!
Неделя, 12 Май 2024
19
юли
 

Пациенти: Системата затруднява лечението на 12 000 пациенти с ревматологични и дерматологични заболявания

Проследяването на тези болни да става в извънболничната помощ, ще настояват те

Вторник, 19 Юли 2022 | 12:48:34


Грешни регламенти в здравната система блокират работата на Експертните лекарски комисии и така затрудняват лечението с биологична терапия и проследяването на 12 000 пациенти в дерматологията и ревматологията. Това заяви Анета Драганова от Асоциацията н

Грешни регламенти в здравната система блокират работата на Експертните лекарски комисии и така затрудняват лечението с биологична терапия и проследяването на 12 000 пациенти в дерматологията и ревматологията. Това заяви Анета Драганова от Асоциацията на пациенти с автоимунни заболявания (АПАЗ).

„Проблем в ревматологията е, че амбулаторна процедура №42 (Амбулаторно наблюдение/диспансеризация на пациенти с възпалителни полиартропатии и спондилити) е включена в бюджета на болниците. И когато в края на всеки месец бюджетът се изчерпи, една седмица Експертните лекарски комисии не заседават. Това ограничава достъпа на пациентите до биологична терапия.

Друг основен проблем

е централизирането в четири града на Експертните лекарски комисии,

които изписват и продължават биологична терапия. Не на последно място е явяването на пациентите на всеки 6 месеца на комисия, което за нас е необяснимо, след като има възможност това да се случва и на 12 месеца“, обясни Анета Драганова.

Задава се още един проблем в работата на Експертните лекарски комисии в ревматологията и дерматологията, когато започне да действа новата електронна система в болниците, допълни тя.

Според нея Министерство на здравеопазването е подало неизпълнимо задание на фирмата "Информационно обслужване" за работата на Експертните лекарски комисии, тъй като не се е консултирало предварително с пациентските организации, Българско дерматологично дружество и Българско дружество по ревматология.

Когато електронната система влезе в действие, по процедура №38 (Амбулаторна процедура за определяне на план на лечение и проследяване на терапевтичния отговор при пациенти, получаващи скъпоструващи лекарствени продукти по реда на чл.78) Експертните лекарски комисии ще трябва да работят всеки ден от 8 сутринта до 8 вечерта, защото в електронната система е заложено прегледът на един пациент да е 20 минути. В момента Експертните лекарски комисии имат административни функции и заседават само три пъти в седмицата по 2 часа, като на седмица през комисиите минават по над 100 пациенти. По новия регламент, заложен в електронната система, на Експертните лекарски комисии ще може да се явяват седмично максимум 12 човека. Това не само ще затрудни, но направо ще блокира лечението и проследяването на 12 000 пациенти на биологична терапия.

„За да се решат тези проблеми, ще предложим на Министерство на здравеопазването, първо,

проследяването на пациентите да става в извънболнична помощ,

тоест да се извади от болничната помощ амбулаторна процедура 42 за ревматологията). Второ, терапията по протокол 1C също да се изписва в извънболничната помощ от лекуващия дерматолог и ревматолог. Това значително ще съкрати административния път на пациента. Трето, Експертните лекарски комисии да контролират процеса само дигитално, без да се изисква присъствие на пациента – така за всяко досие в системата ще са нужни не повече от 5 минути и ще може да се обработят всички досиета. В противен случай няма да ни стигнат две години, за да минат на комисия всичките 12 000 пациенти, които се лекуват с биологични медикаменти“, обясни Анета Драганова.

Тя допълни, че когато амбулаторна процедура 42 отиде в извънболничната помощ, тя ще дава достъп до диспансеризация и на останалите пациенти с ревматологични заболявания. В момента тези пациенти са дискриминирани, тъй като диспансеризацията по №42 е само за получаващите скъпоструващи медикаменти. Промяна трябва да се регламентира в наредбата за диспансеризация към Министерство на здравеопазването.

АПАЗ съвместно Експертния съвет в дерматологията към МЗ ще настоява проследяването на пациентите с псориазис да се извършва в извънболничната помощ. Освен това да се разшири и пакетът от изследвания, който се заплаща от Здравната каса за диспансеризираните пациенти със псориазис. Така два пъти годишно тези пациенти да получават допълнително изследвания за хепатит В, хепатит С, ХИВ и квантиферонов тест за туберкулоза.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ZC4T


Всичко за коронавируса
Още новини
Гърция: Над 20 000 жени диагностицирани с рак на гърдата в ранен стадий в рамките на национален скрининг
11.05.2024 13:38:31

Гърция: Над 20 000 жени диагностицирани с рак на гърдата в ранен стадий в рамките на национален скрининг

Повече от 20 000 жени са диагностицирани с рак на гърдата в ранен стадий в рамките на първия етап ...

Ръст при имунизациите срещу HPV отчитат от МЗ
11.05.2024 12:36:23 Надежда Ненова

Ръст при имунизациите срещу HPV отчитат от МЗ

Ръст при имунизациите срещу човешки папилома вирус (HPV) отчитат от Министерството на здравеопазв ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...