!
Събота, 18 Май 2024
29
апр
 

Парадокс: Информационните кампании може да намалят желанието на хората да се ваксинират

Решаващ фактор за поведението е здравната грамотност, смятат изследователите

Петък, 29 Април 2022 | 12:16:36


Проучване в 8 европейски страни показва, че информационните кампании за ползите от ваксините може да намалят желанието за имунизация, съобщиха от Техническия университет в Мюнхен (TUM) – една от академичните институции, която участва в осъществяв

Проучване в 8 европейски страни показва, че информационните кампании за ползите от ваксините може да намалят желанието за имунизация, съобщиха от Техническия университет в Мюнхен (TUM) – една от академичните институции, която участва в осъществяването му заедно с Университета в Тренто и Лондонското училище по икономика и политология.

В изследването са били включени 10 000 неваксинирани възрастни от България, Франция, Германия, Италия, Полша, Испания, Швеция и Обединеното кралство, по време на интензивната фаза на ваксинационните кампании през 2021 г.

Първоначално на участниците е била предоставена онлайн обща информация за наличните ваксини и поотделно три комбинирани послания с текст и изображения, всяко за една отделна група. Резултатите са били съпоставени с резултатите в контролна група, съставена от хора, които не са получили никакви послания.

Съобщение 1 е подчертавало ефикасността на наличните ваксини за намаляване на риска от сериозно заболяване и смърт от COVID-19.

Съобщение 2 е било фокусирано върху предимствата на сертификата за ваксинация, особено за пътуване.

Съобщение 3 е акцентирало върху перспективата за приятни дейности и занимания в свободното време без ограничения, например посещения на ресторанти и кино, достъп до фитнес студия и присъствие на концерти.

След като прочели трите послания, участниците са били попитани дали имат желание да се ваксинират срещу COVID-19, ако им се предостави възможност през следващата седмица. В Германия желанието за ваксинация се оказало значително по-високо и в трите групи в сравнение с контролната група.

В Обединеното кралство готовността е била по-висока само в групата, в която съобщението е подчертава предимствата на сертификата за ваксинация.

Във всички останали страни и трите съобщенията се оказали не просто без ефект, а дори предизвикали противоположен ефект. Изследователите установили, че хората в Испания и Италия, които се информирали по този начин за намаления риск от заболяване с ваксини, били по-малко склонни да се ваксинират, отколкото хората в съответните контролни групи.

От екипа на проучването правят извода, че решаващ фактор за поведението е здравна грамотност. Това трябва да се има предвид по принцип и да се работи целенасочено за нейното повишаване, препоръчват анализаторите.

Също така изследователите установили, че значение имат доверието на гражданите в тяхното правителство, тяхната обща грамотност по отношение на въпросите на здравеопазването, както и делът на населението, което вярва в конспиративни теории. Като цяло възрастните хора са били по-малко възприемчиви към послания, независимо от тяхното съдържание. Мъжете в активна възраст с по-ниска степен на образование са били по-склонни да вземат решение да се ваксинират, след като са се информирали за предимствата им по отношение на свободата на пътуване и прекарването на свободното време, по-образованите са останали по-скептични.    

В страните с относително голямо разпространение на теориите на конспирацията нито посланието за ползите за здравето, нито това за възможностите за приятно прекарване на свободното време са довели до значителни успехи на ваксинационната кампания.

„Анализът показва, че силната дезинформация може да обясни отрицателното въздействие на предлаганата здравната информация в Испания и Италия“, коментира проф. Джузепе Велтри, експерт и преподавател по компютърни социални науки в Университет в Тренто.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
E7M9


Всичко за коронавируса
Още новини
Десетки лекари напират за парламента, но малцина са с шансове да влязат
17.05.2024 18:15:24 Надежда Ненова

Десетки лекари напират за парламента, но малцина са с шансове да влязат

Десетки са лекарите, включени в листите на партиите и коалициите за изборите на 9 юни, показа про ...

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване
17.05.2024 17:22:22

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване

Между 34% и 36% от румънските лекари имат прегаряне, а 58% от младите медици на възраст под 35 г. ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...