!
Сряда, 24 Април 2024
14
февр
 

Проект на стандарт по кардиохирургия публикува МЗ

Сряда, 14 Февруари 2018 | 15:15:27


Още един проект на медицински стандарт публикува Министерство на здравеопазването – този път по кардиохирургия. Причината е същата, каквато и при останалите публикувани в последните дни, а именно - отмяната на досегашния от Върховния администрати

Още един проект на медицински стандарт публикува Министерство на здравеопазването – този път по кардиохирургия. Причината е същата, каквато и при останалите публикувани в последните дни, а именно - отмяната на досегашния от Върховния административен съд.

В проекта на стандарта се определят основните задачи на медицинската специалност „Кардиохирургия“ – да се осъществява диагностика, лечение и експертиза на временна неработоспособност при заболявания на сърдечно-съдовата система, изискващи хирургично лечения.

С проекта се предвижда възможност за осъществяване на дейностите по специалността в лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ и болнична медицинска помощ. В тази връзка са регламентирани изискванията към структурата, персонала, оборудването и дейността, свързани с тази специалност, в лечебните заведения.

Изискванията за професионална квалификация и компетентност за практикуване на специалността в извънболничната и болничната кардиохирургична помощ са определени на базата на утвърдената в страната практика, както и на световния опит в диагностиката и лечението на този клас заболявания, е записано в мотивите към проектонаредбата за утвърждение на стандарта.

Според проекта на стандарта клиниката/отделението по кардиохирургия може да бъде само от III ниво на компетентност. В тях се осъществява диагностично-лечебната дейност в пълен обхват, включително големи и много големи оперативни интервенции, както и комбинирани такива, изискващи участието на хирурзи от други специалности. В тях могат да се извършват хибридни интервенции с участието на кардиолози. В съответствие с тежката патология, която се лекува на това ниво, са и изискванията за наличие на допълнителен инструментариум и оборудване на операционните зали, които са описани подробно в проекта.

В съответствие с тежестта на патологията са увеличени и изискванията към минималния общ брой лекари и брой лекари с придобита специалност – изискват се минимум шестима лекари, от които поне двама с придобита специалност „Кардиохирургия“. Този брой лекари е свързан с броя и степента на тежест на оперативните интервенции, които се извършват на това ниво на компетентност и необходимостта от повече на брой лекари за осигуряване както на екипност по време на операциите, така и на големия обем оперативна дейност, както и с необходимостта от осигуряване на 24-часова спешна помощ. Изискванията към минималния годишен обем оперативна дейност е 250 операции, при наличие на поне 8 реанимационни легла, е разписано още в проекта.

С документа са представени и общите изисквания за извършване на оперативна дейност в зависимост от обема и сложността на осъществяваните операции. Регламентиран е минималният брой лекари и медицински сестри, които са необходими за формиране на оперативен екип. Екипът включва оператор, асистент или асистенти, операционни медицински сестри и перфузионист (специалист по поддържане на извънтелесно кръвообращение).  Операторът трябва да е кардиохирург и да има практически опит за провеждането на съответните операции. Изисква се и най-малко единият от асистентите да е със специалност „Кардиохирургия“.

С проекта на наредба се запазват изискванията към структурите, персонала, оборудването и дейността по специалността, заложени в отменената Наредба № 3 от 2010 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Кардиохирургия“. Това означава, че за лечебните заведения, получили разрешение за осъществяване на дейност в областта на специалността, няма да са необходими допълнителни инвестиции за привеждането им в съответствие с новата нормативна уредба, посочват още в мотивите си от МЗ. От там допълват, че в момента в страната функционират общо 10 структури към лечебни заведения за болнична помощ (клиники и отделения), осъществяващи дейност по кардиохирургия, които изцяло отговарят на изискванията на настоящия проект за медицински стандарт. Въпреки достатъчната осигуреност с легла в структури решението за разкриване на отделение по кардиохирургия  е въпрос на преценка на болничния мениджмънт въз основа на капацитета на лечебното заведение, характера на осъществяваната дейност и други фактори, посочват още от МЗ, като изтъкват, че при вземането на решение трябва да се има предвид, че средният разход за текуща издръжка на едно легло за година е 383 000 лв.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
xPNp


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...