!
Събота, 20 Април 2024
21
септ
7
 

Проф. Салчев: От 370 лечебни заведения, само на 99 още се плаща до 85%

Ние ще преведем парите за надлимитната дейност, но как да бъдат разпределени, е работа на управителите на болниците

Понеделник, 21 Септември 2020 | 10:44:54
7

Когато имаш неизвестен страх с много фактори, тогава човек се подготвя за много по-страшни неща. Така че смятам, че в началото тръгнахме с нормални мерки. Може би някои по-дълго време бяха задържани. И след това вече се реши, че могат да бъдат нормални

Когато имаш неизвестен страх с много фактори, тогава човек се подготвя за много по-страшни неща. Така че смятам, че в началото тръгнахме с нормални мерки. Може би някои по-дълго време бяха задържани. И след това вече се реши, че могат да бъдат нормалните при епидемиологична обстановка вземани мерки, тъй като тогава ние не знаехме точно какъв е рискът. Това каза управителят на НЗОК проф. Петко Салчев пред радио „Дарик“ в събота в отговор на въпрос дали не са били прекалено строги мерките у нас в началото на пандемията от COVID-19.

По думите му епидемията от коронавируса трябва да се управлява като нормална епидемия. „Не като грипна – като нормална епидемия, независимо от какъв причинител ще бъде тя, тъй като опитът на света, в цял свят опитът е, че

всяка една епидемия си има своите фази:

наблюдение, продължение и накрая опашката остава малка. Ако си спомняте, СПИН-а 1987 година.Тогава беше по същия начин – един пик, много рестриктивни мерки, много уплаха. Тогава, ако си спомняте, защото аз си спомням този момент, денталните лекари, стоматолозите не желаеха да погледнат никой“, каза проф. Салчев.

Той уточни, че и сега спадът на плащанията е най-голям при денталната медицина - 30 %, но не защото стоматолозите не желаят да работят. „Има препоръки на световно ниво, разкрасителни процедури в този момент, когато има все пак и страх в населението, да не се правят“, каза роф. Салчев и допълни, че на определени места самите лекари, особено тези, които са по-възрастни, се притесняват, а на други места – пациентите.

По отношение на категоричната си позиция, че не може да има COVID-отделения, проф. Салчев каза: „По нашето законодателство и по структурата на лечебните заведения такава структура няма. Има си специфични отделния – инфекциозните, които са за лечение на инфекциозни болести, а самото заболяване COVID може да се лекува във вътрешните отделения или в интензивните отделения и т.н.“ Според него, тези болници, които разкриват такива отделения, го правят, защото смятат, че ще

ограничат заплахата за останалата част от болницата, но не и от финансов интерес

„Болниците нямат мотив да надписват пациенти с COVID. Имаха мотив да обособяват звена. И аз го казах защо, считайки че по този начин ще съхранят останалата част от болницата да функционира нормално. За да бъде вписан един пациент като болен от коронавирус, той трябва да бъде доказан, че е болен, а персоналът трябва да бъде карантиниран определено време. Така че никой няма да си създаде заради едни 1 200 лева да го кажем образно, да писва фалшиви пациенти, както се шири в пространството. „Специфично лечение няма, но тъй като колегите при отделните случаи използват различни техники на лечение на симптоматиката с едни или други лекарства, затова варира. Но 1200 лв.  е осреднената сума за лечението на един пациент“, допълни проф. Салчев.

На 6 млн. лв. са изплатените от НЗОК средства за лечение на COVID на лечебните заведения до сега. За останалата дейност, която извършват болниците, за август ще бъдат разплатени 174 млн. лева, уточни още той.

Проф. Салчев допълни още, че от 370 лечебни заведения, 99 още не са достигнали пълния си обем, който е определен като възможност за изпълняване, като сумата за доплащане за работа в неблагоприятни условия, до 85%, ще бъде в рамките на 3 милиона лв.

Управителят на НЗОК коментира и гласуваното от парламента решение да бъде изплатена надлимитната дейност за 2015 и 2016 г. на всички лечебни заведения. „Това е извършена от лечебните заведения дейност, която е представена пред Касата, но не е разплатена поради ред условности, които са били в тогавашните национални рамкови договори. Условностите – че не трябва да надвишавате стойността на договорените, които вие сте договорили с Касата в индивидуалния договор дейности. Но тъй като спорът е – да, но пациентът все пак е лекуван, аз искам да кажа, че този спор общо-взето се превърна като яйцето и кокошката кое е първично, но мисля,

че съм първият управител, който реши да разсече Гордиевия възел

от 7 до момента и да решим най-сетне какво ще правим и как да се разплатим с тези случаи. И затова втората част на изменението на бюджета на Касата е след проверка на всяка история на заболяването към съответния период“, каза той.

