!
Четвъртък, 05 Февруари 2026
05
авг
1
 

Пациентска организация:

Нужно е трайно решение на проблема с недостига на инсулини

Понеделник, 05 Август 2024 | 16:51:52
1

Ситуацията с намирането на инсулин в аптеките към момента е нормализирана, след като преди 9 месеца беше въведена забрана за износа му. Това обаче не носи сериозно успокоение нито за пациентите, нито за фармацевтите, тъй като рестрикцията се поддъ

Ситуацията с намирането на инсулин в аптеките към момента е нормализирана, след като преди 9 месеца беше въведена забрана за износа му. Това обаче не носи сериозно успокоение нито за пациентите, нито за фармацевтите, тъй като рестрикцията се поддържа от заповеди с едномесечен срок на действие, издадени от здравния министър. Това коментира пред БНР Майя Викторова от Асоциация „Диабет“.

„Има затишие и само единични случаи на недостиг на инсулин в определен момент. Понякога има забавяне, но хората с диабет свикнаха да си правят предварителни заявки в аптеките“, разказа тя и отбеляза, че здравните власти трябва да намерят трайно решение на проблема с недостига или липсата на инсулини. „Това е въпрос, който трябва да бъде решен с най-голям приоритет“, категорична бе тя. 

Константин Качулев от Националната аптечна браншова организация също обясни, че към момента се подсигуряват всички необходими инсулини и лекарства за диабет.

„Не само диабетноболните са в такава рискова категория от внезапна поява на недостиг. Тук може да включим пациентите с множествена склероза,  псориазис, автоимунни  заблявания, ревматоиден артрит, но за момента няма такъв риск“, заяви той.

По думите му забраната за износ не трябва да отпада точно в този момент, след като имаме стабилизация на доставките. „При отпадането може да се получи директен и бърз реекспорт на такива продукти, който да влоши за месеци напред ситуацията в страната“, смята той.

„И в момента колегите с упорство и сериозна комуникация достигат до определени количества, въпреки че няма криза“, допълни Крачулев. 

Той коментира и промените по отношение заплащането на лекарствата за сърдечносъдови заболявания и отражението им върху аптеките. „Влошава се икономическото състояние на аптеките. Тази реформа трябваше да бъде обмислена. Масово колеги казаха, че не са получили парите си за периода от 16 – 30 юни. Това ще се случи след 15 септември. Оказва се, че аптеките ще работят безплатно три месеца“, заяви той и допълни, че през юли има значително увеличаване на аптеките със заличен лиценз.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ndq@

Гост 05.08.2024 21:08:39

Този Крачулев кого представлява освен себе си? По закон само БФС е легитимен представител на фармацевтите в България. А от тях такива неща досега не са излезли! Аман от малки м……а с комплекс за величие …..


Всичко за коронавируса
Още новини
Дават АГ кабинет в София на компетентните органи заради записи на прегледи с камера
04.02.2026 17:22:29

Дават АГ кабинет в София на компетентните органи заради записи на прегледи с камера

Видеа в сайтове за възрастни са записани от скрити камери на гинекологичен кабинет в столицата. З ...

Д-р Азис: Най-застрашени от бърнаут са хората, които носят отговорност за чужд живот
04.02.2026 16:52:54

Д-р Азис: Най-застрашени от бърнаут са хората, които носят отговорност за чужд живот

Много често си обръщаме внимание чак когато започнем да ходим по прегледи при различни лекари, ко ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...