6-годишно момченце, прието в безсъзнание в реанимацията на търговищката болница и с работна диагноза менингоенцефалит, е тема на някои от днешните всекидневници. „Към момента диагнозата не е била потвърдена при лабораторните тестове на местно ниво и се чакат резултати от националната рефе-рентна лаборатория. Детето е прието по спешност на 22 август, след като получило гърч. Преди това имало червено гърло и висока температура, съобщиха от Регионалната здравна инспекция. Родителите, които са от Омуртаг, но живеят в Белгия, съобщили, че детето е тук за ваканцията“, пише „Монитор“.
„Преди влошаване на състоянието не е имало травми, следи от ухапвания от кърлежи или други, които да са евентуални причини за състоянието му. Имало и пълен имунизационен статус. За детето е викан консултант от Варна, който е потвърдил назначеното лечение и всички предприети мерки за малкия пациент в болницата. Към момента нямало промяна в състоянието на детето. Сред близките на детето и обкръжението му няма други със сходни симптоми или картина на заболяването“, уточнява изданието.
Ваксинити и имунизационния календар са тема и на днешния брой на „Телеграф“. В голямо интервю главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев казва, че няма опасност имунната система на децата да се "претовари" заради ваксини. "Да се каже, че имунитетът ще се натовари от 10 или 12 имунизации, е смешно от научна гледна. Това е все едно да кажеш, че окото много ще се измори, ако цял ден гледа. Човек в детската възраст се среща със стотици хиляди и милиони антигени. През кожата, през лигавиците, през храносмилателния тракт малчуганите непрекъснато поглъщат различни антигени, които действат и съответно имунната система работи, за да изгражда защита срещу тях. Не е рано първите ваксини да се поставят веднага след раждането. Човек се ражда с имунна система, която да реагира още от първия ден. Детето в утробата е в една стерилна среда и след това изведнъж попада в свят, пълен с микроорганизми, бактерии и вируси и въпреки това се справя“, казва доц. Кунчев.
„Наличието на определен процент неимунизирани всъщност създава условия за възникване на епидемични взривове и епидемии. Ако незащитените хора са малко и разпръснати в обществото, то рискът не е голям. Когато обаче са в определени групи и формират така наречените неимунни джобове, там вече вирусът намира благоприятна среда. Примерът с морбили е перфектен защото той показа къде и в кои райони имаме занижено имунизационно покритие. От медицинска и човешка гледна точка имунизацията не може да бъде въпрос на личен избор, а от юридическа имаме примери от почти всички страни в Европа, когато са се водили такива дела. Съдилищата по такива казуси в Словения, Сърбия и Румъния са абсолютно единодушни, че здравето на детето седи над правото на избор на родителя. Това е абсолютно логично, защото ваксините пазят не само неговото, но и здравето на околните. Педиатрите у нас са по-внимателни. На Запад масова практика е да дори при температурата под 37,5 градуса и наличие на някаква инфекция, да се поставят ваксини. Ние сме дали право на личните лекари да отлагат имунизациите с няколко месеца, ако е необходимо, за да не се притесняват майките“, уточнява доц. Кунчев.
„Здравен Телеграф“ информира, че действащите клинични изпитвания у нас, които все още набират участници, са 293. „По данни на Асоциацията на клиничните проучвания средно около 10 000 пациенти участват в тестовете, като всяка година стартират по около 200 нови. Междувременно някои приключват, други започват, а трети се удължават. Преди да започне да набира участници, всяко клинично проучване трябва да мине през одобрението на Изпълнителната агенция по лекарствата и Комисията по етика към здравното министерство“, пише изданието.













