!
Петък, 17 Май 2024
04
окт
3
 

Проф. Кехайов: Какъв ще бъде моделът ни е отговорност на политиците

Акад. Овчаров: Здравноосигурителният модел трябва да се усъвършенства

Вторник, 04 Октомври 2022 | 15:26:07
3

Проблемът с кадрите в системата е един от най-значимите проблеми на българското здравеопазване. Това отбеляза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ президентът на Югоизточноевропейския медицински форум проф. Андрей Кехайов. &bd

Проблемът с кадрите в системата е един от най-значимите проблеми на българското здравеопазване. Това отбеляза в подкаста на БНР „В центъра на системата“ президентът на Югоизточноевропейския медицински форум проф. Андрей Кехайов.

„Защото какво означава една система без лекари, без сестри? Ние можем да имаме сгради и добра апаратура, но трябва да се грижим за нашите специалисти“, коментира той и посочи, че работата в тази насока трябва да се планира, като се предоставят условия за създаване на кадри и оставането им в България.

Като първа стъпка в това отношение той посочи промяна в Наредбата за специализациите, а като втора – създаване на такъв режим на обучение, че специализацията да е достъпна.

„Голям проблем не са директорите на лечебните заведения, а много кадри на високо ниво в министерства и други, които постъпват неподготвени и не предприемат адекватни стъпки. И пари има, и лекари имаме, и имаме механизъм не да ги задържаме изкуствено, а да направим така, че тези, които ще трябва да заемат местата в лечебните заведения, да продължат“, посочи проф. Кехайов и добави, че от обучение в това отношение се нуждаят и някои лекари, които стават депутати в парламента.

За доброто планиране пък според него е нужно да се направи правилен анализ по отношение на определени специалности, възрастови характеристики, разпределение на медиците в страната и т.н.

„Никога не можем да спрем този поток, който ще напуска, но можем да го намалим в голяма степен“, коментира на свой ред акад. Владимир Овчаров. Той също открои специализацията като един от проблемите за младите лекари, а като втори проблем посочи заплащането. „Аз съм говорил с много колеги, които са завършвали, едни от тях са се оплаквали, че не могат да намерят място, което им позволява да започнат веднага своята специализация. (…) Другата стъпка е повишаване на заплатите. Знам, че не е лесно, знам как стоят нещата в болниците, не е лесно на техните директори. Но може и трябва да се направи нещо, това е все пак с някакви финансови средства да ги задържим тези хора“, коментира той.

И двамата участници в подкаста се спряха на възрастовия проблем при лекарите, като акад. Овчаров отбеляза, че около 1/4 от лекарите са в пенсионна възраст и това е особено добре изразено при джипитата, а проф. Кехайов цитира статистиката, според която над 60% от лекарите у нас са на възраст над 55 години.

Акад. Овчаров отбеляза и друг сериозен проблем – с липсата на лекари от определени специалности. „Тук трябва тези, които решават нещата в здравеопазването, да имат предвид, че има и специалности, които са в много тежко състояние. Това са недостатъчният брой патоанатоми. Да не дойдат времена, в които няма да има кой да ни разчита биопсиите и изследванията, които са хистологични и т.н., ще стане много тежък този проблем“, предупреди той и посочи, че първото, което трябва да се направи за тази и други дефицитни специалности, е да бъдат повишени техните възнаграждения.

Възнагражденията като цяло трябва да бъдат повишени за всички в сектора, отбелязаха още двамата събеседници. „В Германия от всички видове професии най-много получават лекарите“, подчерта акад. Овчаров. Проф. Кехайов пък заяви, че заплатите, определени в последния КТД, също са твърде ниски предвид труда на медиците.

