!
Сряда, 17 Април 2024
31
окт
 

От печата: Семейните лекари за бюджета, мобилна психиатрия в София, инсулти

Четвъртък, 31 Октомври 2019 | 09:03:38


Искането на Сдужението на общопрактикуващите лекари за увеличение на парите за първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП) за догодина с 25 млн. лв. намира място на страниците на „Дума“. „В проекта за бюджет на НЗОК заложеното увел

Искането на Сдужението на общопрактикуващите лекари за увеличение на парите за първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП) за догодина с 25 млн. лв. намира място на страниците на „Дума“. „В проекта за бюджет на НЗОК заложеното увеличение е с 19 млн. лв. Според изчисленията на сдружението през 2018 г. парите за първичната помощ са били 5,8% от парите на НЗОК, сега са 5,4%, а за догодина процентът става 5,2. "В системата на ПИМП, освен близо 4200 лекари работят още около 4000 медицински специалисти, в т.ч. медицински сестри и още други сътрудници, свързани с дейността ни, което означава, че съобразно закона от предвидения първоначално бюджет се връщат към държавния 38% за осигуровки, след това 10% данъци и ако има дивиденти - още 5%. Правим тези уточнения, за да се избегне погрешната представа, че средствата, които изискваме като бюджет, автоматично се превръщат в чисти доходи, които влизат в джоба на общопрактикуващите лекари", пишат от сдружението до институциите“, съобщава изданието.

„Догодина НЗОК ще разполага с почти 395 млн. лв. повече и бюджетът й ще надхвърли 4,7 млрд. лв., обяви по време на заседанието на тристранката министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. Той увери, че през идната година сред приоритетите ще бъдат профилактиката, майчиното и детското здраве, увеличението на парите за спешната помощ. Парите за болниците ще станат с 233 млн. лв. повече“, допълва всекидневникът.

„Труд“ съобщава, че мобилна психиатрия ще оказва помощ на пациенти с тежки психиатрични заболявания в София. „Екипите са два и ще преглеждат пациенти следващите два месеца в столицата. Инициативата се осъществява по проект в 5 европейски държави, сред които и нашата страна. "Мобилните екипи са липсващото звено в цялостната картина на психиатричната грижа в България", посочи д-р Владимир Наков, директор на Дирекция "Обществено здраве" в Националния център за обществено здраве и анализи. "Ние вземаме холандския модел за мобилните екипи и ще използваме техния опит. Мобилният екип е изграден от психиатър, психолог, социален работник, медицинска сестра и това, което е най-важното - експерт от опит, т.е. човек, който е минал през психичната болест, възстановил се е и може да помогне на хора в криза. Основната функция на мобилната психиатрия е да продължи грижата за пациента, след като той бъде изписан и изпратен в семейната си среда. Такава услуга на този етап в България няма", уточни д-р Владимир Наков от Центъра за обществено здраве. "Всъщност след изписването тези хора на практика попадат като свободни електрони и няма кой да продължи така важната роля за възстановяването им", заяви той“, пише медията.

„Монитор“ информира, че България е една от водещите държави по инсулти в Европа, като се позовава на данните от епидемиологичен доклад на Световната здравна организация (СЗО). „През 2015 г. в Германия от исхемичен инсулт са починали 38 на 100 000 души, а в България - близо 154 на 100 000 души, което означава, че смъртността у нас е близо четири пъти по-висока. "България за съжаление е в челните места по заболяване от инсулт, по инвалидност от инсулт и по смъртност от инсулт. Причината е, че пациентите не се отнасят достатъчно сериозно към контрола и лечението на високото кръвно налягане", пише всекидневникът като цитира акад. д-р Иван Миланов, изпълнителен директор на Многопрофилната болница по неврология и психиатрия "Св. Наум" в София и председател на Българското дружество по неврология.

„Съществуват два основни вида инсулт. Най-чест е исхемичният инсулт, като на него се дължат около 85% от случаите. Той възниква, когато притокът на кръв към мозъка е блокиран от тромб или стеснени кръвоносни съдове. Вторият по честота вид е хеморагичният инсулт и се развива при разкъсване (руптура) на кръвоносен съд. Рисковите фактори за инсулта са високото кръвно налягане (хипертония) и предсърдното мъждене, високият холестерол, диабетът, тютюнопушенето, неправилното хранене, затлъстяването, прекомерната употреба на алкохол, липсата на физическа активност и стресът“, допълва още изданието.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fJbP


Всичко за коронавируса
Още новини
Комисията по здравеопазване прие Здравната стратегия 2030
16.04.2024 19:07:44 Надежда Ненова

Комисията по здравеопазване прие Здравната стратегия 2030

Комисията по здравеопазването прие Националната здравна стратегия 2030 от третия опит. Пр ...

CDC: Няма връзка между внезапната сърдечна смърт и ваксината срещу COVID
16.04.2024 17:26:25

CDC: Няма връзка между внезапната сърдечна смърт и ваксината срещу COVID

Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията (CDC) изнесоха нови данни, от коит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...