!
Петък, 17 Май 2024
14
дек
 

Проф. Пенка Переновска и проф. Димитър Димитраков предложени за удостояване с орден

Сряда, 14 Декември 2022 | 17:15:14


Министерският съвет прие Решение за предложение до президента на Република България за издаване на указ за награждаване на проф. д-р Пенка Переновска с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – огърлие, и на проф. д-р Димитър Димитраков с орд

Министерският съвет прие Решение за предложение до президента на Република България за издаване на указ за награждаване на проф. д-р Пенка Переновска с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – огърлие, и на проф. д-р Димитър Димитраков с орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – първа степен, за заслугите им за развитието на медицинската наука и практика. Проф. Переновска е предложена за отличието заради заслугите ѝ в педиатрията и детската пулмология, а проф. Димитраков – за създаването и развитието на медицинската специалност „Нефрология“.

През 1973 г. проф. д-р Пенка Переновска завършва медицина в Медицински университет - София и започва работа в Първа детска клиника в УМБАЛ „Александровска“, където работи и до днес. Има три специалности - „Педиатрия“ (1986 г.), „Детска пневмология и фтизиатрия“ (2009 г.) и „Здравен мениджмънт“ (2008 г.). От 2004 г. е доцент, а от 2012 г. - професор в Катедрата по педиатрия на МУ - София. В периода 2008 - 2022 г. е началник на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Александровска“.

Научните й интереси са насочени към диагностичните възможности на бронхоскопията и бронхоалвеоларния лаваж при дена с хронични белодробни заболявания, вродени аномалии на дихателната система, муковисцидоза, астма при деца и влиянието на инхалаторни кортикостероиди върху растежа и теглото при деца с бронхиална астма, профилактика и терапия на острите респираторни инфекции и др. Има над 300 научи публикации и участия в български и международни научни форуми. Автор и съавтор е на 8 учебника. И понастоящем е ръководител на докторанти и на специализанти по педиатрия и по детска пневмология и фтизиатрия.

Сред големите научни постижения на проф. Переновска е провеждането на първото в Европа изследване на петте класа имуноглобулини и имуноглобулин съдържащи клетки на кръвта и в бронхиалния секрет при деца с различни хронични белодробни болести. Взема активно участие в създаването на интердисциплинарна група за проследяване на дихателната функция и обучение на деца с болестта на Дюшен.

Проф. Переновска е била заместник-председател на Българска асоциация по педиатрия и на Българска асоциация по детска пневмология. Съосновател е на Българското дружество по ваксинопрофилактика. Дълги години проф. Переновска е национален консултант, а към момента е главен координатор на Експертния съвет по педиатрия към министъра на здравеопазването.

Проф. д-р Димитър Димитраков е роден през 1941 г. в с. Богданица, Пловдивска област. През 1965 г. се дипломира във Висшия медицински институт - Пловдив. През 1974 г. започва преподавателска и научна кариера като асистент в Клиниката по Факултетска терапия към ВМИ Пловдив, където се хабилитира като доцент, а по-късно и като професор по нефрология. Той е доайен на нефрологията в България, основател е на първата профилирана клиника по нефрология и въвежда профилирано обучение по вътрешни болести в Медицински университет - Пловдив.

Като преподавател проф. Димитраков води лекции и практически упражнения на студенти по вътрешни болести, включително кардиология, гастроентерология, белодробни болести, хематология и нефрология. Бил е ръководител на 120 специализанта по вътрешни болести и по нефрология, рецензент за присъждане на научна степен в 28 конкурса и научен ръководител на 12 успешно защитени дисертации. Автор е на една монография, съавтор на 5 и главен редактор на 7 учебника по вътрешни болести и нефрология. Има 153 публикации в български периодични издания и 23 в чужди. Доказателство за научния му принос е неговият импакт фактор - 51.700 на публикациите, 443.488 на цитиранията или общ импакт фактор 495.188.

Научните му постижения са свързани с въвеждането на контролирана бъбречна биопсия чрез методите на венозна урография и ренална ангиография, въвеждането на микофенолат мофетил при лечение на пациенти с гломерулонефрит и имунни нефропатии, проучването на остеопротогерина като маркер за костна деструкция при пациенти с ренална остеодистрофия, определянето на клиничната характеристика и лечението на „уремично сърце“, въвеждане на радиоизотопната дилуция при изследване на хемодинамиката при бъбречно болни за определяне на степента на сърдечната недостатъчност, етноепидемиологично проучване на Синдрома на хроничната тазова болка и дефиниране на маркерите за диагностициране, въвеждане на полиморфен ДНК анализ за локализиране на генната мутация при поликистозна бъбречна болест, установяване на трети локус на гена на автономно доминантна бъбречна поликистоза.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
naYM


Всичко за коронавируса
Още новини
Десетки лекари напират за парламента, но малцина са с шансове да влязат
17.05.2024 18:15:24 Надежда Ненова

Десетки лекари напират за парламента, но малцина са с шансове да влязат

Десетки са лекарите, включени в листите на партиите и коалициите за изборите на 9 юни, показа про ...

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване
17.05.2024 17:22:22

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване

Между 34% и 36% от румънските лекари имат прегаряне, а 58% от младите медици на възраст под 35 г. ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...