!
Събота, 12 Юли 2025
29
окт
4
 

Проф. Костов: Преболедувалите COVID се нуждаят от продължително наблюдение

Спирометрията и плетизмографията трябва да навлязат широко в практиката у нас

Четвъртък, 29 Октомври 2020 | 10:47:43
4

Основна причина за разрастването на епидемията през последните седмици е началото на учебната година. Това мнение изрази пред Нова телевизия пулмологът проф. Коста Костов от столичната УМБАЛ „Св. Анна“. Той цитира резултати от авторитерно м

Основна причина за разрастването на епидемията през последните седмици е началото на учебната година. Това мнение изрази пред Нова телевизия пулмологът проф. Коста Костов от столичната УМБАЛ „Св. Анна“. Той цитира резултати от авторитерно междунородно проучване, обхванало 131 държави, изводите от което сочат, че отварянето на училищата и даването на възможност за своободно събиране на много хора на едно място са основните фактори за разпространението на COVID инфекцията. Сега сме точно 2-3 седмици след началото на учебната година и ето че ставаме свидетели колко вярно е това. Въпреки всичко проф. Костов изрази мнение, че малките деца трябва да продължат да ходят на училище, защото това е много важно за тяхното формиране като личности.

„В момента е взето балансирано решение с това, че по-малките останаха на училище, по-големите са онлайн. Малките деца биха изживели много тежък стрес, ако ги затворим. Те трябва да ходят на училище”, категоричен е той.

Пулмологът постави акцент върху бавното излекуване и възстановяване на болните след коронавирусна инфекция. „Един излекуван от COVID-19 обаче може да има симптоми на болестта до 6 месеца“, каза той.

По думите му близо 97% от пациентите, които са изписани след тежка или много тежка форма на COVID-пневмония, страдат от различни симптоми, които са не по-малко от 5, средно около 14. В науката вече е въведено понятието long COVID – дълъг COVID или продължителен COVID, други предпочитат термина „живот с COVID“.

„Най-сериозните оплаквания, които остават при болните след COVID, са оплакванията от дихателната система. Тя е прицелният орган. Проучванията сочат, че не по-малко от 30% от пациентите имат един или повече симптоми до към шестия месец, едва след година тези пациенти намаляват до около 5%“, каза проф. Костов.

По думите му обаче се оказва, че при някои пациенти без особени оплаквания изследванията установяват дискретни трайни промени в дифузионния капацитет и в съпротивленията на дихателната система. Ето защо това налага продължително проследяване и в УМБАЛ „Св.Анна“ вече се наблюдават 60 преболедували пациенти, има и специален въпросник с 30 въпроса.

В същото време, подчерта специалистът, тези пациенти трябва да се наблюдават от различни специалисти - не само пулмолози, а така също кардиолози, невролози, психиатри и т.н.

Той коментира още, че в западните държави случаите на COVID-19 нарастват с 2 до 6 пъти в сравнение с пролетта, но смъртността е спаднала с 3 до 6 пъти. „Смъртността в целия свят спада и това се дължи на по-доброто познаване на болестта и усъвършенстването на терапевтичните протоколи и особено на протокилите за апаратна вентилация и интензивно лечение като цяло”, обясни проф. Костов, но обърна внимание, че у нас тя се повишава.

„През пролетта смъртността в интензивните звена беше 70%, сега е 30%. В България обаче смъртността леко нараства. Считам, че това е защото в нашите болници влизат много по-тежко болни”, посочи той.

Проф. Костов бе категоричен, че е крайно наложително да се даде възможност на пулмолозите да провеждат едно основно изследване – спирометрията в доболничаната помощ, като Здравната каса поеме заплащането му. Много болни, преболедували COVID, ще имат нужда от него, каза той.

„Бил съм председател на Българското дружество по белодробни болести два мандата и още преди години сме поставяли този въпрос, но той и досега остава нерешен. Същото се отнася и до плетизмографията – тя трябва да влезе като метод за прецизна диагностика в нашите болници, категорично“, подчерта проф. Костов. И не пропусна да обърне внимание, че средната възраст на нашите пулмолози е 50 и над 50 години, а специалността продължава да бъде непривлекателна.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Cg6b

Какъв е 29.10.2020 22:17:11

тОа?

Гост 30.10.2020 18:44:47

A ти къв си,мизльо.

WTF 29.10.2020 13:24:07

Как 2-3 седмици, другарю, като е реално 7-ма седмица...?!?

Гост 29.10.2020 11:13:10

Прекараната COVID инфекция безспорно влошава показателите на сърдечно болните и допълнително затруднява лечението. Кампанията на БКИ "Живот след COVID" проследява БЕЗПЛАТНО сърдечното здраве на преболедувалите коронавируса.


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАМН започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“
11.07.2025 17:26:27

ИАМН започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“

ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...

Евростат: За една година населението на България е намаляло с над 8000 души
11.07.2025 17:08:38

Евростат: За една година населението на България е намаляло с над 8000 души

Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...