!
Понеделник, 29 Април 2024
22
ян
 

Проф. Богов: Към днешна дата отварянето на заведения, ресторанти и молове не е възможно

Очаквайки това, което е в Европа, трябва да бъдем подготвени предварително

Петък, 22 Януари 2021 | 10:32:06


Към днешна дата отварянето на заведения, ресторанти и молове не е възможно, въпреки че данните категорично сочат, че здравната система се е справила. Експертите са взели правилните решения за това. В това беше категоричен изпълнителният директор на УМБ

Към днешна дата отварянето на заведения, ресторанти и молове не е възможно, въпреки че данните категорично сочат, че здравната система се е справила. Експертите са взели правилните решения за това. В това беше категоричен изпълнителният директор на УМБАЛ Александровска проф. Борислав Богов пред БНТ.

Ако първата седмица на януари излекуваните са около 10 000, втората седмица те са 15 000, а вчера са 31 000, даде за пример той.

В същото време, според него, ако у нас са били предприети по-сериозни ограничения, страната ни не би заела първото място по смъртност на Балканите.

В коментар за мерките, той посочи, че у нас за разлика от останалите европейски държави никога не  е имало пълен локдаун. Тук винаги мерките са били до някаква степен, посочи той. Проф. Богов допълни, че след две седмици ще се направи анализ и ще се прецени дали мерките ще бъдат разхлабени. Трябва да бъдем по-внимателни, за да не ни изиграе разхлабването на мерките лоша шега и да се наложи след 2-3 седмици затваряне, посочи той.

„Всички мерки, които бяха взети от НОЩ, дадоха резултат. След две седмици, около 4-ти, ще се направи анализ и ако той позволява, ще се премине към отхлабване на някои мерки - може би тръгване на училища за по-големите ученици, фитнес залите, разширяване на театрите. Най-накрая ще останат заведенията, моловете и ресторантите, за които се счита, че са огнища на зараза, категоричен е проф. Богов.  Това е въпрос на търпение и разум, защото най-важното за всички ни е здравето на хората, подчерта той.

По въпроса за новия щам на вируса от Великобритания, проф. Богов заяви, че не би говорил за нов щам, а за мутация на вече познатия. В сърцевината си RNK е една и съща, промяната е в белтъчната обвивка, която създава впечатление на нов щам, обясни той. Проф. Богов допълни, че новият щам е70% по-заразен, но за сметка на това симптомите му са по-леки. Според него няма да има промяна в алгоритъма на лечение за новия щам. Не бих казал, че е по-опасен от този през 2020 година, отбеляза той и допълни, че ваксините срещу COVID се предполага, че ще предпазват и при мутацията на вируса.

Запитан дали вирусът се променя и ще засегне и децата, проф. Богов посочи, че най-малките деца или боледуват по-леко или не се заразяват. Вирусът обаче е опасен за възрастовите групи над 65-70 години.

Директорът на Александровска болница прогнозира, че може би в средата на февруари ще има покачване на случаите и е все още е рано да се говори за затваряне на COVID отделенията. Очаквайки това, което е в Европа, трябва да бъдем подготвени предварително, заяви той.

Директорът на Александровска болница е категоричен, че напрежението в болницата следствие на вируса е спаднало. Ако вземем за база най-големия пик в месец ноември, когато отделението беше запълнено и имаше чакащи, сега то е запълнено на 30%. „Имаме глътка въздух, едно спокойно и нормално протичане на лечебния и диагностичния процес“, каза проф. Богов. 65 са пациентите с COVID в лечебното заведение.

Проф. Богов съобщи още, че в оглавяваното от него лечебното заведение вече е започнала и  ваксинация на лица извън персонала, като вчера са имунизирани 24 души. Общият процент на ваксинираните медици в болницата е 47% и те са от работещите на първа линия. Сред тези, които са не са поставили ваксината, са медици, преболедували вируса и имат антитела.

Запитан дали финансирането на сектора е достатъчно, той коментира, че системата е стабилна и е готова да посрещне нова вълна на епидемията. 

На въпрос защо у нас се наблюдава такова голямо разделение по отношение на ваксинацията, той коментира: „Ние винаги сме били разделени и не само по отношение на ваксинирането. Ние сме балканци“. Проф. Богов обаче беше категоричен, че ваксинацията е единственото, което би предпазило както от вече познатия щам, така и от мутиралия.

Според него е възможно да се наложи периодична реваксинация срещу вируса.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
jzEc


Всичко за коронавируса
Още новини
На Румъния се падат 45% от ражданията на деца от майки тийнейджърки в ЕС
29.04.2024 09:31:24

На Румъния се падат 45% от ражданията на деца от майки тийнейджърки в ЕС

Почти половината (45%) от ражданията на майки под 15-годишна възраст в страните от Европейския съ ...

1,5% положителни проби, отново няма починали
29.04.2024 08:47:48

1,5% положителни проби, отново няма починали

Един е новодиагностицираният с COVID-19 за последните 24 часа при 66 теста, което прави 1,52% пол ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...