!
Събота, 04 Май 2024
22
апр
 

Няма горна възрастова граница за ваксиниране срещу HPV

Не само момичетата, но и момчетата са застрашени да развият рак при заразяване с човешки папилома вирус

Понеделник, 22 Април 2024 | 10:58:30


По-малко от 50% от хората са информирани за ваксинопрофилактиката срещу HPV като част от предпазването от раково заболяване, причинено от човешкия папилома вирус. Това съобщи в подкаста „В центъра на системата“ общопрактикуващият лекар и чл

По-малко от 50% от хората са информирани за ваксинопрофилактиката срещу HPV като част от предпазването от раково заболяване, причинено от човешкия папилома вирус. Това съобщи в подкаста „В центъра на системата“ общопрактикуващият лекар и член на УС на БЛС д-р Гергана Николова.

„Много е трудно да убедиш човек, който не е чувал дори какво причиняват HPV, да се ваксинира. Освен това ние имаме една програма на МЗ с обърканото име - Рак на маточната шийка. HPV не предизвиква само рак на маточната шийка, а и рак на пениса, ануса, вулвата, част от тях са отговорни за рак на белия дроб, това не е един единствен проблем. Аз ежедневно се сблъсквам с антиваксърски настроения. Парадоксално е, но страхът от ваксината е по-голям отколкото от страха от рака“, каза д-р Николова.

Тя подчерта, че достъп до ваксинопрофилактика срещу HPV в България имат само момичета от 10 до 14 години, за тях ваксината е напълно безплатна, но ваксиналното покритие е едва 1,5% при 90% за Европа.

„Ваксината обаче може да постави и след 14-годишна възраст, може да се постави и на 20 години, може и след 30, и след 40-годишна възраст, не е необходимо да се изследвате дали сте носител на HPV, ваксината помага да се намери вируса, който стои в организма и да не се разболеете от туморни заболявания. За мен е дискриминационно, ваксината да бъде в момента само за момичета безплатно за тази възрастова група, защото момчетата могат да бъдат преносители, без те да се заразят, но могат също да развият рак на пениса. Не е необходимо да стават част от задължителния Имунизационен календар, а хората да бъдат по-добре информирани от какво предпазва, от какво се предизвикат раковите заболявания - да имат те информиран избор“, каза д-р Николова.

"Човешкият папилома вирус е познат от много години в света, той напада и хора, и животни. Този вирус е ДНК съдържащ вирус, един от най-често разпространяващите се вируси, предавани по сексуален път“, коментира и проф. Радка Аргирова, председател на Националния експертен борд по вирусология към Българския лекарски съюз и член на Коалиция HPV.

"Световната статистика сочи, че до 50-тата си година 95 % от жените са се срещнали поне веднъж с вируса. През 2020 г. имаме 503 случая на смърт от рак на шийка на матката. Тоест, почти всеки ден една жена умира от рак на маточната шийка. А данните показват, че това е едно от заболяванията, които подлежат на профилактика и възможност да не достигне до фазата на рак. Така е в Австралия, където вече е достигнала до 4 заболявания на 100 хиляди души. Това е благодарение на ваксината, на масовата профилактика, което е държавна политика при тях. Те правят същото и по отношение на хепатит С - ранно скриниране и ранно лечение. Ваксината е първична профилактика“, каза още проф. Аргирова.

Тя съобщи, че Европейската комисия си е поставила за цел до 2030 г. 90% от момичетата до 18-годишна възраст да са ваксинирани срещу HPV, 70% от 35-годишните жени да подлежат на скрининг, до 45-годишна възраст да им е направен скрининг втори път скрининг и за тези, които се оказват във висок риск, да е започнало ранно лечение. 

"След инфектиране с HPV минават години докато се развие предраково или раково заболяване. Точно в този период трябва да се намесим с вторичната профилактика – със скрининг на онкогенни типове HPV. В България обаче няма организирана и финансирана от държавата скринингова програма срещу свързаните с HPV заболявания. Освен това използваната за диагностика цитонамазка е с 53% чувствителност и достоверност. Това означава, че всеки втори резултат не е верен“, каза проф. Аргирова.

По думите й в днешно време златен стандарт в скрининга е ДНК тест за инфекция с HPV (PCR тест за HPV), който е много чувствителен и този тест трябва да се прилага поне веднъж при 70% от жените до 35-годишна възраст. А след получаване на положителен тест, трябва да има ясен алгоритъм за действие – как да се проследяват и лекуват инфектираните с високорискови за рак типове HPV, както и тези пациентки, за които има по-малък риск от рак.

Момчил Баев, член на Коалиция HPV, консултант по HPV на ECO и основател на Фондация Астра Форум коментира, че при злокачествените заболявания, причинени от вируси, има две основни направления, по които трябва да се работи. „Това са тези онкологични заболявания, причинени от вирусите на HPV и хепатит Б, като тези два вируса се нуждаят от две основни интервенции. Едната е ваксинопрофилактика, а другата - ранен скрининг на тези заболявания“, каза той.

Баев допълни, че ваксинацията е необходима и за двата пола като долната възрастова граница е 9 години, но няма горна граница. „Ние като експертна общност имаме едно основно искане към МЗ - да се разшири възрастовата граница, да не само между 10 - 13 години, а да стане до 18 години, като се включат по някакъв начин задължително и момчетата“, заяви той.

Целия епизод на подкаста може да чуете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Ncz%


Всичко за коронавируса
Още новини
МЗ преведе 750 000 лв. безлихвeн заем на болницата в Котел
03.05.2024 19:22:21

МЗ преведе 750 000 лв. безлихвeн заем на болницата в Котел

Министерството на здравеопазването преведе 750 000 лв. на Специализираната болница за рехабилитац ...

Премиерът Главчев сезира ДАНС и прокуратурата за МБАЛ „Мама и аз“
03.05.2024 11:17:08

Премиерът Главчев сезира ДАНС и прокуратурата за МБАЛ „Мама и аз“

Министър-председателят Димитър Главчев ще подаде сигнал в ДАНС и прокуратурата по случая с &bdquo ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...