!
Сряда, 24 Април 2024
31
окт
 

Проф. Керековска: МУ-Варна налага европейски стандарти в медицинското образование

В навечерието на 1 ноември, денят на народните будители, гостуваме на един от най-престижните университети в България – Медицински университет - Варна

Понеделник, 31 Октомври 2016 | 15:08:25


Визитка: Проф. д-р Албена Керековска, д.м., е заместник-ректор на Медицински университет – Варна по учебната дейност втори мандат. Завършила е Първа езикова гимназия с преподаване на английски език и „Мед

Визитка: Проф. д-р Албена Керековска, д.м., е заместник-ректор на Медицински университет – Варна по учебната дейност втори мандат. Завършила е Първа езикова гимназия с преподаване на английски език и „Медицина“ в МУ-Варна. Има над 100 публикации и научни разработки в областта на здравната политика, промоция на здравето, детерминанти на общественото здраве, неравенства в здравето, съвременни биоетични проблеми, обучение и професионализация в общественото здравеопазване.

Проф. Керековска, денят на народните будители възниква в трудни време на душевна разруха и национална покруса след неуспеха в Първата световна война, иницииран от група учители. Каква е ролята на учителите и университетските преподаватели днес в България?

Днес, в модерна Европа, националното самочувствие и жаждата за знания до голяма степен отстояват именно учителите и университетските преподаватели в България. Мога смело да заявя, че тук, в нашия университет, преподавателите са отлични лекари, учени, наставници, пример и житейски учители за младите хора.

От какво са вдъхновени днешните студенти в Медицински университет – Варна?

Вдъхновени са от амбицията за успех в живота и професията.  Радваме се на безпрецедентен интерес, който непрестанно расте.  Въпреки сериозната подготовка за кандидатстване, медицинските специалности стават все по-привлекателни. Не случайно мотото на университета е: „Вашият успех е нашата цел!“ Вдъхновени са също така от отличната материално-техническа база, модерните дигитални системи за обучение, мениджмънт и административни услуги. Да си студент в МУ-Варна е едно сериозно изпитание - както за българи, така и за чужденци. Конкуренцията е голяма и продължават най-добрите. Тази година на кандидатстудентските изпити в МУ-Варна 6 човека се конкурираха за 1 място, а за англоезичните програми - 3-ма за 1 място. Това е безспорен успех - чуждестранни студенти да се конкурират за място в българско висше училище.

Информираният избор на младите хора е най-точната, достоверна и престижна рейтингова оценка. В света на дигиталните информационни технологии студентите са най-точният барометър за качество на преподаване на съответния университет и възможностите за бъдещата им реализация.

Кое прави университетът конкурентноспособен на глобалния образователен пазар?

Ние в МУ-Варна сме единни в мнението, че между медицинските университети в България конкуренция няма и не трябва да има. Нашите конкуренти са висшите училища от страните – членки на ЕС и европейското икономическо пространство. Гордеем се, че в университета учат над 5000 студенти, докторанти и специализанти, от които над 1200 чуждестранни граждани от над 43 държави в света. За конкурентноспособността ни допринасят и условията за наука, спорт, изкуства и развлечения.

Освен от модерното образование, науката и медицината от какво друго се интересуват студентите в МУ-Варна?

Ние сме отговорни към съвременните потребности и интереси на младите хора, които са студенти в МУ-Варна. Когато инвестираме в образователната среда, нови методи, интерактивно обучение, когато предоставяме възможности за пълноценен студентски живот, тези инвестиции дават своите резултати.

Категорично мога да заявя, че студентите в МУ-Варна са умни, будни, търсещи, обединени, обществено ангажирани. Ярък пример за това са кампаниите в полза на обществото, които вече са традиция за България. Нашите студенти бяха първите, които се притекоха на помощ при бедстващите хора в Аспарухово. През април тази година българските и чуждестранните студенти на МУ-Варна успяха да обединят варненци и записаха името на университета, на града ни и на България в книгата на Световните рекорди на Гинес.

Как успявате да привличате толкова чуждестранни студенти?

Те ни избират заради високото качество на обучение, което е съизмеримо с европейските стандарти. Чуждестранните граждани стават студенти в МУ-Варна след полагане на писмени кандидатстудентски изпити по биология и химия, балообразуване и класиране в рамките на определения ограничен брой места. Допускаме ги до изпити едва след признаване на дипломите им за средно образование от РУО-Варна. Дипломите, които получават завършилите в МУ-Варна, са конвертируеми в Европа, което гарантира възможностите за реализация.

Говори се за намаляне на издръжката за обучение в медицинските специалности. Как мислите, че ще се отрази това върху образованието?

Медицинските специалности са регулирани професии. За тях държавата прилага много по-високи и специални изисквания за обучение, учебни програми и хорариуми. Това задължава университетите да влагат много голям ресурс, който се изразява в голям брой висококвалифицирани хабилитирани преподаватели, работа в малки групи, скъпа апаратура, консумативи и специални условия на обучение. Намалянето на тези средства би предизвикало влошаване на качеството на обучение, което е категорично неприемливо за медицинските стандарти и специалности. Такива са и европейските образователни директиви, критерии и изисквания.

Кои са най-новите придобивки на варненския медицински университет?

Инвестициите в академичната инфраструктура са основно от собствените приходи на университета, генерирани от потенциала на съвременните будители – нашите преподаватели. Тези приходи бяха инвестирани в дигитална инфраструктура, платформата за електронно обучение, електронни системи за мениджмънт, уникален университетски медико-дентален център, нова и високотехнологична сграда на факултета по фармация, спечелила награда „Сграда на годината“, съвременни дисекционни зали, симулатори, тренажори, иновативна медицинска апаратура, т.е. всички необходими условия за едно модерно обучение.

Наскоро МУ-Варна отбеляза 55 години от създаването на университета. Какви са целите, които стоят пред вас?

Целите ни са насочени към удовлетвореност на студентите и преподавателите, реализиране на постижения в областта на науката, както и внедряване на тези достижения в практиката. Създаването на иновативни центрове по транслационна и персонализирана медицина, здравни грижи, мениджмънт и управление, проектен мениджмънт са за да могат всички преподаватели, студенти и служители да се гордеят, че работят и учат в престижен, социално отговорен университет.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
pmLq


Всичко за коронавируса
Още новини
И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия
23.04.2024 18:04:09 Ирина Пекарева

И мобилната медицинска помощ бе одобрена от ресорната комисия

Създаването на система за мобилната медицинска помощ, оказвана на места, в които липсват както сп ...

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ
23.04.2024 17:47:29

Проф. Аргирова: До 1 година ще има ваксина срещу ХИВ

До една година ще има ваксина срещу ХИВ, стана ясно по време на шестнадесетото издание на Училище ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...