!
Петък, 19 Юни 2026
03
ноем
1
 

Проф. Ангел Учиков оглави МУ – Пловдив

Петък, 03 Ноември 2023 | 09:19:50
1

Проф. д-р Ангел Учиков беше избран за ректор на Медицински университет – Пловдив с мандат 2023-2027 година на проведеното днес отчетно-изборно Общо събрание на висшето учебно заведение, съобщиха от вуза. Общото събрание се състои от 315 д

Проф. д-р Ангел Учиков беше избран за ректор на Медицински университет – Пловдив с мандат 2023-2027 година на проведеното днес отчетно-изборно Общо събрание на висшето учебно заведение, съобщиха от вуза.

Общото събрание се състои от 315 делегати – 189 хабилитирани преподаватели, 63 нехабилитирани преподаватели, 47 представители на студентите и докторантите и 16 служители от администрацията. В гласуването участваха 305 делегати.

За проф. д-р Учиков гласуваха 167 от членовете на Общото събрание на висшето учебно заведение, а за проф. д-р Благой Маринов 109 души. Трети остана проф. д-р Румен Стефанов с 28 гласа.

За председател на новото Общо събрание за мандат 2023-2027 беше избрана проф. д-р Мариана Мурджева, а за зам.-председател – проф. д-р Иван Иванов.

Досегашният ректор проф. д-р Мариана Мурджева представи отчетен доклад на академичното ръководство за периода 2019-2023 година. Тя определи като успешен изминалия мандат - с реализирана мандатна програма, въпреки многото предизвикателства – COVID 19, прилагането в обучението на онлайн инструментите, често променящите се законови наредби и постановления.

„Успяхме, защото наследихме един добре управляван университет, защото бяхме екипни и  имахме конкретна мандатна програма с много ясна визия, защото бяхме гъвкави и бързо се мобилизирахме в условията на световната пандемия, защото спазвахме и моралните и академичните принципи и защото натискът върху свободната воля и манипулациите и интриги бяха чужди на управленския ни екип.", сподели проф. Мурджева и благодари на всички, които подкрепяха управленския екип с идеи, с инициативност, със сърцето си и с добра работа.

Пред делегатите на общото събрание кандидатите за ректор представиха своите програми.

Проф. дмн Ангел Учиков, залага на високото качеството при обучението на студентите в реална среда.  Повече от 13 години участва в управлението на УМБАЛ „Свети Георги" като началник на Втора клиника по хирургия и заместник-председател на Съвета на директорите. От 2019 г. до момента е декан на Медицинския факултет. Мандатната му програма е под надслова „Академичност, градивност и прозрачно управление".

Проф. д-р Благой Маринов, дм, се обръща с лице към преподавателите и студентите за върхови научни постижения. Ръководител на най-големия център по функционална белодробна диагностика в Южна България и член на УС на Българското дружество по белодробни болести. В МУ – Пловдив сега заема поста зам-ректор по научно-изследователска дейност, като отговаря за център „Проекти", както и е директор на Медицинския Симулационен тренировъчен център. Програма на проф. Маринов е озаглавена" Заедно за знание и иновации".

Проф. д-р Румен Стефанов, дм, поиска да се изгради европейски тип кампус за студентите. Работи в Катедрата по социална медицина към Факултета по обществено здраве.  Бил е два мандата декан на Факултета по обществено здраве. Днес ръководител на Катедрата по социална медицина и обществено здраве,. Той бе избран за председател на Международната общност за редки болести ICORD. В програмата му е записано: „Добротворчество, равноправие, прогрес".

Избраният за ректор проф. д-р Ангел Учиков, дмн завършва Медицински университет – Пловдив през 1991 година. Има специалност по „Обща хирургия" и по „Гръдна хирургия". През 2005 г. придобива академична длъжност „доцент", а през 2012 г – „професор". От 2010 год. е доктор на медицинските науки. От 2011 г. е ръководител на Втора клиника по хирургия към УМБАЛ „Св. Георги" – Пловдив. През 2012 год. е избран за ръководител на Катедрата по специална хирургия на МУ-Пловдив. Осем години е заместник-декан по международно сътрудничество и проектна дейност, а през последните четири години е Декан на Медицинския факултет на МУ-Пловдив.

Проф. Учиков има над 130 публикации в български и чужди издания, от които 101 включени в база данни Web of Science и Scopus, а 24 са публикациите с импакт фактор. Над 160 цитирания, хирш индекс 6. Има значимо участие в 6 учебника и монографии, научен ръководител е на 9 докторанти и е ръководител на 18 специализанти по специалност „Обща хирургия" и „Гръдна хирургия".

Специализирал е във Франция и Австрия. Член е Българското хирургическо дружество и ESTA.

Проф. д-р Ангел Учиков е сред водещите специалисти по гръдна и коремна хирургия в България. Преминал е през всички стъпала на университетската йерархия и познава в детайли нейната специфика.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Er*g

Да да 03.11.2023 10:23:32

Ако може другаря Учиков, да вземе всички постове в Медицински университет Пловдив, както и в Умбал " Св. Георги " Пловдив, а защо не и в цялата държава ще бъде супер! Той е най - кадърният, знаещ и можещ човек на земята! Пуста му лакомия и мания за власт нямат насищане! Човек трябва да има малко морал и да знае до къде да спре. Гледам лакеите на професора му се мазнят, сега за новия успех с надеждата да издигне още от тях. Нека да не забравяме, как професорът си назначи синчето във втора клиника по хирургия!


Всичко за коронавируса
Още новини
Започва подписка за референдум за бъдещето на болницата в Горна Оряховица
18.06.2026 17:28:01

Започва подписка за референдум за бъдещето на болницата в Горна Оряховица

Граждански инициативен комитет официално обяви старта на процедура за местен референдум, чрез кой ...

Във Франция разработват метод за ограничаване на тигровите комари чрез стерилизация
18.06.2026 16:59:48

Във Франция разработват метод за ограничаване на тигровите комари чрез стерилизация

Стартъп компания в Южна Франция пуска стерилизирани мъжки тигрови комари в градските райони в опи ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...