!
Събота, 20 Април 2024
11
септ
 

От печата: Грип, ваксина срещу варицела, проблеми с тъканната банка

Сряда, 11 Септември 2019 | 09:03:34


Грипът и профилактиката му е една от водещите теми на днешните печатни издания. „Монитор“ цитира членът на УС на БЛС д-р Гергана Николова, според която четири грипни щама ще ни разболяват в предстоящата есен и зима – от Австралия - "Б

Грипът и профилактиката му е една от водещите теми на днешните печатни издания. „Монитор“ цитира членът на УС на БЛС д-р Гергана Николова, според която четири грипни щама ще ни разболяват в предстоящата есен и зима – от Австралия - "Бризбейн", от Америка - "Канзас" и "Колорадо", и от Азия -"Пукет". „Всеки трябва да се замисли че грипът ще дойде пред декември и януари и сега е моментът за поставяне на ваксините защото на организма му трябва време, за да изгради имунна защита, каза д-р Николова, като добави, че в нейната практика няма пациенти, които да са заболели тежко от грип след като са се ваксинирали. За хората с хронични заболявания грипът крие сериозни рискове, категорична беше лекарката. Тя заяви, че децата също могат да бъдат ваксинирани, като се спази имунизационния календар. Д-р Николова смята, че за хората над 65 години трябва да бъде осигурена безплатна противогрипна ваксина, но има поставен лимит от здравната каса да се имунизират 10% от това население, но не са посочени критериите, по които лекарите да ги изберат“, пише изданието.

„Епидемиолозите обаче са категорични, че независимо от имената на грипните щамове клиничната картина протича по един и същи начин - остро начало, което ни поваля на легло, внезапна отпадналост, болка в мускулите, висока температура, понякога кашлица и хрема, непоносимост към светлина. По думите на специалистите най-ефективният начин за борба с грипа са ваксините. Нашата държава изостава в превенцията срещу инфекцията и тежките усложнения от нея, показва европейско проучване. Ние се намираме на последно място на континента брой имунизирани. На 100 души противогрипни ваксини си поставят едва 2,4 процента от хората в България“, допълва още медията.

„Телеграф“ информира, че ваксината за варицела ще бъде достъпна в аптеките у нас от следващата година, тъй като вече е получила разрешение за употреба в България от Изпълнителна агенция по лекарствата. „Регистрирането й е първата стъпка към създаването на Национална програма за варицела, чиято цел е да осигури безплатна ваксина за децата, чиито родители желаят да ги имунизират. Тя няма да бъде задължителна, но ще е достъпна за желаещите да я приложат, уточни главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Все още не е ясно колко ще трябва да броим за ваксината, защото във всяка страна тя е с различна цена, тъй като обикновено не е включена в националния имунизационен календар на съответните държави. Например в Италия се продават за над 90 евро, а в Чехия се търгуват за над 100 лева, отбелязват експерти“, пише всекидневникът.

„Регистрираната у нас ваксина се казва Варивакс и се прилага при деца над годинка, като се слагат две дози в интервал не по-малък от два месеца. Поставя се мускулно и на практика осигурява доживотен имунитет, обясни началникът на Детска клиника на Инфекциозна болница д-р Атанас Мангъров“, уточнява медията.

Проблемите с тъканна банка при закриването на българския офис на CryoSave е тема на днешния брой на „Сега“. В интервю за медията адв. Мария Шаркова заявява, че родителите, съхранявали стволови клетки на децата си, имат основание да се притесняват. „В момента родителите, които нямат сертификат и възможност за идентификация на пробата, много по-трудно биха могли да получат информация дали и кога тя е транспортирана до новата лаборатория, съответно да се уверят, че пробата им продължава да се съхранява по съответните начини. CryoSave няма право да създава пречки и да не предоставя информация, позволяваща идентифицира - нето на пробата, защото по този начин семействата не мога да упражнят част от правата си по договора. Съветвам всяко семейство да отправи покана до CryoSave (България), в която да даде срок за предоставяне на необходимата информация, а ако това не стане доброволно, да информира Изпълнителна агенция "Медицински надзор", Комисията за защита на потребителя, или да заведе съдебно дело за реално изпълнение на договора. Подчертавам, че страна по договорите са родителите и CryoSave (България). CryoSave е възложил съхранението на трето по договора лице и като възложител отговаря за неговите действия, включително за имуществените и неимуществените вреди, които родителите търпят от незаконосъобразни действия на това трето лице“, казва адв. Шаркова.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
aG*@


Всичко за коронавируса
Още новини
Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина
20.04.2024 13:36:54

Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина

Правителството на Южна Корея обяви компромис в плановете си за реформа в здравния сектор в опит д ...

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...