!
Петък, 26 Април 2024
21
авг
5
 

От печата: Специализациите, промени в имунизационния календар, новата здравна система

Сряда, 21 Август 2019 | 09:03:09
5

Промените в новата Наредба за специализациите са намерили място на страниците на някои днешни издания. „Отпадат част от изискванията от новата Наредба за придобиване на специалност за лекарите специализанти. Това съобщиха от Българския лекарски с

Промените в новата Наредба за специализациите са намерили място на страниците на някои днешни издания. „Отпадат част от изискванията от новата Наредба за придобиване на специалност за лекарите специализанти. Това съобщиха от Българския лекарски съюз (БЛС) след среща между представители на страните, имащи отношение по въпроса. Ръководството на БЛС и младите лекари се обявиха против промените в Наредбата, предвиждащи специализиращите на държавна издръжка млади лекари да бъдат служебно разпределяни по болници в страна и в случай, че не изпълнят задължението си, да връщат получените заплати. Така лекарите ще продължат да имат избор къде да специализират, а финансираните от държавата специализации ще бъдат обявени предварително“, пише „Труд“.

„Ще има и типови договори, които специализантът ще сключва с болницата, която сам е избрал“, допълва изданието.

„Дума“ информира за възраженията на личните лекари срещу някои от промените в имунизационния календар. „В тях се предвижда намаляване на приемите на основната имунизация на пневмококовата ваксина за децата до 6-годишна възраст, отпадане на пробата Манту, както и реимунизация срещу туберкулоза при деца на 11-годишна възраст. Освен това се въвежда още една реимунизация срещу коклюш при 12-годишните. Управителният съвет на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари вече е изготвило свое становище по проекта. Бихме желали да видим медицинската аргументация за отпадането на ваксините за пневмококи и промяната в мантуто, заяви общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова. Лекарите одобряват въведената ваксина срещу коклюш при деца на 12 години“, пише медията.

В интервю за „24 часа“ директорът на УМБАЛ „Св. Екатерита“ проф. Генчо Начев казва, че демонополизацията на Здравната каса има и положителни, и отрицателни страни. „Положителните са, че се създава конкуренция и че на фона на тази конкуренция частните здравни (застрахователни) фондове се очаква да оказват по-сериозен контрол върху изпълнителите на медицинска дейност. Негативът е, че парите, които ще бъдат за здравеопазване, ще са по-малко, защото освен администрацията на Националната здравноосигурителна каса ще трябва да се издържа и администрацията на тези фондове, без значение дали са 3, 4 или 5, защото трябва да имат готовност за разкриване на офиси в цялата страна. Второто неблагоприятно нещо при тази демонополизация, особено ако се направи изведнъж и рязко, е, че може да доведе до фалит на някои фондове и въобще на цялата здравноосигурителна или здравнозастрахователна система независимо от създаването на гаранционен фонд, както се предвижда. Този сценарий вече беше разигран през 90-те години на миналия век в Чехия и Унгария. Там касите фалираха. Затова е много по-добре постепенно да се стига до демонополизация на касата, като първо се подберат тези фондове, които наистина отговарят на съответните условия и най-напред поемат първичната доболнична помощ, т.е. общопрактикуващите лекари. След това, като се види колко от тях работят наистина добре и как се развиват, да им прехвърлят и специализираната доболнична помощ. На четвъртата година например, когато се види, че нещата вървят, тогава да се дава и болничната помощ“, обяснява проф. Начев.

„Постепенното въвеждане би довело до много по-меко демонополизиране на касата, но това наистина е мое предложение. Всеки ход напред, като това да се предложи нов модел, за мен е много добре. Единственото, което не е добре в този модел, е, че не се очаква в здравеопазването да влязат допълнителни средства, а според статистиката повече от 45 % от разходите в системата се плащат от хората. И най-важното е, че не се знае за какво отиват над половината от тези пари. Освен това има и много здравнонеосигурени - над 700 000 са, като голяма част от тях не са социално слаби. Затова би било добре да има финансова полиция и неплащането на осигуровките да се инкриминира - това е изискване по закон, а законът е задължителен за всички. Трябва да има санкции“, допълва още проф. Начев.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ap*n

С химикал се изкарват много повече пари, отколкото със скалпела и слушалката 21.08.2019 20:04:32

"...Сегашната система е "инвалидна" още в началото си, защото няма реално остойностяване на медицински услуги. Има едни пари, които НЗОК разпределя от името и в полза на задължително осигурените лица, но това разпределение е неефективно, защото има различни пътища да се източва касата и плаща се за отчетена, но неизвършена дейност или за дейност, която не е трябвало да се извърши, без да има възможност за контрол на това все още.... В момента в резултат на отчитане на дейности, които не са извършени, както и на такива, които не е трябвало да бъдат извършвани, има кардинална промяна в статистиката за здравната заболеваемост в страната, защото в нея влизат и тези хора, които са отчетени само с химикал, а изобщо не са влизали в болница, както и тези, на които е направена някаква процедура, само за да се вземат пари от касата. Всичко това изкривява статистиката страшно много. По тази причина дори да се знае каква е цената на една услуга, трудно може да се каже какъв бюджет общо ще е необходим, защото данните са лъжливи. До 2002 г. хоспитализациите бяха 1.2 млн., а сега са над 2.5 млн., като в това време населението намаля. Как да обясним това, освен с начини на източване на касата, които въпреки всичко донякъде са оправдани, защото пък парите, които касата дава, не са реални и болниците не могат да се издържат. След остойностяване трябва да се въведат и критерии за качество, които да се проследяват и извършената дейност не ги покрива, тогава да не се заплаща и дори да има санкции. Това е контрол. Защото в момента в медицината съществува свободия, която няма в нито един бизнес по света, която се изразява в това, че още преди да започнете бизнеса си, знаете, че каквото и да произведете, ще ви се заплати. Трябва да се вкара ред - да се плаща за определено качество. В Белгия например можеш да сложиш, колкото искаш стента. Но ако разберат, че един не е сложе по показание, 3 г. губиш право да упражняваш професията си. И лекарите там не смеят да го правят. Реална цена, качество и жесток контрол са най-важните неща в една система......" -----------> https://www.24chasa.bg/mnenia/article/7615329

Гост 21.08.2019 19:21:37

Тулупите, които са за меко демонополизиране видиш ли са прото тези, които им изнася хаоса на Семашко и мангизите под масата. На всички работещи честно изобщо не им изнася.

Гост 21.08.2019 09:48:22

"На всяка тенджера похлупак". Някои хора обичат да се изказват по всички въпроси, независимо от липсата им на елементарна компетентност по тях. По-мекото демонополизиране на касата и създаването на финансова полиция, която да лови и санкционира неплащащите здравните си вноски са твърде екзотични генчови идеи. Пуличните размисли на този вездесъщ здравен корифей будят не само недоумение, но и трудно удържащ се смях.

От печата 21.08.2019 09:26:33

https://blitz.bg/obshtestvo/babata-na-ubitata-kristi-ss-skandalen-razkaz-za-povedenieto-na-lekarya_news692758.html -- Поредната медийна истерия срещу Български лекар!

Гост 27.08.2019 22:02:49

Бихме желали да видим медицинската аргументация за отпадането на една от ваксините за пневмококи и промяната в режима на извършване на проба Манту.


Всичко за коронавируса
Още новини
Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството
26.04.2024 17:21:58

Допълнителни разходи за персонал по бюджетите на МЗ и НЗОК одобри правителството

Допълнителни 29 083 010 лв. са одобрени по бюджета на Министерството на здравеопазването. Това ст ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...