!
Четвъртък, 28 Март 2024
18
ян
1
 

От печата: Липса на денонощни аптеки, болнични проблеми, психични проблеми

Петък, 18 Януари 2019 | 09:09:22
1

„Над 1 милион българи нямат достъп до аптека през нощта. За лекарства след края на работния ден закъсват в Добрич, Видин, Габрово, Кърджали, Сливен, Ямбол и населени места в много други области, показва картата на фармацевтичните обекти в Българи

„Над 1 милион българи нямат достъп до аптека през нощта. За лекарства след края на работния ден закъсват в Добрич, Видин, Габрово, Кърджали, Сливен, Ямбол и населени места в много други области, показва картата на фармацевтичните обекти в България”, четем днес в „Телеграф”.

Най-много са денонощните обекти в София - около 20. В повечето градове са между една и три, уточнява изданието.

„Едва около 30 аптеки в България продават лекарства през нощта, става ясно от електронната карта на уеб платформата „мАптека”. В Шумен една денонощна обслужва три области - Шуменска, Търговищка и Разградска, което е 410 хиляди души, показа проверка на „Телеграф”. (...) Почти във всеки квартал на Бургас има по една аптека, която работи без прекъсване. Останалите са до 20 часа”, пише вестникът, като допълва, че извън областния център денонощни аптеки работят и в курортите по морето, но само през лятото.

„Денонощните аптеки във Варна са само четири, съобщи председателят на местната организация на Българския фармацевтичен съюз Рада Пехливанова. „В другите общини от областта се действа според ситуацията. За по-малките населени места няма никакъв стимул за привличане на фармацевти и ако кметската управа не предприеме мерки, селищата остават без действащи аптеки”, коментира тя. За откриването на денонощна аптека са необходими минимум двама магистър фармацевти, които да се сменят след денонощно дежурство. Поддържането на денонощен режим е скъпо и неизгодно за собствениците на аптеки и само в големите градове могат да си го позволят, каза още Рада Пехливанова”, пише всекидневникът.

И още: „Повече от година в Добрич няма денонощна аптека. Почти всички кметове и кметски наместници в Добрич изпълняват ролята на подвижни магазини и аптеки - носят на хората както стоки от първа необходимост, така и лекарства. Жители на граничните села отскачат до близката Румъния. Само две са денонощните аптеки, които работят на територията на Хасковска област, която има общо 11 общини. В Димитровград има аптека с удължено работно време - до 22 часа. След това тези, които имат неотложна нужда от лекарство, ходят с колата си или викат спешно такси до най-близката аптека в Хасково, която е .на 18 км. Една денонощна аптека обслужва болните в Пазарджик и цялата област, а в Русенска има само пет денонощни и те са в областния център Русе”, отчита публикацията.

„Сега” се спира на кадровия проблем в добричката болница. „Отделението по инфекциозни болести в многопрофилната болница в Добрич временно е затворено, съобщи БНР. Причината е, че и двамата лекари, които работят в него, са болни. Макар в града да не е обявена грипна епидемия, такава вече има в 7 области на страната и е доста вероятно Добрич да посрещне пика на заболеваемостта без инфекциозно отделение”, отбелязва изданието.

„Част от пациентите от инфекционото отделение са прехвърлени в детското отделение на многопрофилната болница в Добрич, а новопостъпващите още от спешното отделение се пренасочват към инфекциозната клиника във Варна, заяви директорът на болницата Светозар Байчев. Опасенията на директора са, че инфекциозното отделение в бъдеще може да бъде закрито.

В реанимацията, където също има кадрови проблем, работещите лекари също са в пенсионна и предпенсионна възраст, а млади специалисти не се привличани от години, допълни Байчев”, пише още вестникът.

„Труд” пък се фокусира върху проблеми от психично естество. „Българите се страхуват да потърсят помощ от психиатър заради много и различни опасения, предубеждения и страхове. Това показват различни проучвания, заяви пред „Труд” д-р Румяна Динолова от отдел „Психично здраве” на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).

Едно от опасенията е, че лекарят ще предпише силни лекарства, към които се привиква и те няма да могат да бъдат спрени. Истината е, че лекарствата против депресия не водят към привикване, без значение от продължителността на лечението, уточни д-р Динолова”, четем във всекидневника.

„Друго предубеждение е, че в резултат на терапията човек ще ходи „като зомбиран” и няма да знае той ли е, или не е. В действителност съвременните медикаменти не предизвикват такива ефекти, обясняват експертите.

Страничните действия на тези лекарства са слаби и се проявяват само през първите дни на лечението. Те не променят самоусещането и личността на пациента”, допълва публикацията.

И още: „Съществува и страх от принудително затваряне в психиатрично отделение, но подобна практика отдавна не съществува в България. Изключения са хората с психични разстройства, които са опасни за себе си или за околните. Това обаче винаги се случва след определена съдебна процедура и за точно определен срок”.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
3kE9

хах 19.01.2019 12:51:55

Отново комунистически глупости - нямало "достъп до денонощна аптека" ! И това е голям, административен пробелм, здравен едва ли не ! Ако е нужна таква - ще се намери начин., разбира се. Дайте право на фармацевтите да начисляват каквото си искат надценка и да формират цена по свой избор ( примерно надценка 500 % - ако един panadol в момента се продава за 5 лв, през нощта да струва 25, като разликата от 20 лв да е за джоба на фармацевта) и ще видите как всички апетки ще заработят денонощно. Няма ли пари - няма и работа. А вие си пишете за "огромната нужда" .


Всичко за коронавируса
Още новини
Гърция планира да ограничи вноса на иновативни лекарства за хора с редки болести
28.03.2024 09:31:30

Гърция планира да ограничи вноса на иновативни лекарства за хора с редки болести

Плановете на Министерството на здравеопазването за по-строг режим на вноса на иновативни лекарств ...

1,3% положителни проби, отново без починали
28.03.2024 08:47:29

1,3% положителни проби, отново без починали

14 са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 1071 теста, което прави 1,31% по ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...