Проф. Салчев допълни, проверките обхващат 211 000 истории на заболяването. „Някои смятат, че проверката, за да хване някой в издънка. Не! Проверката е, тъй като НЗОК плаща за дейност, а дейността се изразява в лекуван пациент, за да може да ги платим тези неща, както и при съдебните дела, ние представяме цялата документация – толкова са историите на заболяванията. Парите, които ще преведем, ще бъдат за сметките на лечебните заведения, начина вътре за разпределение – дали ще отидат за заплати, дали ще отидат за нещо друго, е решение на управителите на лечебните заведения“, уточни той.

По отношение на равносметката откакто е управител на НЗОК проф. Салчев каза: „Опитах се да управлявам криза, която всъщност е най-трудното. Управлението на кризата може по три варианта. Единият вариант е стоиш и чакаш. Другият вариант е да направиш революция, да промениш всичко. Третият вариант е стъпка по стъпка да планираш следващия период и да може да се справиш и към настоящия момент какви са предизвикателствата, но да планираш и след това. Аз предприех този вариант. Отговарях на всичките искания и питания на колегите и затова направихме анекса. Всяка година се сключва един договор, но

за първи път за 6 месеца има три анекса

В момента продължава електронизацията на Касата и на централно управление на 28-те каси. Това, което аз бях обещал преди 6 месеца, че ще намалим административната тежест на нашите договорни партньори от една страна и за пациентите, въпреки че направихме и друго – никой не се сеща, че удължихме протоколите, направихме така, че да се взимат лекарствата без много разкарване на пациенти. Това са все анекси, които бяха направени, за да облекчат.“

„До края на годината ще го направим с всичките електронни нашите системи, така че хората да си получават на така наречената електронна рецепта, електронен протокол. Надяваме се направленията между лекарите – общопрактикуващите при специалистите също да се електронизират, така че да се стигне до това, че пациентът излизайки от общопрактикуващия лекар да не носи хартиите и да бъде аз казвам – пощальон между отделните звена на системата“, допълни още той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KjLa

Виктория 29.09.2020 08:02:30

Защо държавата плаща 85% от средномесечния приход на болниците и не само на тях. Така се източва държавата. Много болници умишлено не приемаха пациенти и въпреки това си получаваха 85% от парите, а персонала беше пускан в неплатен отпуск. Къде отиват тогава парите-за покриване на стари задължения или някъде другаде. Не може да не работиш, а да ти плащат 85%. Защо тези болници не приемат пациенти, а отчитат 2-3преминали, ей така колкото да вземат парите от НЗОК

Гост 22.09.2020 17:32:02

Ами тези които го хвалят са сигурно от контрола защото ще им увеличи заплатите с 30%. И те стават от 2500лв на 3250лв. Честито да им е. А колко работа са свършили е друг въпрос. Нека те същите да дойдат да работят в РЗОК. Ама няма такива заплати.

РЗОК 22.09.2020 21:56:12

То при Вас в СЗОК чуваме, че някои богоугодни на директорите старци получават повече от заместник директори при нас по РЗОК тата....стига мрънкаите !

Gost пимп 22.09.2020 21:51:00

Нещо не си разбрал: 30 процента са само за раионните каси ! По СЗОК пълно с артисти телкаджии , бабетки, дядовци в дрямка ... как не им е неудобно като ни извикат да подпишем нещо .. поне да се скрият да не ги гледам..по офисите също ..30 % не заслужават повечето !

Лекар 21.09.2020 12:15:41

Браво на управителя, управляващ криза!

Гост 21.09.2020 21:28:14

Какво браво за този алкохолик Емил Вълчовски. Пълен профил

Гост 21.09.2020 17:49:43

Браво на Салчев, че върна в касата Емил Велчовски!


Всичко за коронавируса
Още новини
Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина
20.04.2024 13:36:54

Южна Корея: Правителството даде крачка назад в спора за увеличения прием на студенти по медицина

Правителството на Южна Корея обяви компромис в плановете си за реформа в здравния сектор в опит д ...

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома
20.04.2024 12:44:41

Проф. Петкова: От тази година НЗОК ще заплаща кислородотерапия и у дома

Готова е амбулаторната процедура, по която българските пациенти с дихателни проблеми ще имат дост ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...