява своята ...

Проф. Дудов: България продължава да е сред страните с най-висока смъртност от онкологични заболявания
29.03.2024 14:31:21

Проф. Дудов: България продължава да е сред страните с най-висока смъртност от онкологични заболявания

На 29 и 30 март София e домакин на Национална конференция по онкология под надслов „Нови ле ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...