!
Четвъртък, 16 Май 2024
13
дек
 

Онколози: У нас липсва целостта на лечението

Вторник, 13 Декември 2022 | 13:59:57


„Реално разполагаме с всички възможности за ранна диагностика на онкологични заболявания, но проблемът е във фракционирането на цялата система“. Това каза генетикът и молекулярен биолог д-р Георги Димитров от Клиниката по медицинска онколог

„Реално разполагаме с всички възможности за ранна диагностика на онкологични заболявания, но проблемът е във фракционирането на цялата система“. Това каза генетикът и молекулярен биолог д-р Георги Димитров от Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ в подкаста на БНР „В центъра на системата“.

По думите му липсват официални скринингови програми, които също така да са от национален интерес, както и добрата пациентска образованост кога какво да се направи, което е също важен аспект от скрининговата програма в Западна Европа. „Т.е. липсва държавната политика в съчетание с висока здравна култура на населението“, категоричен беше д-р Димитров.

Той подчерта, че при някои от злокачествените заболявания като рак на гърдата скрининговите програми са от огромно значение. „Доказано с множество проучвания е, че при скрининг заболяването се диагностицира в много ранен стадий. И това е от полза за пациента – прогнозата при правилно лечение при тези пациентки е много по-добра“, каза още д-р Димитров.

„При рака на простатата, което е моята специалност, който рак е от т. нар. социално значими заболявания, а аз съм това поколение, което видя как този вид рак се промени критично – и то в положителна посока. Последните 10 години  в които „поголовно“ се изследва туморен маркер PSA при мъжете чрез скирингова програма, покрита от НЗОК, но това трябва още по-масово да се популяризира сред обществото. Защото това преобрази стадия, в който откриваме рака на простата. Вече при 70 на сто откритите карциноми при рака на простата са в съвсем начален стадий и лечението при тези пациенти е 90 на сто успешно“, допълни доц. Еленко Попов от Клиниката по урология и андрология на  УМБАЛ „Царица Йоанна - ИСУЛ”.

Той заяви, че прогресът в лечението на рака е „покъртителен“. „При социално значимите карциноми в урологията – рак на простата, на бъбрека и на пикочния мехур – от 2010 досега прогнозата при напреднало метастатично заболяване беше между 6 и 11 месеца – сега тя вече е между 3 и 5 години – разликата е брутална“, каза доц. Попов. Той допълни, че при изпълнена профилактика и в България, пациентите се излекуват ефективно. „Това остава като едно преживяване, за което пациентът не чува никога повече“, допълни доц. Попов.

Според доц. Попов и д-р Димитров основният проблем за нашата страна е липсата на профилактика. „Ниската смъртност от злокачествени заболявания в Западна Европа се дължи на масовата ранна профилактика. Масовост е думата! Така е в Швеция за рака на маточната шийка. Ако се прави скрининг и ранна диагностика на рака на дебелото черво например, ще има голям шанс за пълно излекуване на тези пациенти“, подчерта доц. Попов.

Според д-р Димитров онкологичните заболявания никога няма да изпреварят сърдечносъдовите заболявания, защото сърдечносъдовата система се амортизира с времето. Въпреки това по смъртност от онкологични заболявания сме на челните места в Европа.

„И най-големият проблем е фракционирането – пътят на пациента е разпокъсан. Така го обясниха и вашите гости в епизода на подкаста „В центъра на системата“ за рака на гърдата, че пациентите са оставени сами да се оправят. Затова идват и трагичните резултати при нас“, каза още д-р Димитров.

Според доц. Попов стандартите ги има, но липсва звеното за координация и затова не се изпълняват ефективно. „Всичко е перфектно в гара А, всичко е перфектно в гара Б, но на пациента му е труден пътят между тези гари... Иначе всичко го имаме – процедурите, диагностицирането, терапията, имаме го на перфектно ниво и държавата ги заплаща. Но някак си се губи червената нишка - целостта на лечението, няма го модерното лечение на рака - мултимодалност, мултидисциплинарност. Това е в ущърб на пациента. Тук има какво да се желае за пациента в България – насочващите табели, пътните знаци – това ще облекчи пътя на пациента с рак у нас“, каза той.

„Проблемът наистина е комплексен. Проблемът е липсата на последователност. Това е така, защото пациентът в България е клинична пътека, а не пациент. У нас се гони количеството, а не качеството в медицината. И затова здравните институции трябва да наблегнат на качествения контрол над извършваната медицинска дейност“, допълни д-р Георги Димитров.

Целия епизод на подкаста може да чуете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
NhPv


Всичко за коронавируса
Още новини
Гърция: Здравните власти призоваха за повишено внимание и ефективни мерки за защита от комари
16.05.2024 17:31:26

Гърция: Здравните власти призоваха за повишено внимание и ефективни мерки за защита от комари

Необичайно топла пролет ускори началото на сезона на комарите в много части на Гърция, съобщиха в ...

Още месец без износ на инсулини
16.05.2024 17:12:07

Още месец без износ на инсулини

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която удължава с още месец забр ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...