Шестима изявени учени са кандидати за член-кореспонденти на Българската академия на науките (БАН) в областта на медицинските науки, съобщиха от институцията. Те се включени в групата на кандидатите на възраст над 50 години.
Това са гастроентерологът проф. Венцислав Мутафчийски, началник на ВМА, педиатърът проф. Виолета Йотова, ръководител на клиника в УМБАЛ „Св. Марина“ - Варна, неврологът проф. Димитър Масларов, началник на клиника в столичната Първа МБАЛ, офталмологът проф. Цветомир Димитров, директор на същата болница, АГ-специалистът проф. Славчо Томов от МБАЛ – Плевен и инвазивният кардиолог проф. Иво Петров.
Трима от тях ще получат званието след оценка на научните им трудове и приносите им от комисия в БАН и гласуване от общото събрание на институцията, което ще се проведе през есента.
Във възрастовата група под 50 години има един кандидат от областта на медицинските науки – проф. Станимир Сираков, интервенционален неврорентгенолог в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Друг кандидат в тази група, но от областта на биологичните науки, е проф. Георги Момеков, ръководител на катедра „Фармакология, фармакотерапия и токсикология“ във Фармацевтичния факултет на МУ – София. Проф. Сираков и проф. Момеков ще се състезават за две места заедно с още петима кандидати от тази възрастова група, но работещи в различни области на природните и хуманитарните науки.
Сред кандидатите за академици и член-кореспонденти на БАН фигурират и иманата на двама изявени изследователи с приноси в медикобиологичните изследвания и признат международен авторитет – проф. Илза Пъжева и проф. Сорен Хайрабедян.
Проф. Пъжева е член-кореспондент на академията и ще се бори за званието „академик“. Тя е биохимик, професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство на БАН. Изследванията ѝ са в областта на моделните проучвания на лекарства, лекарствено-подобни съединения и биомакромолекули (транспортни протеини, ензими, нуклеарни рецептори на експерименталните изследвания на лекарствено-мембранни взаимодействия, както и на механизмите на множествената лекарствена резистентност в ракови клетки.
Проф. Сорен Хайрабедян е лекар – имунолог, директор на Института по биология и имунология на размножаването на БАН. Има значителни приноси в областта на репродуктивната биология и имунология, вродената имунна сигнализация, туморната имунология и биоинформатиката. Неговата кандидатура е за член-кореспондент в категорията „Биологични науки“.
Ами малкото Алексче? Вече е професор и декан на татковия ФОЗ. Следващата година номинирайте проф. Александрина Воденичарова за член-кореспондент на БАН в категория "млади учени на възраст под 40 години".
А на следващата година момичето на татко Цеко да стане и академик по обществено здраве. Това е цветът на българската медицина!
Кога ще се отнеме хабилитацията по клинични специалности на "ЛЕКАРИ" с докторски дисертации от ФОЗ - Факултет по Обществено Здраве. Измислената доц. Васка Василева - Кодейх е случая, където с дисертация от ФОЗ е с хабилитация по ЛЪЧЕЛЕЧЕНИЕ и успешно с ежеденевната си незаинтересованост закрива отделението по Лъчелечение в ИСУЛ.
бе, онзи Ангел Кунчев как не се е сетил и той да кандидатства....той е цяр на бисерите и безотговорното говорене...
Грешите, колега. Много европейски страни ни завиждат за неговата експертиза и компетентност. Ние, българите обаче не умеем да ценим своето.
кога най-накрая ще се намери министър на образованието, финансите и здравеопазването ДА ЗАКРИЕ Факултетите по обществено здраве. И без това ясно се вижда, че произвеждат само некадърници, а освен това в България НЯМА изобщо обществено здраве...
Аз не съм чувала по цивилизования свят да има член кореспонденти и академици......БАН по какви правила работи?????
Ако Директорът на Първа градска, който си купи процедурата при Цеко Воденичаров сране член кореспондент трябва незабавно БАН да бъде закрит....този тапушон не знае на кой свят и тръгнал да кандидатства....
Единственият ЛЕКАР и професионалист с истински принос за науката е бившия ректор на МУ Плевен-Славчо Томов.....
Първа градска болница - стожер на българската медицинска наука
Двете гербаджийски мекерета от Първа градска Димитров и Масларов, пълен смях, каква научна продукция имат тези смешници? Масларов е професор не по неврология , а на сестрите от колежа. Димитров сигурно е при Цеко. Пълно обезценяване на БАН
мутафчийски и иво петров - гербаджийски ибрикчии - със сигурност, а третият вероятно е сираков - по бързата писта от семейство на лекари и на 40 г. професор