Със 116 гласа „за“, 52 – „против“ и 25 „въздържал се“ парламентът прие създаването на длъжност втори подуправител на НЗОК и възстановяването на лимитите на болниците.
Дебатите протекоха почти конструктивно, като депутатите, които се изказаха от различни парламентарните групи, изложиха вижданията си за реформа на здравната система и предложиха решения за справяне с дефицита на средства в болничната помощ.
Маргарита Махаева от „Възраждане“ заяви, че парламентарната им група не подкрепя законопроекта, защото идеята му не е продиктувана от механизми за взаимен контрол. „Добавянето на още една управленска позиция не само че няма да подобри прозрачността и контрола на касата, но ще доведе до допълнителни финансови разходи“, каза тя.
„НЗОК не е и не може да бъде арена на политически интереси. Вместо да ги подкрепяме, бихме могли да се фокусираме върху важните проблеми в здравеопазването – върху недостига на кадри, върху ограничения достъп до медицинска помощ, върху ограничения достъп до здравеопазване и до лекарства“, каза още Махаева. Тя заяви, че предложението на ГЕРБ за възстановяване на лимитите ще доведе до това болниците да връщат пациенти, защото „светят на червено“.
„Нашата позиция е, че здравните услуги, които се полагат на осигурените лица, трябва да бъдат гарантирани в рамките на задължителното здравно осигуряване без да се въвеждат ограничения, които да компрометират достъпа до качествена медицинска помощ“, каза Маргарита Махаева.
Председателят на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов заяви, че нито един български гражданин няма да бъде върнат от лечение. „Нека всички български граждани да се възползват от възможността, която се дава чрез Закона за бюджета на НЗОК, да извършат всички възможни профилактични прегледи. Нека да започнем да обръщаме внимание повече на профилактиката и скрининга, вместо да боледуваме“, каза той.
Депутатът от ИТН проф. Андрей Чорбанов подчерта, че българската здравна система е една от най-достъпните и лимитите няма да доведат до ограничаване на достъпа.
Д-р Хасан Адемов от „Алианс за права и свободи“ припомни, че при създаването си НЗОК през 1999 г. е имала само директор. „Никога не е имало случай Касата да има двама подуправители. Имало е случай да няма подуправител или дори управител, но не и двама подуправители. Функциите на подуправителя са свързани предимно с подкрепа на дейността на управителя“, каза той.
По отношение на текстовете, възстановяващи болничните лимити, д-р Адемов заяви, че има лечебни заведения, които при изчерпване на средствата ще пренасочат пациентите към друго лечебно заведение. „Ако си изчерпал лимитите и приемеш пациент, ще увеличиш задълженията си. Като към тях се прибави официалната информация, че лечебните завадения с държавно участие имат над 700 млн. лв. дългове, означава, че истинската дискусия е как трябва да рационализираме тези разходи, без по никакъв начин да засягаме правата на пациента“, каза той.
Д-р Адемов заяви, че е крайно време да се приеме методика за цените на клиничните пътеки, както и методика за цената на лекарския труд.
Проф. Ангелов направи поправка, че е имало период, в който НЗОК е имала не един, а трима заместник-директори. „От създаването на Касата до момента са въведени изключително много нови дейности и задължения. Касата вече отговаря за медицинските изделия, Фондът за лечение на деца и Комисията за лечение на възрастни в чужбина също са прехвърлени в Здравната каса. Нямат основание притесненията, че ще бъдат ограничени правата на пациентите. До момента няма надлимитна дейност, която да не е платена под една или друга форма“, категоричен беше той.
Д-р Александър Симидчиев припомни, че ПП-ДБ многократно са предлагали механизми за справяне с дефицита в болнична помощ, които не са били приемани – търгове за всички болници, уведомяване на пациентите с СМС-и за здравни услуги, които са ползвали, както и механизъм за ограничаване разходите на болниците чрез намаляване цените на клиничните пътеки. „Сега се предлага механизъм, който ще падне в Конституционния съд и ние няма как да подкрепим“, каза той.
„Знаем, че болниците са изключително активни да оспорват подобни мерки в съда. Това ще се случи и сега. Ще получат всичко заработено от Касата, но в бъдеще с 10% лихва“, каза и колегата му доц. Васил Пандов.
Чобанов е мнооого компетентен.
Връщането на лимитите всъщност означава не доплащане, а плащане на всичко, от надлимитните пациенти. Ще ви плющят ушите от плащане, русофилски примати.
Дежурните пеперудки, които пърхат с мигли из 4-я етаж на Кричим по цял ден, ще се наложи да поразлюбят Мавърчето, че не се знае дали тяхната дирекцийка няма отиде при втория подуправител. Гарантирано до два - три месеца ще настанат драми.
Гането пърха на всички, не я мисли. Няма да се струти Касата без Мавъра, я !
Мавъра ще му спадне чистия доход от рушвети - сега ще трябва да дели.......
Тия гербери са невменяеми, брат...
Да, вярно...