!
Петък, 19 Декември 2025
22
окт
 

Отново ръст на случаите на COVID, спад на стомашно-чревните инфекции

Сряда, 22 Октомври 2025 | 13:26:37


През изминалата седмица у нас са регистрирани 363 нови случая на коронавирусна инфекция, със 163 повече в сравнение с предходната. Независимо от това увеличение обаче общият брой на засегнатите от COVID остава в пъти по-нисък в сравнение със същия пери

През изминалата седмица у нас са регистрирани 363 нови случая на коронавирусна инфекция, със 163 повече в сравнение с предходната. Независимо от това увеличение обаче общият брой на засегнатите от COVID остава в пъти по-нисък в сравнение със същия период на миналата година – 2005 случая от началото на 2025 г. срещу 13 429 за същия период на 2024 г. Това сочи седмичната справка за заразната заболяемост у нас по данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), публикувана на сайта на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Задържа се тенденцията към общ спад на стомашно-чревните инфекции, с изключение на кампилобактериозите. Тринадесет са новите случаи на кампилобактериоза, с 8 повече в сравнение с предходната седмица. Сравнението по години отразява същия тренд – 378 нови случая от началото на 2025 г. срещу 259 за същия период на миналата година.

При останалите стомашно-чревни инфекции – гастроентерити, ентероколити, ротавирусни гастроентерити, колиентерити (ешерихиози), дизентерия (шигелоза) епидемиолозите не констатират съществена динамика през годините.

Лек спад се наблюдава и при острите вирусни хепатити ABCDEN – 34 нови случая, с 3 по-малко в сравнение с предходната седмица и над два пъти повече новорегистрирани случая от началото на 2025 г. - 1164 срещу 545 за същия период на миналата година.

През седмицата не са регистрирани случаи на инфекции, предавани от кърлежи и от комари – кърлежов енцефалит, западнонилска треска, треска денга, марсилска треска, ку-треска, Кримска-Конго хеморагична треска, лаймска невроборелиоза. Изключение правят 5 нови случая на лаймска болест, с един по-малко в сравнение с предходната седмица, при почти изравнен брой на засегнатите по години - 342 случая от началото на 2025 г. срещу 332 през същия период на 2024 г. 

Епидемиолозите отчитат още, че у нас не са регистрирани и случаи на лептоспироза, йерсиниоза, легионерска болест, туларемия, бруцелоза, орнитоза, коремен тиф, маймунска вариола, тетанус и холера.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Zz6f


Всичко за коронавируса
Още новини
Носителите на нови академични длъжности и научни степени в МУ – Варна получиха дипломите си
19.12.2025 17:29:32

Носителите на нови академични длъжности и научни степени в МУ – Варна получиха дипломите си

78 са новите носители на академични длъжности и научни степени от Медицински университет – ...

Доц. Георги Паскалев удостоен с „Доктор хонорис кауза“ на МУ – Пловдив
19.12.2025 17:06:44

Доц. Георги Паскалев удостоен с „Доктор хонорис кауза“ на МУ – Пловдив

Доц. д-р Георги Паскалев бе удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Мед ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...