Начинът на финансиране на представителите на държавата в Съветите на директорите на болниците с 50 и над 50% държавно участие ще бъде променен. Това съобщи министърът на здравеопазването Катя Ивкова на пресконференция днес.
Причината е, че само от болниците те получават между 2000 и 4500 евро на месец за участието си в Съвета на директорите и общото им възнаграждение надвишава заплатата на министъра. Предложението е занапред възнаграждението на представителите на държавата да бъдат обвързани с резултатите на болниците.
Месечните заплати на директорите на някои държавни болници значително надхвърлят тези на ръководни длъжности на държавата и въпреки това финансовите резултати са отрицателни и водят до загуба на лечебните заведения, отбеляза също така министър Ивкова.
Министърът съобщи още, че
звено „Вътрешен одит“ към МЗ е извършило 22 проверки
за периода от 1 януари – 27 май 2026 г. с фокус върху прилагането на Наредба 10 за нерегистрираните лекарства и договорите за съвместно управление. Установено е, че в част от лечебните заведения липсват вътрешни правила за прилагане на нерегистрирани лекарства по Наредба 10, доставките са осъществявани чрез рамков договор и не са откри доказателства за покани до други доставчици. В една от болниците документите не са позволявали да се проследи как са извършвани доставките и са съхранявани в счетоводството на лечебното заведение, а не в аптеката, което е нарушение на Закона за лекарствата в хуманната медицина. В проверките са включени и прокуратурата, АДФИ, ДАНС и ДНСК, каза още министър Ивкова.
Едно от проверяваните търговски дружества към МЗ е БУЛ БИО, което за миналата година е реализирало загуба от над 572 000 лв., а печалбата му е била едва 46 000 лв. Като причина за това от дружеството са посочили нереализиран износ по договор с УНИЦЕФ за Афганистан, Индонезия и Виетнам на стойност над 9 млн. лв. Одитният екип е констатирал, че във вътрешните правила не са регламентирани плащания по отношение на управление на задълженията. В лабораториите на дружеството се извършва проверка и от СЗО и се очакват докладите от техните констатации.
По отношение на държавните болници е констатирано, че
месечните възнаграждения на директорите на болниците значително надхвърлят обичайните за държавни служители на ръководни длъжности,
а при повечето от тях финансовите резултати са отрицателни.
За УМБАЛСМ „Пирогов“ приходите към 31 март 2026 г. са 25 млн. евро, а разходите са около 24 млн. евро. Задълженията на болницата са малко над 41 млн. евро, но болницата няма просрочени задължения. Делът на разходите за персонал е около 60%. Заплатата на директора на болницата за януари и февруари тази година е над 10 000 евро, а за март – над 12 000 евро.
В УМБАЛ „Александровска“ приходите за същия период са над 21 млн. евро, а разходите – над 22 млн. евро. Текущите задължения са над 60 млн. евро, а просрочията – над 3 млн. евро. Заплатата на директора на болницата е над 8 000 евро на месец.
Толкова е и заплатата на директора на УМБАЛ „Св. Екатерина“. Общите разходи там са над 10 млн. евро, а дълговете – 28 млн. евро. Просрочените задължения са над 2 млн. евро.
В УМБАЛ „Св. Наум“ приходите и разходите са равни – близо 2 млн. евро. Толкова са и общите задължения, като болницата няма просрочия. Заплатата на директора за януари и февруари е над 8 хил. евро, а за март – над 10 хил. евро.
За Инфекциозна болница „Проф. Иван Киров“ беше съобщено, че приходите са над 3,5 млн. евро, а текущите задължения – над 5 млн. евро. Болницата няма просрочени задължения. Заплатата на директора за март 2026 г. е над 14 000 евро.
Приходите на УМБАЛ „Лозенец“ са близо 7 млн. евро, а разходите – малко над 7 млн. евро. Текущите задължения са 20,4 млн. евро, а просрочените – 492 000 евро. Заплатата на директора за януари и февруари е 8,5 хил. евро, за март – над 40 000 евро, посочи още министър Ивкова.