„Говори се за брутни заплати, които са крайно недостатъчни. Разбира се, че има средства, разбира се, че трябва да се управляват ефективно и разбира се, че не трябва да говорим само за заплати, а за заплащане за дейност – добрите лекари трябва да получават още по-добри средства, всички тези неща трябва да бъдат минимална база, а надграждането трябва да се усъвършенства и много отдавна, още 2007 г. определихме, че трябва да получават 1500 евро, но имаше министри, които не знаеха за какво става въпрос“, каза проф. Кехайов и добави, че не може например един хирург, който работи 24 часа в болницата, да получава 2000-3000 лв. „Трябва да имаме достойно възнаграждение за достойния труд“, категоричен беше той.

Акад. Владимир Овчаров и проф. Андрей Кехайов коментираха и здравноосигурителния модел като цяло, както и периодично повдигащия се въпрос за статута на болниците като търговски дружества.

Според акад. Овчаров здравноосигурителният модел може да се подобри и надгради, но не бива да се променя в основата си. Той, както и проф. Кехайов, отбеляза, че здравната вноска у нас всъщност е малка, а в добавка има и голям брой хора, които не са здравноосигурени.

Освен проблема с размера на вноската като цяло, проф. Кехайов се спря и на друг проблем – вноските на групите хора, осигурявани от държавата, които все още не са достигнали размера на вноските за всички останали.

По отношение на статута на болниците пък проф. Кехайов заяви: „Тези, които говорят, че болниците не трябва да са търговски дружества, трябва да предложат какво да бъде“. Той нарече идеите за смяна на статута на лечебните заведения „популистки“ и заяви, че хората, които ги издигат, трябва да познават добре осигурителните модели.

Според акад. Овчаров пък не можем тепърва да променяме този тип система. „Тази система вече работи от доста години. Тя трябва да бъде усъвършенствана. (…) Представете си какво ще стане, ако сега разградим този модел и почнем наново. Загубено време, отново проблеми и пак може би ще се върнем към този модел. Така е приет – добър или лош. Той може да се оптимизира, разбира се“, коментира той.

„Аз съм убеден, че трябва да се оптимизират нещата, да се създадат допълнителни условия за контрол, ефективно разходване на средствата. А какъв ще бъде точно моделът ни и как ще го надградим е въпрос, който ще започне като дискусия и това е отговорност на политиците, които разпределят нашите обществени ресурси. Но ние трябва да им отправим заданията. Месецът е подходящ за онези, които се борят за парламента. Има възможности, има решения“, заключи проф. Кехайов.

Епизода на подкаста можете да чуете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
S6ZG

Стар лекар 05.10.2022 09:29:36

Академици и професори, няма начин да няма начин. Въпреки че според мен и един Плод и зеленчук не могат да реформират

Прост доктор 04.10.2022 21:58:19

НА ГОРНИТЕ, НАКИЧЕНИ С ТИТЛИ, УМНИЦИ ЩЕ КАЖА: 1.На Проф./!?!?/ Кехайов: "Какъв ще бъде моделът ни......?" Отговорът е - КОМУНИСТИЧЕСКИ! СЛЕД 32 години "Преход" КОМУНИЗМЪТ в здравеопазването е непокътнат и ще пребъде!!!! 2.На Акад. Овчаров: "Здравно осигурителният модел трябва да се усъвършенства.....!" Отговорът е - Здравно застрахователен модел! ТОЛКОВА Е ПРОСТО!!!

до Прост доктор 05.10.2022 11:15:55

И застрахователният модел у нас ще е изкривен, както и осигурителния. Който е чакал застраховател да му плати щети, знае какво е.


Всичко за коронавируса
Още новини
Регистрираха вертолетното летище на АМ „Струма“
17.05.2024 11:05:40

Регистрираха вертолетното летище на АМ „Струма“

ГД „Гражданска въздухоплавателна администрация“ регистрира осмото вертолетно летище з ...

Д-р Миндов: Никога не съм имал такова струпване на болни деца
17.05.2024 10:17:42

Д-р Миндов: Никога не съм имал такова струпване на болни деца

„В момента, по действащата нормативна уредба, родителите могат да отказват задължителните в ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...