!
Петък, 26 Април 2024
25
септ
 

От печата: Мобилни дефибрилатори, информират заразени кръводарители, едва 1 от 10 знае, че ракът на кръвта е лечим

Сряда, 25 Септември 2019 | 08:41:59


От БЧК вече са започнали преговори с работодателски организации за закупуване и монтиране на мобилни дефибрилатори край големи помещения, където работят много хора. За това съобщава в днешния си брой „Телеграф“. „Мобилни дефибрилатори

От БЧК вече са започнали преговори с работодателски организации за закупуване и монтиране на мобилни дефибрилатори край големи помещения, където работят много хора. За това съобщава в днешния си брой „Телеграф“. „Мобилни дефибрилатори ще ни позволят да спасим човешки живот на улицата. Това съобщиха пред "Телеграф" от Българския червен кръст, който днес ще обсъди въвеждането на устройствата и с представители на държавните институции. Идеята е такива да има край училища, летища, големи халета с работници, а всеки човек, дори да не е обучен, да може да ги ползва и да спасява живот, коментираха експертите от БЧК“, пише медията.

„Мобилният дефибрилатор дава инструкции какво точно да направим в рамките на три минути. До него се прибягва при внезапно спиране на сърцето, най-често в случаите на инфаркт. Поставянето на мобилни дефибрилатори у нас е свързано с от декларация на ЕП. В нея страните членки се призовават за насърчаване на обучението и за използването на автоматичен външен дефибрилатор и от немедицински лица с цел значимото увеличаване на шанса за оцеляване на пострадал с внезапен сърдечен арест. Внедряването на устройствата изисква промени в здравните закони, които ще бъдат обсъдени днес. Как да стане това, ще умуват представители на здравната комисия в НС, полицията, Спешна помощ, водещи болници“, допълва още изданието.

„Сега“ информира за проекта на Наредба на МЗ, с който се регламентира уведомяването на кръводарителите с хепатит. „Ако донор се окаже с положителни резултати за хепатит В или С, центърът по трансфузионна хематология ще е длъжен да го съобщи директно на кръводарителя, гласи проект за промени в наредбата за реда за диагностика и съхранение на кръвта и кръвните продукти. В момента при установяване на положителен резултат центърът по трансфузионна хематология трябва да съобщи на регионалните здравни инспекции и на личните лекари на кръводарителите. "Липсва детайлна уредба относно ангажиментите на РЗИ и личните лекари по съобщаване на така получените резултати на дарителите. Същевременно лицата извън системата на здравното осигуряване не разполагат с определен личен лекар, както има и случаи, при които лицата са здравно осигурени, имат личен лекар, но не желаят или са пропуснали да го посочат при оформянето на документите при кръводаряване", пише в мотивите на МЗ за промените. Заради липсата на ясен регламент има случаи, при които кръводарители с хепатит с години не подозират, че са заразени, тъй като информацията се е загубила по трасето. Наскоро дори нашумя случай, при който мъж разбра, че е заразен с хепатит С, след 4 години - когато отново отишъл да дари кръв. Текстът касае само хепатит Б и С, тъй като за уведомяване на заразените от ХИВ кръводарители има отделен и по-ясен ред“, пише всекидневникът.

Само 1 от 10 души знае, че ракът на кръвта е лечим, съобщава „24 часа“. „Ракът на кръвта е смъртна присъда според 65% от българите, само 1 от 10 у нас знае, че тези болести са лечими. За напредък са чували под 50% от всички, като 16% смятат иновациите за съществени. Това показва представително проучване на агенция ЕСГАТ. В същото време общата 5-годишна преживяемост при тези болести днес е над 70%. За част от заболяванията вече по-уверено се говори не за лекуване, а за излекуване. А при децата с остра лимфобластна левкемия, от която преди 60 г. оцелявали 4 от 100 деца, сега числата са "обърнати" -трайна ремисия постигат 94%. Това обясниха водещи хематолози на дискусия за лечението на злокачествените болести на кръвта, които имат над 130 разновидности. Към 40% от всички нови онколекарства са за хематологични заболявания, обясни директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България. Още 334 медикамента за левкемии, лимфоми и миеломи са в последни фази на клинични изпитания“, пише изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vn6u


Всичко за коронавируса
Още новини
Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството
26.04.2024 17:21:58

Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството

Допълнителни 29 083 010 лв. са одобрени по бюджета на Министерството на здравеопазването. Това ст ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...