По-късно
от болница „Лозенец“ съобщиха,
че сумата, получена за месец март от директора на болница „Лозенец“, представлява редовното месечно възнаграждение плюс изплатеното еднократно обезщетение за навършена възраст и осигурителен стаж, удостоверено по надлежния ред от НОИ, което се изплаща в съответствие със закона и договора за управление.
В „Майчин дом“ приходите са 4,8 млн. евро, разходите – 4,9 млн., текущите дългове – 11 млн. евро, а просрочените – 5 млн. евро. Заплатата на директора за март е 10 000 евро.
МБАЛ „Св. Анна“ – Варна има приходи от 5 млн. евро, разходи – 6 млн. евро, текущи задължения – 14 млн. евро, а просрочени 4 млн. евро. Заплатата на директора е 6 278 евро. Министърът посочи, че МЗ е издало разрешение остатъкът от изтегления от болницата кредит да бъде разходван за покриване на просрочените задължения. По отношение на болницата е сезирана и икономическа полиция за сключване на договори за отдаване на помещения под наем на частно лечебно заведение с дублираща дейност.
Общо
текущите задължения на държавните болници са 426 млн. евро, а просрочията към 31 март 2026 г. - 21 млн. евро,
каза още министър Ивкова. От държавните болници 17 са сключили договори за кредит с банки, като общият размер на кредитите е 187 302 000 лв. (Парите са в левове, тъй като договорите са сключени преди смяната на валутата.) Повече от половината кредити са сключени с една банка. Още три болници са сключили договори за кредити в първото тримесечие на тази година.
Министър Ивкова заяви още, че е направен анализ на разходите за здравеопазване за периода 2021-2025 г. Анализът показва ръст на разходите в болнична помощ с 67%, в извънболничната помощ – 114%, а за лекарства и медицински изделия – 66,8%.














Какво се чува за военната болница в Нареченски бани? Слуховете, пуснати от Ивайло Мирчев са за милиони, но дали са верни...
News.bg - Директор на дирекция в МЗ взема 4563 евро заплата - близо 4 пъти повече от лекар специализант. Най-високо платеният директор в МЗ е получил 9387 евро за един месец, заместник-министрите около 10700 евро на месец. На предишната си длъжност - директор на дирекция, Катя Ивкова е взела за последния пълен отработен месец април 26 - брутно 5442 евро.
Току що, пуснах молба до МЗ да ме назначат само за 1 месец като директор на МБАЛ Лозенец... Надявам се молбата ми да е уважена, мога и аз да вкарам с още 2-3 мил. назад болницата, ама за 40 000 € заплата, чудеса мога да направя
Всъщност трите, вкл. Цветкова.
Министърът съобщи още, че звено „Вътрешен одит“ към МЗ е извършило 22 проверки за периода от 1 януари – 27 май 2026 г. с фокус върху прилагането на Наредба 10 за нерегистрираните лекарства и договорите за съвместно управление. Установено е, че в част от лечебните заведения липсват вътрешни правила за прилагане на нерегистрирани лекарства по Наредба 10, доставките са осъществявани чрез рамков договор и не са откри доказателства за покани до други доставчици. В една от болниците документите не са позволявали да се проследи как са извършвани доставките и са съхранявани в счетоводството на лечебното заведение, а не в аптеката, което е нарушение на Закона за лекарствата в хуманната медицина. В проверките са включени и прокуратурата, АДФИ, ДАНС и ДНСК, каза още министър Ивкова. Едно от проверяваните търговски дружества към МЗ е БУЛ БИО, което за миналата година е реализирало загуба от над 572 000 лв., а печалбата му е била едва 46 000 лв. Като причина за това от дружеството са посочили нереализиран износ по договор с УНИЦЕФ за Афганистан, Индонезия и Виетнам на стойност над 9 млн. лв. Одитният екип е констатирал, че във вътрешните правила не са регламентирани плащания по отношение на управление на задълженията. В лабораториите на дружеството се извършва проверка и от СЗО и се очакват докладите от техните констатации. Мавров сещаш ли се ? В едни институции готвят специални "помещения" и екипи които ще се заемат с теб ,КАБОФАРМА,РЕИМЕКС и тем подобни. А НАП и АДФН вече нямат търпение! Изгоря отвсякъде!
