Национално проучване за състоянието на амбулаторните здравни грижи в България ще извършат Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи, което е структура на БАПЗГ, и МУ – Плевен. То ще се осъществи в рамките на двугодишен проект, ръководен от проф. Маркета Драганова, и ще помогне за налагането на тези услуги в страната.
В инициативата ще бъдат включени 17 амбулаторни практики по здравни грижи от цялата страна, в които самостоятелно работят медицински сестри, акушерки, рехабилитатори или други медицински специалисти, информират от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).
Целта на проекта е да се събере обективна информация за структурата, ресурсната обезпеченост, натовареността, професионалните компетенции, както и социално-икономическите аспекти на труда в тези структури. В хода на изпълнението му ще бъде създадена национална база данни и интерактивна карта, визуализираща обхвата и състоянието на амбулаторните грижи в реално време и включването на амбулаторните практики като бази за обучение на професионалистите по здравни грижи.
„Това е историческа стъпка към признаване ролята на здравните грижи, предоставяни в амбулаторна среда, и тяхното стратегическо значение за общественото здраве“, заяви проф. Драганова.
„Проектът ще ни позволи да оптимизираме работния процес и да разберем в кои региони на страната има най-голяма потребност от амбулаторни здравни грижи, за да ги предоставим“, коментира Анелия Атанасова, председател на Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи в България.
По данни на Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи в България в момента в страната функционират около 38 практики. В тях различни здравни грижи в сферата на профилактиката, майчино и детско здравеопазване, последващите грижи след активно лечение, палиативни грижи, рехабилитация, през миналата година са получили около 25 хил. пациенти. Към момента обаче тези услуги не се финансират от здравната каса или от държавата. Това значително ограничава достъпа до тях и възможността амбулаторните практики да се развиват и запълнят липсата от подобни услуги в страната. Затова Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи в България и БАПЗГ се борят за публично финансиране на тези услуги, което ще разшири достъпа до тях.
Проектът ще е стъпка в тази посока. Сред очакваните резултати от него са определяне на нуждите от обучение и допълнителна квалификация на медицинските специалисти, повишаване на информираността и авторитета на сектора сред обществеността и институциите, изготвяне на препоръки за нормативни промени, които да помогнат за повишаване качеството и достъпността на дейността на амбулаторните практики.
На снимката: Анелия Атанасова, председател на Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи в България и проф. д-р Маркета Драганова, ръководител на проекта
Измислени професори от измисления ФОЗ се опитват да откриват топлата вода и да осмислят ненужното си съществуване. Ако падне някой лев, още по-добре.
малко останаха неизмислените професори. но всички ФОЗ са леш