!
Четвъртък, 25 Април 2024
29
ноем
 

Проф. Кантарджиев: Много е малка вероятността ваксините да не действат срещу омикрон

Трябва да имаме готовност да се изследват повече хора

Понеделник, 29 Ноември 2021 | 11:36:50


„За омикрон се знае, че се разпространява по-бързо и за съжаление вече единични случаи на хора, които са го пренесли в Европа. Трябва да се вземат мерки и да се затегне конт

„За омикрон се знае, че се разпространява по-бързо и за съжаление вече единични случаи на хора, които са го пренесли в Европа. Трябва да се вземат мерки и да се затегне контролът по границата. Трябва да имаме готовност да се изследват повече хора и бързо да се изпращат проби за секвениране“. Това заяви пред bTV бившият директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦОЗПБ), а сега консултант по ваксинациите към Столична община проф. Тодор Кантарджиев.

„Омикрон беше определен от СЗО като „вариант, будещ безпокойство“. Един вирус се определя така поради няколко причини. Първо - дали се разпространява по-бързо от досегашните, второ – дали го хващат сегашните тестове. Третото, мен лично най-много ме плаши – дали този вариант се е променил така, че да е способен на имунологично бягство. Това значи, че ако си ваксиниран или преболедувал, си слабо защитен. И четвърто – да се прекарва по-тежко болестта“, уточни той.

Проф. Кантарджиев беше категоричен, че който още се чуди дали да се ваксинира, е по-добре да го направи, а тези над 65 години и със слаба имунна система – да си поставят и бустерна доза. „Трябва да сме подготвени, защото вероятността да не действат ваксините е много малка“, допълни още той.

По думите му ЕК е подписала договор с Pfizer, че ако се появи опасна мутация на вируса, производителят е готов за 100 дни да осигури адаптирана ваксина.

Проф. Кантарджиев споделя тезата, че е възможно този вариант да е възникнал при болен от ХИВ/СПИН пациент, който се е заразил с коронавирус. „Ако човек е със ХИВ и приема лекарствата си, обикновено изкарва вируса леко, но по-продължително време отделя вируса, който може да мутира. Това е станало в Африка“, предположи той.

Бившият директор на НЦЗПБ предупреди, че освен ваксинирането трябва да се носят маски и да се избягва масовото събиране на хора. „Важното е българинът да се няма за безсмъртен и да се пази малко повече“, каза проф. Кантарджиев.

По отношение на фалшивите сертификати проф. Кантарджиев бе категоричен, че когато в болница бъде приет пациент с тежко заболяване от коронавирус, който твърди че е ваксиниран, трябва да се изследват кръвни проби, за да се види дали има антитела, и в случай че няма, а има повече такива случаи от един регион, трябва да се провери качеството на ваксината, начина й на съхранение и съответно дали не става въпрос за фалшива ваксинация.

„Има хора, които могат да не изградят достатъчно антитела. На 1000 души 60 може да се разболеят. Много, много редки са случаи да не бъдат изградени никакви антитела. По този начин с антителата хванахме преди четири години колеги, които не са ваксинирали деца срещу морбили, а бяха писали, че са поставили такава. Нека повече нямаме такива колеги“, каза проф. Кантарджиев.

По думите му за младите хора две дози от ваксина срещу COVID са напълно достатъчни и те няколко години ще са напълно защитени. „Антителата намаляват, но имунната памет остава. Дори човек да се разболее, няма да бъде болен по-дълго от 2-3 дни. Бустерна доза е необходима само за болните и възрастните“, категоричен беше проф. Кантарджиев.

Той коментира и предстоящия грипен сезон, като подчерта, че трябва да има разлика от две седмици между поставяне на ваксина срещу COVID и ваксина срещу грип. „Сега е моментът за противогрипната ваксина“, каза проф. Кантарджиев. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ju@3


Всичко за коронавируса
Още новини
Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище
25.04.2024 17:35:40

Конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ предстои в Панагюрище

Научна конференция „Септични състояния и интензивно лечение“ ще се проведе в периода ...

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ
25.04.2024 17:26:10

Училище по атопичен дерматит организира МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" - Кърджали

Училище за пациенти и родители на деца с атопичен дерматит ще се проведе на 27 април в Кърджали, ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...