Понеделник, 20 Май 2024
01
юни
 

Проф. Константинов: Генетично носителство за бета-таласемия има при 3,6% от населението у нас

Създаването на превантивни програми, регистър и мрежа от експертни центрове са важна стъпка в борбата с това тежко генетично заболяване, посочиха специалисти

Четвъртък, 01 Юни 2023 | 10:26:04 Невена Попова


Създаването на превантивни програми с картиране на семействата, в които има потвърдено генетично носителство за бета-таласемия, и изграждането на мултидисциплинарни експертни центрове са верният подход, по който трябва да се върви към ограничаване на т

Създаването на превантивни програми с картиране на семействата, в които има потвърдено генетично носителство за бета-таласемия, и изграждането на мултидисциплинарни експертни центрове са верният подход, по който трябва да се върви към ограничаване на това тежко генетично заболяване. За това призова на пресконференция вчера проф. Добрин Константинов, председател на Българското медицинско дружество по детска хематология. Заедно с проф. Бранимир Спасов, председател на Българското медицинско сдружение по хематология, те посочиха, че пренаталното генетично консултиране и планирането на бременността са една от мерките, към които следва да бъде насочена здравната политика, за да не се допуска раждането на деца с бета-таласемия.  

„Вече има примери за успешни превантивни политики, които се прилагат в страни с високо разпространение на бета-таласемия майор, една от тях е Кипър, има и други – Италия, Гърция“, отбеляза проф. Спасов.

Той бе категоричен, че една от големите празноти в подхода към бета-таласемията у нас идва от липсата на регистър. Хематологът бе категоричен, че неговото създаване трябва да стане приоритет и да не се бави повече.

По приблизителни данни пациентите с това заболяване у нас са 300, а генетично носителство се наблюдава при 3,6% от населението, което не е малко, посочи проф. Добрин Константинов. По думите му включването на заболяването в скрининг, подобно на прилагания за фенилкетонурия и хипотиреоидизъм, също би било едно добро решение.

За последните десетилетия бета-таласемията се превърна от фатално и нелечимо заболяване с лоша прогноза в хронично заболяване, с което човек може да живее пълноценно в продължение на десетилетие след поставянето на диагнозата, стана ясно на пресконференцията. У нас се прилагат съвременните терапевтични схеми, които са достъпни в развитите страни, освен това вече има възможност и за провеждане на високоинформативно ЯМР-изследване, което е специфично за тези случаи и трябва се назначи възможно най-рано в хода на диагностичния процес. 

Поддържането на добра информираност у лекарите също е важна задача и в програмите за обучение на педиатрите тези теми са добре засегнати, не по-малко важно е обаче същата подготвеност да имат и личните лекари, посочиха двамата специалисти. Те призоваха случаите на анемия да се изясняват от специалист, да не се допуска самолечение с железни препарати, а пациентът да се насочва към хематолог за диагностично уточняване.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
TvzS


Всичко за коронавируса
Още новини
Психичноболен разби болничната аптека в Ботевград
20.05.2024 16:57:11

Психичноболен разби болничната аптека в Ботевград

Психичноболен мъж е разбил аптеката на МБАЛ-Ботегвград, съобщиха от Областната управа на МВР-Софи ...

Ново дарение от Швейцария получи МБАЛ-Пазарджик
20.05.2024 16:30:26

Ново дарение от Швейцария получи МБАЛ-Пазарджик

Ново дарение от Швейцария беше получено в МБАЛ- Пазарджик по инициатива на директора на Института ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...