!
Вторник, 16 Април 2024
26
септ
 

От печата: Глобяват с 50 лв. родители, отказали имунизация

Понеделник, 26 Септември 2016 | 15:08:25


Глоба от 50 лева ще се налага на родители, отказали да имунизират децата си, съобщи шефът на Районната здр

Глоба от 50 лева ще се налага на родители, отказали да имунизират децата си, съобщи шефът на Районната здравна инспекция в Пловдив д-р Ваня Танчева-Манчева, цитирана от „24 часа“.

„В следващите 3 месеца предстои ваксинация в няколко възрастови групи. 6-годишните подлежат на тетраксим, предпазващ от тетанус, дифтерия, коклюш и полиомиелит. На първолаците и петокласниците пък трябва да бъде направена проба за манту, която показва дали има изградена защита срещу туберкулоза. При отрицателен тест се поставя БЦЖ ваксина. Две реимунизации - против морбили, паротит, рубеола и тетанус, дифтерия, ще се проведат при учениците в 6-и клас. Проблем с доставките няма“, пише изданието.

„24 часа“ напомня, че общопрактикуващите лекари са длъжни да сигнализират в РЗИ, ако семействата на децата не искат да ги ваксинират. С тях се свързват от имунизационния кабинет на инспекцията и се опитват да ги убедят в необходимостта от поставянето на определената ваксина. Последната мярка е парична санкция. Според д-р Ваня Танчева-Манчева всяка година има по 20-30 случая на глобени родители в Пловдив, които рискуват здравето на децата си, допълва медията.

Хората, които проявяват агресия срещу медици от Спешна помощ, са предимно под влияние на наркотични вещества или алкохол и са или от криминалния контингент, или психично болни. Това казва председателят на Националната асоциация на работещите в спешната помощ Десислава Кателиева в интервю за „Монитор“. „За съжаление насилието спрямо нас е от близки на пациенти, които или по начало са агресивни, или са недоволни от това, че трябва да изчакат, за да помогнем“, допълва Кателиева.

Според нея проблемите са много по-дълбоки - в самата организация на оказване на спешна медицинска помощ. „Още не са стартирали истинските промени на спешната помощ, за които се говори от години - а именно разделение на потока от пациенти на спешни и неспешни. Ако това нещо се въведе, дори няма да е необходимо да бъдем охранявани. Много е важно, както е по света, чакалнята да е отделена от спешните отделения. Там, където оказваме спешна помощ, не бива да има близки хора на пациента“, казва още Кателиева.

„За съжаление има текучество, въпреки че в някои центрове в страната лекарите получават много прилични заплати. Причините за текучеството са хаосът, стресът и агресията. Нали разбирате, че след всеки един опит за агресия спрямо нас някой от колегите решава, че това ще е последното му дежурство. Младите ни колеги определено не толерират насилието. Познавам много такива, които идват с желание в спешната помощ и след прояви на агресия напускат“, категорична е Кателиева.

Лекарите и медицинските сестри в здравните кабинети в училищата и детските градини вече ще имат право да полагат грижи и за хронично болните деца, записани там, предвиждат промени в Закона за здравното осигуряване, приети на първо четене от здравната комисия в парламента, пише „Сега“. „Според поправките в кабинетите в бъдеще ще се осъществява дейност и по "подпомагане на процеса на наблюдение и лечение на деца с хронични заболявания, назначено от лекар от лечебно заведение, което осъществява диспансерно наблюдение на съответното хронично заболяване". Това означава, че децата ще могат да получават при нужда медикаментите си от специалиста в здравния кабинет - например инжекция инсулин при диабетно болните“, допълва изданието.

„Капитал Daily“ и „Сега“ съобщават за оставките в Обществения съвет на Фонда за лечение на деца. „Представителят на инициативата "Спаси, дари на... " в обществения съвет на Фонда за лечение на деца Десислава Хурзумова подаде оставка в петък. Тя направи това два дни след като от съвета се оттегли и националният консултант по детска нефрология доц. Анелия Буева“, информират медиите.

"Въпросът е, че нашата здравна каса и до момента не заплаща трансплантации, никакви - нито на стволови клетки, нито на органи. Защо това не е включено като клинична пътека, а се заплаща от Министерството на здравеопазването, нямам представа. Много редки болести също не се заплащат и няма клинична пътека за тях към НЗОК. Това наложи създаването на този фонд. Той е изключително за редки, сложни, усложнени състояния, а в момента се използва за заплащане основно на медицински изделия, за поставяне на импланти на деца с церебрална парализа или за неврохирургични клапи - неща, които би трябвало изцяло да са в здравната каса", смята Десислава Хурмузова, цитирана от „Капитал Daily“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
6CZ@


Всичко за коронавируса
Още новини
Здравната комисия гледа извънредно промените в Националната здравна стратегия 2030
16.04.2024 10:18:31

Здравната комисия гледа извънредно промените в Националната здравна стратегия 2030

Здравната комисия се събира на извънредно заседание днес, за да гледа на първо четене промените в ...

Маска е незаменим хранителен елемент за кожата на лицето
16.04.2024 09:32:11

Маска е незаменим хранителен елемент за кожата на лицето

Всяка жена знае, че пълната грижа за кожата на лицето, независимо от нейния тип, не може да се пр ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...