!
Вторник, 16 Септември 2025
04
март
 

Проф. Момеков: Най-разумният и икономически оправдан начин да се справим с пандемията са ваксините

Българите трябва сами да се научим да се ограничаваме, смята още той

Четвъртък, 04 Март 2021 | 10:05:01


Трябваше да се обяснява на хората защо да се ваксинират и, колкото и гадно да звучи, противните мнения трябваше да бъдат потискани. Така председателят на Научното дружество по фармация проф. Георги Момеков коментира актуалната ситуация у нас, в която м

Трябваше да се обяснява на хората защо да се ваксинират и, колкото и гадно да звучи, противните мнения трябваше да бъдат потискани. Така председателят на Научното дружество по фармация проф. Георги Момеков коментира актуалната ситуация у нас, в която мнозина се страхуват и отричат полезността на ваксините.

„Най-разумният и икономически оправдан начин да се справим с пандемията са ваксините“, категоричен бе специалистът.

Той обърна внимание на факта, че освен стойността на клиничната пътека за лечение на COVID-инфекцията, има и много съпътстващи разходи – лекарствата например са безкрайно скъпи.

„А когато те ваксинират и не се разболееш, всичко това се спестява“, категоричен бе проф. Момеков.

Той припомни, че ваксините бяха тествани при огромни популации и на този етап нищо не може да се сравни с тях. Специалистът обясни, че е нормално след поставянето на ваксина да има някакви неприятни усещания, защото има период в който се разгръща имунната реакция на организма, но това не може да бъде причина да се отказваме от ваксинация.

„Ваксините съдържат макромолекули, а някои буквално съдържат вируси, така че е нормално да има реакция“, допълни той.

По думите му, идеите за поставяне само на една доза при преболедували COVID, са по-скоро мерки, породени от недостига на ваксини, а отговори на въпроси от рода на това дали да се върви към една доза и дали ще бъде необходима трета бустерна доза засега не могат да се дадат, защото вървят много клинични проучвания, които не са приключили.

Проф. Момеков бе категоричен, че в сегашната ситуация не трябва да се предприемат екскурзии или екзотични пътувания.

„Мисля че е много странен периодът да ходиш на екскурзия в Африка. Знаем, че в ЮАР изолираха един вариант, който е много проблемен. Това е една богата страна, с много развита инфраструктура, но около нея има и много бедни страни. Част от тези страни разчитат само на Исус да ги пази и мисля, че не е добра идея в този период да ходиш на места, където не се знае каква е ситуацията с пандемията“, каза той.

Специалистът припомни, че според някои статистики 60% от договорите за ваксините засега осигуряват количества, които ще бъдат предназначени за 14% от световната популация. СЗО е създала един хуманитарен механизъм за подпомагане на бедните страни, в които живее огромна популация от хора, за която също трябва да бъде намерено решение, допълни той.

Проф. Момеков се спря и на темата за антителата като маркер на имунитета, като подчерта, че и в тази посока има все още много въпроси, чиито отговори се очакват.

„Това, че сме си измерили антителата, не дава мегаточен отговор на въпроса доколко сме развили имунитет“, поясни той и припомни, че има и неутрализиращи антитела, и клетъчен имунитет, които също са фактори в цялостната картина.

„Отварянето на заведенията не значи, че пандемията е свършила“, категоричен е проф. Момеков. Той напомни колко важни са основните мерки за предпазване – дистанцията, носенето на маски, изискването да не се събират много хора на едно място.

„Ако се направят брутални мерки от сорта на въвеждане на полицейски часове - на нас българите това ни действа много зле. Ние обаче трябва сами да се научим да се ограничаваме“, смята специалистът.

Той подчерта колко нелогична и неоправдана е липсата на доверие във ваксините.

„Хората си купуват хранителни добавки за подмладяване на митохондриите от интернет, за коса, кожа и растеж от нокти пак оттам, но същевременно не искат са се доверят на най-големите фармацевтични компании в света. Така че, биг фарма не е злодей“, заключи проф. Момеков.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
BPNx


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Асов: Само пациенти с алергии трябва да си правят тест за медикаментите в анестезията
16.09.2025 17:26:15

Д-р Асов: Само пациенти с алергии трябва да си правят тест за медикаментите в анестезията

„Възможно е човек да има алергия към някой от медикаментите, с които се осъществява анестез ...

Една шеста от американците избягват или отлагат имунизирането на децата си
16.09.2025 16:54:23

Една шеста от американците избягват или отлагат имунизирането на децата си

Все повече американци не са склонни да ваксинират децата си заради липсата на доверие към ваксини ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...