„Тоталното демонизиране на психиатричното обслужване е екстремистко и подвеждащо. В увода към един доклад на Европейската психиатрична асоциация за състоянието на българската психиатрия отпреди 2 години ясно се заявява, че колкото и да са сериозни, проблемите в българското психично-здравно обслужване не са уникални и са присъщи на много страни. Мога да Ви уверя, че няма държава, в която да са напълно доволни от това обслужване“. Това каза психиатърът от УМБАЛ „Александровска“ проф. Георги Ончев, ръководител на Катедрата по психиатрия в МУ – София в интервю за Zdrаve.net по повод Световния ден на психичното здраве -10 октомври.
Сред най-тежките проблеми на българската психиатрия той открои неадекватното финансиране, липсата на кадри и липсата на райони на обслужване, които са били премахнати с популистки мотиви.
Психиатърът коментира и публикувания за обществено обсъждане проект на Национална стратегия за психично здраве на гражданите на България за периода 2020 -2030 година:
„Стратегията има правилен, според мен, фокус върху интегрираността и континюитета на грижите. Този фокус обаче като че ли се измества от извънболничното обслужване (където е основният проблем поради липсата на заместител на диспансерния модел) към стационарното (което, каквито и проблеми да има, си върши работата, дори в тежки условия). Добре формулираните послания за водене на случай и свързаност на услугите имат пожелателен и по-общ характер, докато планираните промени в стационарната помощ (която не е водеща в едно съвременно психиатрично обслужване) имат озадачаваща конкретика. Част от нея е ликвидирането на центъра за психично здраве във втория по големина град в България и пребазирането на психиатрична болница от крайградска зона със собствен двор в сграда без двор между булевард и железопътни линии. Няма как да не се натрапи впечатлението, че се удовлетворяват лични интереси и суети за сметка на принципи.
Друга странност е разкриването на малки стационари с по 30-40 легла на всеки 150,000 души население (с премълчаното, но доловимо по числата за очакван брой легла спрямо населението, намерение да се унищожат психиатричните болници). Планира се да се строят близо 50 нови палати номер 6 (по Чехов), без да е ясно кой ще работи в тях и какви дейности ще се извършват. Психиатричната болница има своята специфика, която я различава от другите психиатрични стационари, и има своето безспорно място в съвременната психиатрия. Психиатрични болници има по цял свят (без една страна) и ликвидирането им би било национално безотговорно. Изобщо, подобна радикалност прилича много на опит за своеобразна „културна революция” в психиатрията“, каза той.
Пълния текст на интервюто с проф. Георги Ончев очаквайте утре.
Отлично, Жоро Ончев! Поздравления и най-добри пожелания.
Дали авторът на лъжата за подбирането е виждал една стотна от тежките случаи, които лекува Д-р Ончев от дълги години на топло, зад дебелите стени? Дали е лекувал кататония, дали е приемал тежки случаи с декубитуси,тежки телесни болести, трудни и неясни пациенти, насочвани към клиниката му от цялата страна? Освен точен както винаги с анализа, Д-р Ончев има смелостта да каже и добри думи за соц диспансерния модел и да се противопостави с аргументи на някои безумия на псевдореформаторите.
С много уважение и респект към позицията Ви! Благодарим Ви от името на целия екип!
Прекрасен, точен, изключително ерудиран психиатър. Компетентен! Поздравления, проф. Ончев! Благодарим Ви за позицията! Честит празник на психичното здраве! Респект!
Пазителят на статуквото, на топло, зад дебелите стени на Университетската клиника.... В която се подбират пациентите. Благодаря за това професорско мнение (h=16)
Пазителят на статуквото, на топло, зад дебелите стени на Университетската клиника.... В която се подбират пациентите. Благодаря за това професорско мнение (h=26)
Националът Кирил Десподов носи тузарски часовник. Цената на сахатника е близо 40 000 лева. Именно с него нападателят позира на снимката, когато подписа договора си с Лудогорец. На дясната му ръка се забелязва да блести Rolex Yacht-Master 40 mm. Цените на световноизвестната швейцарска марка модели варират от 12 до 20 хиляди евро (24 000 до 40 000 лева). Заради големия интерес напоследък обаче някои от тях се продават и по-скъпо. Кирил Десподов си беше облякъл черна риза, за да изпъква още повече луксозното чудо на ръката му. Нападателят ще взима заплата в "Лудогорец" с 10 000 евро по-голяма от тази, която получава в "Каляри". Месечното му възнаграждение в Разград ще е около 50 000 евро, докато в Сардиния то е към 40 хиляди.
Професор Ончев, благодаря Ви от името на стационарните психиатри. Както винаги, Вие сте аргументиран и точен.