Респираторните инфекции намаляват рязко, това не е някакъв толкова голям проблем, освен това трябва да се знае, че всеки възрастен боледува около 5 пъти годишно от някаква инфекция, а децата – около 8 пъти, и това е нормално. Това каза пред БНР епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев.
Той бе категоричен, че е важно да се прилагат забравени и пренебрегвани профилактични мерки, за които педиатрите не говорят – със затоплянето на времето децата да се закаляват, да свикнат с водни процедури като обтриване и да се излагат умерено на слънце, за да си набавят витамин D.
Специалистът препоръча да се избягват тревните площи, а родителите да проверяват децата за кърлежи.
„До 12 часа кърлежът не може да пренесе заболяване, затова навременното му сваляне е важно. Хората трябва да се научат да свалят кърлеж с тънка пинсета или конец“, каза още той.
Проф. Кантарджиев засегна и темата за лаймската болест – една инфекция, която зачестява в последните седмици. По думите му, тази тема се преекспонира, а пиковете на заболяването са през юли и август.
Епидемиологът коментира и темата за промени във ваксинационния календар, сред които и предложението ваксината срещу варицела да бъде включена в него.
По думите му е редно това да става на няколко етапа и след компетентни разяснения от лекарите.
„Проблемът на варицелната ваксина е, че доста от децата на възрастта за поставяне на ваксина вече са прекарали варицела и не е разумно прекарало варицела дете да го ваксинираш“, каза проф. Кантарджиев.
Той обясни също така, че не приема идеята за задължително ваксиниране на всички бременни срещу респираторно-синцитиален вирус.
„То не проработва, то компрометира и другите ваксини“, подчерта епидемиологът.
Същото мнение изрази той и по отношение на предложението за масова ваксинация срещу менингит.
„Много рядко имаме менингококова болест и менингококов менингит. Ние имаме много по-малко от 1 случай на 100 000. Случаите при нас са много малко за задължителна и масова ваксинация за менингит“, категоричен бе проф. Кантарджиев.