!
Петък, 17 Май 2024
26
септ
3
 

Проф. Христова: Всички мутанти на коронавируса са вече в България

Ограничителните мерки са силно препоръчителни, каза тя

Вторник, 26 Септември 2023 | 11:20:35
3

„От близо два месеца имаме постоянно увеличение в случаите на COVID-19. За последната седмица те са скочили с 50% на седмична база. Всички мутанти на вируса са вече и в България“. Това заяви пред bTV директорът на Националния център по зара

„От близо два месеца имаме постоянно увеличение в случаите на COVID-19. За последната седмица те са скочили с 50% на седмична база. Всички мутанти на вируса са вече и в България“. Това заяви пред bTV директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.

„Нищо необичайно не се случва. Октомври месец ще имаме доста повишение и се надяваме, че с ноемврийската вълна всичко ще приключи. Виждаме изменчивостта на вируса и появата на нови генетични мутации. Подвариантът XBB.1.16 е вече в България. Ваксините, които сега навлизат, са базирани на XBB.1.5, а ние виждаме и неговите варианти у нас, виждаме и така наречения „Ерис eg5“, но броят секвенирани щамове не е никак голям“, обясни специалистката

„BA.2.86, за който има повишено опасение, че ще предизвика вълна, все още не е доказан у нас, но това не означава, че го няма“, отбеляза тя.

По думите й промяна в клиничната картина няма.

„Това е Омикрон. Основно с повишена температура, отпадналост, болки в стави и мускули, кашлица, течащ нос, кихане. COVID-19 е тежко заболяване и не става за ден-два да се прекара. Остават и усложненията от увредения ендотел, което може да предизвика запушване на съдовете“.

„Задължително трябва да се тестваме. Толкова достъпни са вече антигенните тестове, трябва да го направим, за да можем да вземем мерки“, каза Христова.

Според нея най-важното е да останем вкъщи и да почиваме, а не да ходим на работа и да се товарим с други задачи, защото така няма да предаваме инфекцията и разболяваме другите около нас.

Тя подчерта, че ограничителните мерки са силно препоръчителни.

„Въпрос на лична отговорност е. Тези мерки са важни, те са спасили хиляди животи, повече отколкото всички други мерки, взети заедно. Това е най-лесно достъпният начин да се предпазим“, категорична бе тя.

Специалистката обясни, че вече има изпробвани редица антивирусни средства, както и моноклонални антитела, те са внесени и в България,

„Хубавото е, че новият подвариант B86 – Пирола не е много по-различен от XBB, това означава, че ваксините ще действат, второ че наскоро преболедувалите ще имат добър имунитет и трето, че моноклоналните антитела, които са срещу тези подварианти ще действат добре. Доказано е, че този нов подвариант, който е производно на BA2, седем пъти по-слабо свързва неутрализиращите антитела, т.е. ако ние сме боледували от първоначалните варианти на Омикрон, сме образували неутрализиращи антитела, които тогава са свързвали почти на 100% вируса, а сега ще го свържат на 15%“, каза тя. 

Проф. Христова коментира и темата за имунитета и необходимостта от ваксини. 

„Имунитетът спада, поне хуморалният, т.е. антителата. В клетъчната памет на Т-лимфоцитите остава този спомен, така че при нова среща с вируса трябва да се активира тази част на имунната система. Неутрализиращите антитела обаче спадат, т.е. ако ние сме преболедували преди година, неутрализиращите антитела ще свързват толкова слабо настоящите вируси, че почти няма да има ефект, ефектът ще бъде слаб“, каза директорката на НЦЗПБ. По думите ѝ ваксинирането е силно препоръчително, особено за рисковите групи, за възрастните хора, тези с хронични заболявания, за медицинските работници. „И затова трябва да се включим всички, за да предпазим и себе си, и нашите близки, баби и дядовци, които ако се разболеят, може и да не излязат здрави от болестта“, категорична бе тя.

По думите й сегашните ваксини са адаптирани към циркулиращите варианти и ефективността им ще бъде голяма – над 80% - 90%

Според нея първите случаи на грип се очакват през декември, а пикът е януари и февруари. Тя припомни, че за ваксиниране и консултации хората могат да се обръщат към личните си лекари, както и към РЗИ.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
L6Bd

suslik 26.09.2023 23:55:28

Това е по-добро от всяка виагра. Съветвам всеки да го опита поне веднъж в живота си - ще подобри се.ксуалния ви живот многократно, прочетете го сами -----> marketl.ink/biocom

ОПЛ 26.09.2023 14:58:20

Купиха безумно количествп ваксино и сега започват да ни облъчват да ги слагаме! Всички, които са в интензовните отделения са имунизирани преди това.

неваксиниран 26.09.2023 12:23:05

Силно препоръчително е да спрете да се явявате,по сайтове и други средства за масови информации,като вашия предшественик.Стига,сте плашили хората. А,Вие имунизирахте ли се с тези измислени ваксини?


Всичко за коронавируса
Още новини
Десетки лекари напират за парламента, но малцина са с шансове да влязат
17.05.2024 18:15:24 Надежда Ненова

Десетки лекари напират за парламента, но малцина са с шансове да влязат

Десетки са лекарите, включени в листите на партиите и коалициите за изборите на 9 юни, показа про ...

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване
17.05.2024 17:22:22

Румъния: 34% от лекарите страдат от прегаряне, 80% се страхуват от съдебно преследване

Между 34% и 36% от румънските лекари имат прегаряне, а 58% от младите медици на възраст под 35 г. ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...