!
Сряда, 24 Април 2024
24
февр
 

Променят правилата за водене на дела между болниците и НЗОК

Петък, 24 Февруари 2017 | 15:08:25 Полина Тодорова


Настоящият екип на Министерство на здравеопазването ще подготви законодателни промени, касаещи договорите

Настоящият екип на Министерство на здравеопазването ще подготви законодателни промени, касаещи договорите между лечебните заведения и НЗОК, както и евентуалните дела между изпълнителите на медицинска помощ и фонда. Това стана ясно на пресконференция, дадена от заместник-ресорния министър Любомир Гайдов. Целта е най-вече да се уеднакви съдебната практика по споровете между двете страни, което ще намали и сроковете по евентуални дела.

Кратки, но съществени промени ще бъдат предложени в Закона за здравното осигуряване, изтъкна той, като обясни, че те ще се отнасят до правната природа на договорите между лечебните заведения и касата. „Крайно време е да се знае, че договорът не е гражданско-правен, а административно-правен“, заяви Гайдов, като допълни, че на практика това означава, че отношенията между двете страни не са равнопоставени, а са на власт и подчинение.

„Правилата, по които се сключват, изменят, прекратяват или които допускат предварително изпълнение на договорите, са различни от нормалните правила, които важат за нашето законодателство“, коментира заместник-здравният министър. По този начин, поясни той, ще се внесе яснота по всички евентуални дела между двете страни, както и начина, по който касата ще може да прекратява договори. „НЗОК ще може в дадена ситуация, когато прецени, еднолично и едностранно да променя клаузите по договора“, посочи Гайдов. Другата страна по договора ще може да обжалва само в административните съдилища, където делата се разглеждат далеч по-бързо. Самите дела ще се водят на две инстанции.

В тази връзка Гайдов даде пример с водените дела за надлимитната дейност на болниците, като посочи, че някои от тях се водят в граждански дела, а други в административни и това създава хаос. Запитан дали ако промените влязат в сила, лечебните заведения ще могат да претендират за надлимитната дейност, Гайдов обясни: „Те имат основания, ако не е спазен договорът. Спорът ще бъде в административните съдилища, но самите клаузи няма да могат да търпят преговори. Ние не въвеждаме тази правна фигура, за да ограничим лечебните заведения да претендират, ако имат някакви претенции по суми, а смисълът е да дадем властта, която и без това съществува на касата“.

Стана ясно още, че МЗ ще приеме в спешен порядък нормативни актове, по които има сериозно изоставане, както и ще създаде план-график за останалите, който да бъде завещани на следващото ръководство на ведомството. Към момента липсват 24 нормативна акта. В същото време през 2016 г. са издадени 67 нормативни акта, от които 27 са оспорени, а половината са вече отменени. За последните 18 месеца отменените или оспорени актове са 33, отчете Гайдов.

Девет са наредбите, които са определени за приоритетни и съответно трябва да бъдат издадени в най-кратки срокове. Сред тях са Наредба за утвърждаване на стандарти за ранно детско развитие и Наредба за основните изисквания, на които трябва да отговарят устройството, дейността и вътрешният ред на лечебните заведения за извънболнична помощ, хосписите и медицинските факултети и факултетите по дентална медицина на висшите училища, както и здравните изисквания към тях. Трябва да бъде издадена и Наредба за изменение и допълнение на наредба 22 от 2007 г. за условията и реда за регистриране и отчитане на дейностите по експертиза, вземане, присаждане, обработка, преработка, съхраняване и етикетиране на тъкани и клетки и за изготвяне на ежегодни отчети на лечебните заведени, обясни Гайдов.

Той коментира и отмяната на редица медицински стандарти, като посочи, че причините за това са били формални, а не по целесъобразност. В резултат в нормативната уредба се създава дисонанс, който пречи за нормалното прилагане на законите, обясни Гайдов. МЗ си поставя за цел и приемането на поне два медицински стандарта или най-малкото публикуването им за обществено обсъждане по време на служебното ръководство на ведомството.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
EXvH


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...