А, дали не се готвят да "усвояват" още средства уж за обучение по трансплантации? И да си ги разпределят двечките? Например 400 хил. за тридневен онлайн курс? Няма друга логика, която да обяснява тази самоотвержена защита на една силно компрометирана персона.
Заплатите на членовете на борда са нормативно определени в ПП на Закона за публичните предприятия, дори има електронен калкулатор за изчисляването им, спуснат от министерството до болниците. А защо лечебните заведения са набутани като публични предприятия, сякаш са някакъв завод за производство на нещо си, това е съвсем отделен въпрос, на който кой може да отговори?!
Току що слушах парламентарния контрол по радиото и отговорът на Ивкова на въпро, защо е върнала Динева в ИАМН въпреки констатираните от инспектората на МЗ множество нарушения. Останах потресена. Върнала я била, за да понесе отговорност. Щяла да и постави конкретни задачи във връзка с донорството и трансплантациите и тем подобни глупости. По нелеп отговор не съм чувала.
Да ще ги повлече като воденичен камък на шията.
Катето не е в час, а се е захванала с непосилна задача. Правителство, което има такава персона за здравен министър ще катастрофира с трясък.
Министърът съобщи още, че звено „Вътрешен одит“ към МЗ е извършило 22 проверки за периода от 1 януари – 27 май 2026 г. с фокус върху прилагането на Наредба 10 за нерегистрираните лекарства и договорите за съвместно управление. Установено е, че в част от лечебните заведения липсват вътрешни правила за прилагане на нерегистрирани лекарства по Наредба 10, доставките са осъществявани чрез рамков договор и не са откри доказателства за покани до други доставчици. В една от болниците документите не са позволявали да се проследи как са извършвани доставките и са съхранявани в счетоводството на лечебното заведение, а не в аптеката, което е нарушение на Закона за лекарствата в хуманната медицина. В проверките са включени и прокуратурата, АДФИ, ДАНС и ДНСК, каза още министър Ивкова. Едно от проверяваните търговски дружества към МЗ е БУЛ БИО, което за миналата година е реализирало загуба от над 572 000 лв., а печалбата му е била едва 46 000 лв. Като причина за това от дружеството са посочили нереализиран износ по договор с УНИЦЕФ за Афганистан, Индонезия и Виетнам на стойност над 9 млн. лв. Одитният екип е констатирал, че във вътрешните правила не са регламентирани плащания по отношение на управление на задълженията. В лабораториите на дружеството се извършва проверка и от СЗО и се очакват докладите от техните констатации. Мавров сещаш ли се ?
Почтен човек не се назначава "через консурс" за директор, всичките са мошенници и крадци, които купуват назначенията си от назначаващите ги. След това си изкарват много повече от платеното и отчисленията, които правят периодично.
Има много смущаващи данни, но започне ли министър да вее публично заплати на директори на болници значи иска да отклони вниманието, а от предишен брифинг стана ясно, че министърът лъже. Излъга, че процедурите за закупуване на апаратура за областните болници се обжалва, но процедурите по обжалване са приключили и има решение, но министърът отказва да сключи договори. С това си решение ощетява гражданите на десетки области. По лесно е да повтаряш като папагал данни и то с грешки!
Значи е време ПРОКУРАТУРАТА,ДАНС, ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИЦИЯ да влязат в ОНКОЛОГИЯТА и да приберат всички схемаджии и крадци.
Уроди, махайте тия партийни хранилки, наречени бордове!!!
кой са тези представители, моля, да не ги искам по ЗДОИ...